Vesti
Politika
Stiglo odelo za Hag, ali ne i žalba
28.07.2008. 20:00
Izvor: Mondo
Stiglo odelo za Hag, ali ne i žalba
Advokat Radovana Karadžića Svetozar Vujačić izjavio je novinarima ispred Specijalnog suda da je odelo koje su Karadžiću doneli brat Luka i sinovac Dragan "za Hag".
"Nije sporno da će Radovan Karadžić otići u Hag, ali u ovom momentu je neizvesno kada će se to dogoditi", kazao je Vujačić novinarima ispred Specijalnog suda.
On je objasnio da je sudska praksa pokazala da je "pet dana razuman rok u kome sud treba da čeka da mu pristigne žalba".
Vujačić je, zajedno s Karadžićevim bratom Lukom, i danas, sedmog dana od hapšenja, posetio Karadžića u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda za ratne zločine u Beogradu. Oni su Karadžiću odneli dva odela, dnevnu štampu i knjige.
Svetozar Vujačić prethodno je izjavio da sudu neće pružiti nikakvu potvrdu o tome da li je uložio žalbu, dodajući da po zakonu nije u obavezi da to učini.
Ne želeći ni danas da saopšti detalje vezane za žalbu na rešenje o ispunjenosti uslova za Karadžićevo izručenje Haškom sudu, on nije isključio mogućost da je ona podneta "negde iz daleka".
"Podsećam vas da je Karadžić državljanin Republike Srpske, pa je najprirodnije da žalbu uputi iz države čiji je državljanin, sa Pala", rekao je Vujačić novinarima ispred specijalnog suda.
Napominjući da zakon ne propisuje u kom roku sud treba da sačeka prispeće žalbe, Karadžićev advokat je kazao da žalba može da putuje i pet dana, koliko je, prema njegovom mišljenju, sud u obavezi da je čeka.
Komentarišući različite navode o datumu Karadžićevog hapšenja, Vujačić je rekao: "Ne bih isključio mogućnost da moja žalba dobije bradu i brkove pa da malo teže do nje dođu".
Vujačić je kazao da bivši lider bosanskih Srba nema nikakvih primedbi na sud, ali da je ogorčen činjenicom da je kidnapovan i da je tri dana držan na nepoznatom mestu.
"Čim su ga držali tri dana njima se nije žurilo. Oni su hteli da bude što duže, pa im ja izlazim u susret", kazao je Vujačić.
Žalba nije stigla u Veće za ratne zločine Specijalnog suda u Beogradu i gotovo je izvesno da ona danas neće ni pristići, izjavila je portparol tog suda Ivana Ramić.
"Prema izveštaju Preduzeća PTT Srbija, Sud je obavešten da su sve pošiljke u ranim jutarnjim časovima dostavljene dostavnim poštama i u toj pošti žalbe nije bilo", rekla je Ramićeva u izjavi novinarima ispred Specijalnog suda.
Ona je objasnila da je "razuman rok" stvar procene Suda koji se posebno procenjuje u svakom konkretnom slučaju.
Ramićeva nije mogla da odgovori na pitanje da li postoji mogućnost da Karadžić danas bude izručen Tribunalu.
U posetu Karadžiću, pored advokata, danas su došli brat Luka i sinovac Dragan, a ispred specijalnog suda su i dalje mnogobrojni novinari.
Radovanov brat, Luka Karadžić, potvrdio je u nedelju uveče da je odbrana uložila žalbu na rešenje o izručenju Karadžića Haškom sudu, ali nije mogao da precizira kada bi ona mogla biti zavedena u pisarnici specijalnog suda za ratne zločine.
Luka Karadžić je precizirao da je žalbu podneo advokat Svetozar Vujačić, ali da nema saznanja odakle je ona poslata.
Od momenta prijema u sud žalbenih spisa počinje da teče rok od tri dana u kome krivično vanraspravno veće Veća Okružnog suda u Beogradu za ratne zločine mora da donese odluku.
Žalba se sa spisima predaje sudiji izvestiocu, koji saziva sednicu krivičnog-vanraspravnog veća koje, pošto sasluša njegov referat, donosi odluku.
Ukoliko veće odbije navode žalbe, rešenje o ispunjenosti pretpostavki postaje pravosnažno.
Ono se potom dostavlja Ministarstvu pravde koje donosi odluku o izručenju okrivljenog, koju sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Bivši predsednik Republike Srpske i jedna od najtraženijih haških begunaca uhapšen je u Beogradu u ponedeljak, 21. jula, posle 13 godina skrivanja.
Haško tužilaštvo Karadžića tereti za genocid, umešanost u genocid, likvidacije, ubistva, kažnjavanja, deportaciju, nehumane akte i ostale zločine počinjene prema muslimanima, Hrvatima i ostalim civilima koji nisu srpske nacionalnosti u Bosni i Hercegovini tokom rata u toj bivšoj jugoslovenskoj republici.
Dok svetski mediji sa nestrpljenjem iščekuju odlazak Karadžića u Hag, beograski dnevnik "24 sata" piše o uslovima u kojima će on boraviti u pritvoru.
List navodi da će bivši lider bosanskih Srba u Sheveningenu će moći da kuva, svira razne instrumente, igra košarku, tenis, stoni fudbal... Ali neće moći da izađe...
Radovan Karadžić biće 38. stanovnik pritvorske jedinice u Sheveningenu. Po dolasku u Hag i posle lekarskog pregleda biće smešten u ćeliju od 15 kvadrata. Pritvorska jedinica optuženicima nudi mnogo toga čime mogu da prekrate vreme: satelitski TV program, korišćenje kompjutera, igrališta za tenis i košarku, štampu, muzičke instrumente...
Karadžić će najverovatnije biti u delu zatvora u kojem je poslednje godine života proveo i Slobodan Milošević.
Sheveningen je deo Haga, grada na obali Severnog mora, koji je poznat po Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, ali i mondensko letovalište načičkano hotelima, kafićima i kockarnicama.
Optuženici su smešteni u srednjovekovnoj građevini koja je adaptirana u pet zatvorskih krila sa 84 ćelije. Svaka ćelija u kojoj je smešten samo jedan čovek opremljena je krevetom, radnim stolom, policom za knjige, ormarićem, toaletom, umivaonikom, TV-om i interfonom.
Ćelije se otključavaju ujutro i pritvorenici mogu slobodno da šetaju po svom spratu gde imaju pristup zajedničkom prostoru za rekreaciju (tu mogu da voze i trenažni bicikl). Ko voli tenis ili košarku, može da igra u sali pritvorske jedinice. Svakome je omogućeno i učenje engleskog jezika, a mogući su i verski obredi. Tokom dana pritvorenike mogu da posete članovi porodice, prijatelji i advokati.
Kada je reč o obrocima, pritvorenici mogu da biraju da li će sami spremati hranu ili će se odlučiti za jela pripremljena u pritvorskoj jedinici. Na raspolaganju su dva hladna i jedan topao obrok. Povremeno, uprava dozvoli i poneku "žurku”. Tako je bilo i kada je Milošević jednom počastio kolege bogatom trpezom.
Jedna od prostorija na spratu opremljena je kompjuterima koji nemaju pristup internetu, televizorom sa satelitskim programom, a svakodnevno se dopremaju novine i časopisi štampani na teritoriji bivše Jugoslavije. Ćelije u Sheveningenu se zaključavaju u 20 časova.