Vesti
Politika
Rat rezolucijama
16.07.2008. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Rat rezolucijama
Vladin kurs o Kosmetu danas na sednici Skupštine čeka opoziciona baražna vatra
Pred poslanicima će danas biti dva predloga rezolucije o Kosmetu - vladin o kontinuitetu državne politike prema Pokrajini i opozicije (SRS, DSS-NS) o „zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Republike Srbije“, ali i SSP sa EU, kao i energetski sporazum s Rusijom.
Vladinu rezoluciju podržaće iz vladajuće većine ZES, SPS-PUPS-JS, neizvesan je još stav Mađarske koalicije, LSV-a, a samim tim i sudbina tog dokumenta. Protiv su SRS, DSS-NS, LDP, a predlog opozicije podržalo je svega 100 poslanika, što je nedovoljno i za njegovo podržavanje.
„Uspostavljanje Euleksa radi sprovođenja odbačenog Ahtisarijevog plana predstavljalo bi akt ugrožavanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije. EU je već preduzela niz konkretnih koraka za upućivanje Euleksa bez odluke SB, a generalni sekretar UN Ban Đi-mun pokušava da je legalizuje pod okriljem Unmika. Skupština, polazeći od Rezolucije SB 1244 i Ustava Srbije, nije saglasna i ne prihvata da se na teritoriji Srbije, u pokrajini Kosovo i Metohija, koja je pod upravom UN, rasporedi Euleks“, piše u predlogu opozicije.
Sporazum sa EU ima daleko veću podršku, pošto će ga osim celokupne vladajuće većine podržati i Čedomir Jovanović, dakle 141 poslanik. Sudbina energetskog sporazuma je drugačija u tom smislu što, osim vlasti, ima bar i podršku DSS-NS, ali je protiv njega LDP.
- Nadam da ćemo danas postići konsenzus, ali se bojim da će politički razlozi terati parlamentarce opozicije da ostanu pri svom tekstu - naglasila je predsednik Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović, najavljujući konsultacije šefova poslaničkih grupa.
Potpredsednik vlade Božidar Đelić ocenio je da rezolucija stavlja do znanja da Srbija ratifikuje SSP sa Kosmetom kao njenim sastavnim delom.
- Kosovo je ključno pitanje o kome moramo postići nacionalni konsenzus. Nadam da će tokom parlamentarne debate do njega i doći - rekao je i dodao da pitanje Kosova neće usporiti evropske integracije o kojima se „raspravlja u Briselu, a pitanje njegovog statusa u sedištu UN-a i sa zemljama kole su, nažalost, načinile štetan korak i priznale Kosovo“.
Jovan Palalić iz DSS-a ocenio je da je ona u potpunoj suprotnosti sa skupštinskom Rezolucijom o Kosovu iz decembra 2007, a i da su neke odredbe suprotne Ustavu, jer se u tački šest „na čudan način pokušava pronaći politički razlog za potpisivanje SSP-a, a Euleks se i ne pominje“.
Vjerica Radeta iz SRS-a rekla je da su radikali podneli amandmane na rezoluciju i da će od njihovog usvajanja zavisiti stav SRS-a, pošto im je član šest neprihvatljiv.
„Skupština razume i prihvata odredbe i duh SSP-a i njegovu usaglašenost sa državnom politikom u odnosu na Kosmet, imajući u vidu da Rezolucija 1244 UN garantuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije nad Kosovom. Pitanje statusa Kosova pomenuto je u članu 135 SSP-a, koji se izričito poziva na Rezoluciju 1244“, piše u šestom članu.
Zakonodavni odbor Skupštine zaključio je juče da su sporazumi sa EU i Rusijom, kao i rezolucija o Kosovu u skladu sa Ustavom i zakonima Srbije.