Vesti
Društvo i ekonomija
Dinkić: Rusi iz profita otplaćuju NIS
07.08.2008. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Dinkić: Rusi iz profita otplaćuju NIS
Procena vrednosti nacionalne naftne kompanije i pregovori sa Rusima u septembru
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić izjavio je juče da će konsultantska kuća „Dilojt i Tuš„ do početka septembra proceniti vrednost Naftne industrije Srbije, kako bi na osnovu toga moglo da se pregovara o ceni sa Rusima. „Potpuno je jasno da gasnim sporazumom cena za NIS nije uvrštena kao element. Postoji protokol koji je potpisan na bazi tadašnje procene „Gasproma“, ali ona nije sastavni deo sporazuma“, naveo je Dinkić.
Prema prvim podacima, dodao je on, NIS je u prvih šest meseci ove godine ostvario rekordan profit, koji je za 50 odsto veći nego za čitavu prošlu godinu. „Na osnovu toga godišnji profit NIS-a bliži se iznosu od 400 miliona evra koji je ponuđen za 51 odsto kapitala kompanije, tako da bi se iz dvogodišnjeg profita mogla isplatiti čitava kompanija ukoliko bi se zadržala cena iz protokola, što je dosta nerealno“, istakao je ministar.
Dinkić je naveo da je prethodna vlada pregovarala o NIS, a da nije imala procenu vrednosti kompanije. „Zna se samo kolika je knjigovodstvena vrednost kapitala, koja je u 2007. godini iznosila 1,2 milijarde evra“, istakao je i dodao da tržišna vrednost nikada nije određena. Dinkić je uveren da je u konačnom ugovoru za NIS moguće napraviti aranžman kojim će biti zadovoljne obe strane. „Za Vladu Srbije je bitno i da građani i zaposleni u NIS-u, koji su dobili besplatne akcije, dobiju adekvatnu cenu. Pregovaraćemo i o načinu procene vrednosti akcija, odnosno kako će izlaziti na berzu ili po kojoj ceni će ih otkupiti Rusi“, dodao je on, prenosi Beta. Dinkić je naveo da je ostalo da se ratifikacija energetskog sporazuma obavi u prvoj polovini septembra, izrazivši uverenje da je to samo „pitanje dana“.
Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić ocenio je juče da je energetski sporazum sa Rusijom jedan od najboljih strateških projekata Srbije u narednih tridesetak godina. On je rekao da je naftno-gasni aranžman šansa koja treba da se iskoristi, jer će njegovom realizacijom Srbija postati ne samo dovoljno energetski obezbeđena već i interesantna za sve investitore. „Država neće da proda Naftnu industriju Srbije u celosti, već će sačuvati kontrolni paket akcija bez obzira na to što za dva procenta ruski partner ima više akcija“, naveo je Škundrić. Energetskim sporazumom predviđena je izgradnja gasovoda „Južni tok“ kroz Srbiju i prodaja 51 odsto NIS-a „Gaspromu“ za 400 miliona evra i dodatnih 500 miliona evra investicija.
Dinkić je istakao i da, prema prvim procenama, formula za izračunavanje cene goriva nije adekvatna i bez realnih povećanja troškova proizvodnje dovodi do rasta cena derivata koji se preliva na potrošače. „Ideja je da se razmotre formule i da se vidi da li nešto može da se učini sa prekomponovanjem strukture cene derivata, ukoliko se naša inicijalna analiza pokaže kao tačna“, objasnio je Dinkić.