Vesti
Društvo i ekonomija
Bezobrazluk!
01.08.2008. 12:00
Izvor: Kurir
Bezobrazluk!
Kilovat struje sada košta 4,51 dinar. Ministar trgovine Slobodan Milosavljević tvrdi da je ovo najbolje vreme za poskupljenje
Električna energija u Srbiji od danas je skuplja u proseku za 8,4 odsto. Saglasnost na ovaj predlog Elektroprivrede Srbije juče je dala i Vlada Srbije, a prema rečima Slobodana Milosavljevića, ministra trgovine, i usluga cena kilovata će umesto dosadašnjih 4,15 iznositi 4,51 dinar.
- Ovo je najpovoljniji momenat za poskupljenje jer potrošači sve do grejne sezone neće osetiti drastičnu promenu u iznosu računa - izjavio je Milosavljević i dodao da do kraja godine nisu planirana nova poskupljenja. Potrošači će novu cenu struje početi da plaćaju od onog dana kada im nadležne ekipe očitaju poslednje stanje na brojilu.
Ukupna dugovanja domaćinstava pre poskupljenja iznosila su pet milijardi dinara, a privrede četiri milijarde i devetsto miliona. Prosečno, svako domaćinstvo duguje tek nešto više od 4.000 dinara, što prema rečima nadležnih iz Elektrodistribucije Beograd, ne predstavlja veliku sumu.
- Četvoročlana porodica koja živi u stanu od sedamdesetak kvadrata do sada je plaćala najmanje oko 1.500 dinara, bez korišćenja klima-uređaja. U slučaju da klima radi, iznos računa se povećavao za 500 do 1.000 dinara. U zimskom periodu potrošači koji se greju na struju plaćali su oko 7.000 dinara ukoliko su više koristili struju u jeftinijoj tarifi - izjavila je Sandra Alagić iz službe za odnose s javnošću EDB. I pored dugovanja od pet milijardi dinara, Beograđani su ubedljivo najredovnije platiše u Srbiji.
- U glavnom gradu ima oko 700.000 potrošača, od kojih skoro polovina plaća električnu energiju na vreme, čime ostvaruje popust u iznosu od pet odsto na ukupan iznos. Na taj način oko 30 miliona dinara uštede savesni korisnici. Ostatak potrošača ima oko dva meseca „fore“ da izmiri svoja dugovanja pre isključivanja električne energije - izjavila je Alagićeva i dodala da ekipe EDB svakodnevno izvrše oko 100 isključenja potrošačima koji i pored opomena nisu izmirili svoja dugovanja.
- „Seča“ struje više predstavlja psihološku meru, jer najveći broj korisnika istog dana dođe i plati račun, s tim što se njegov iznos uvećava za troškove priključenja - saopštila je Sandra Alagić iz EDB i dodala da ponovno uključenje za korisnike čije je domaćinstvo priključeno na brojilo iznosi 770 dinara, a ako je priključeno na stub, suma je mnogo veća i iznosi 4.500 dinara.

Pokrivanje gubitaka
Momčilo Cebalović, direktor centra za odnose s javnošću Elektroprivrede Srbije, izjavio je da je poskupljenje struje potpuno opravdano, kao i da postoji više razloga koji su do toga doveli.
- Pre svega je bilo potrebno obezbediti novac za sve poslove koje Elektroprivreda mora da realizuje kako bi omogućila nesmetano snabdevanje korisnika električnom energijom. Tu spadaju brojni remonti i eventualni uvoz struje i derivata. Pored toga, rast cena naftnih derivata doveo je do gubitaka EPS u iznosu od tri milijarde dinara, pa je i zbog toga rast cena bio neizbežan. Takođe, potrebno je izjednačiti cene struje kod nas i u regionu - izjavio je Cebalović i dodao da je Srbija zemlja s najnižom cenom električne energije u čitavoj Evropi.

Proveriti poslovanje EPS i plate zaposlenih
Centar za zaštitu potrošača saopštio je da Vlada Srbije, zbog niskog standarda građana, nikako nije smela da odobri povećanje cene električne energije. Pored toga, poskupljenje struje, prema njihovim rečima, dovešće do povećanja cene drugih proizvoda. Beogradski energetski sajt Enerdžiobzerver (njnjnj.energyobserver.com) ocenio je da je samo delimično opravdan zahtev Elektroprivrede za poskupljenje struje. Urednica tog sajta Sijka Pištolova kazala je da treba biti oprezan kod zahteva EPS za poskupljenje električne energije, pre svega zbog izražene netransparentnosti u radu tog preduzeća.
- EPS bi prvo trebalo da obavesti svoje potrošače koliko novca je sakupio od poslednjeg poskupljenja struje i gde je potrošio taj novac. Ukoliko se ispostavi da je EPS taj novac iskoristio za povećanje svojih plata, što treba da proveri Ministarstvo finansija i druge ustanove za kontrolu, kako se troši državni novac, onda ne treba da se dozvoli poskupljenje - izjavila je Pištolova i naglasila da je u svim susednim zemljama struja već znatno poskupela, ali su pre toga izvršene detaljne istrage da li su zahtevi za korekciju cena opravdani. Poslednje poskupljenje struje bilo je 1. marta ove godine, u proseku za 7,6 odsto, a od tada se primenjuje i nov tarifni sistem za obračun utrošene električne energije.