Vesti
Društvo i ekonomija
Čija je vojvođanska gasna mreža
22.07.2008. 12:00
Izvor: Dnevnik
Čija je vojvođanska gasna mreža
Individualnih potrošača gasa najviše je u Vojvodini, a ovim energentom snabdeva ih 24 distributera, što je za 10 manje nego nekoliko godina unazad.
Među preduzećima koja se bave distribucijom najviše je javnih i javno-komunalnih preduzeća, koje očekuje privatizacija, a distribucijom se bavi i JP “Srbijagas”. Ipak, proces privatizacije ovih preduzeća, upozorava predsednik Udruženja nestranački opredeljenih građana “Prosperitet” Radomir Ćirilović, moraće da sačeka, odnosno privatizacija ne bi smela da se sprovede pre nego što se utvrdi obim i struktura uloženog kapitala u gasovodni sistem.
- Građani Vojvodine, individualni potrošači gasa su u izgradnju gasne mreže ulagali svoj novac , odnosno oni su sufinansijeri gasne mreže pošto su u periodu do 2000. godine plaćali pruključak oko 1.300 tadašnjih nemačkih maraka - kaže Ćirilović. - Troškovi priključka bili su oko 250 nemačkih maraka, a ostatak novca uložen je u sekundarnu gasnu mrežu i merno regulacione stanice, i taj princip primenjivan je u gotovo celoj Vojvodini.
On ističe da je veoma čako utvrditi vlasništvo nad gasnom mrežom i to potkrepljuje podacima za Novi Sad. Po njegovim rečima za svaki deo grada, kao i prigradska naselja postoje dokumenti ko je, kada i koliko ulagao u izgradnju gasne mreže. Ceo ovaj posao, ukazuje Ćirilović, vodili su saveti mesnih zajednica, odnosno odbori za gasifikaciju čija je obaveza bila da pribave ponude od potencijalnih izvođača radova i predračunsku vrednost radova posle čega se donosila odluka o izboru izvođača.
- Građani su pojedinačno sklapali ugovore za gasifikaciju, a pošto su ulaganja bila velika u izgradnju su ulagale i lokalne samouprave, koje su, na taj način, takođe, sufinasijeri gasne mreže. Takve mreže preuzimali su distributeri i njom upravljali i gazdovali, i kroz cevi, koje su vlasnišptvo i potrošača, distribuirali i prodavali prirodni gas. Da je vlasništvo nad gasnom mrežom diskutabilno potvrđuje i to što je u Zakonu o transportu i distribuciji prirodnog gasa, koji ne važi od 2005. godine, stojalo da će se vlasništvo nad gasnom mrežom rešavati na državnom nivou - rekao je Ćirilović.

Isplata para ili akcije
Radomir Ćirilović ističe da bi građani koji su ulagali u izgradnju gasne mreže i njeni su suvlasnici mogli biti obeštećeni isplatom odgovarajućih sredstava. Naravno, ukazuje Ćirilović, reč je o sredstvima koja bi trebalo da sadrže obračun za sve vreme dok je distributer obavljao delatnost. Osim na taj način, kaže Ćirilović, sredstva uložena u izgradnju gasne mreže građanima bi mogla da se valorizuju i kroz akcije distributera.
Distributeri su se onda, kaže Ćirilović, dosetili i odlučili da postupe suprotno tadašnjem zakonu i potrošačima su slali tipske godišnje ugovore kojim je korisnciima nuđeno da se odreknu prava na vlasništvo, odnosno dela kapitala uloženog u gasnu mrežu. Takav korak je, kaže Ćirilović, veoma brzo osujećen i ti ugovori su povučeni. Nakon toga su distributeri, poučeni tim iskustvom, sačinili nove ugovore koji, po pravilu, idu njima u korist jer se, naglašava Ćirilović, ulaganje u gasnu mrežu ne formuliše kao udruživanje sredstava, iako realno ništa nije promenjeno, pošo priključak košta od oko 1.000 evra, ako se plati odjednom, do oko 1.300 evra ukoliko se plaća u ratama, a on i dalje ne košta te pare već se od tog novca gradi sekundarna gasna mreža. Zato, ukazuje Ćirilović, svi potrošači, posebno novi korisnici, moraju pažljivo da čitaju igovor koji potpisuju.
- Već je bilo pokušaja da se preduzeće koje se bavi distribucijom gasa privatizuje, naravno, na štetu građana koji su ulagali u izgradnju gasne mreže, ali smo to odlučno i veoma efikasno sprečili. Konkrentno, to je 2005. godine pokušalo da učini DP “Novi sad - gas” kada je Republička agencija za privatizaciju objavila prospekt za privatizaciju ovog preduzeća. Nakon našeg obraćanja nadležnima, Skupštini Vojvodine, Izvršnom veću Vojvodine te Sekretarijatu za energetiku i mineralne sirovine, Agencija za privatizaciju je odlučila da predloži Ministarstvu privrede da povuče inicijativu za privatizaciju DP “Novi Sad-gas” dok se ne reše sporna imovinsko-pravna pitanja. Stav o tome dalo je i Gradsko javno provobranilaštvo iz Novog Sada koje je zahtevalo da se odredi prekid postupka privatizacije DP Novi Sad - gas” - rekao je Ćirilović.