Vesti
Politika
Dejanović: Rešenje za opstrukciju
08.08.2008. 20:00
Izvor: B92
Dejanović: Rešenje za opstrukciju
Beograd, Jagodina -- Predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović rekla je da će tokom nastavka sednice koristiti novu taktiku protiv opstrukcije.
"Ta nova taktika ne sme da se shvati kao neka moja lična rigoroznost. Ali, od 2. septembra neće se raditi kao do sada. U poziciji sam da kratim vreme i da poslanike ograničim na tri minuta, koliko im pripada. Biće opomena, oduzimanja reči, udaljavanja sa sednice. Slede i novčane kazne", rekla je Slavica Đukić-Dejanović u intervjuu "Večernjim novostima".
Predsednica parlamenta rekla je i da se ne plaši da će je opozicija smeniti. Ona je kazala da je nemoguće da Skupština do kraja godine usvoji sve zakone neophodne za put Srbije ka EU i dodala da će ti zakoni verovatno sačekati redovno zasedanje parlamenta.
Odgovarajući na pitanje kada će zvanično biti promovisan beogradski savez Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije Slavica Đukić-Dejanović je kazala da će gradski odbor SPS-a "za koji dan proceniti šta je u ovom trenutku interes Beograđana".
"Nama bi bilo jednostavnije da idemo na nove izbore, ali ne verujem da je to i interes građana", navela je Slavica Đukić-Dejanović, koja je funkcioner SPS-a.
Komentarišući manjinsku podršku LDP-a na gradskom nivou, Slavica Đukić-Dejanović je rekla da "nije vreme za partijske interese".
"Naši politički pogledi su dijametralno suprotni kada su u pitanju državni i nacionalni interesi. Ali, mnogo je krupniji problem političkih razlika na nivou Srbije nego na nivou grada", kazala je ona.
Odgovarajući na pitanje da li se SPS "pere" od hapšenja haškog optuženika Radovana Karadžića, Slavica Đukić-Dejanović je rekla da je to pogrešan utisak.
"SPS je bila protiv donošenja Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom. Ali, onoga dana kada je usvojen, bez obzira na to koliko nam se ne dopadao, on se morao poštovati. Zato i nema razloga za bilo kakvo spiranje. Apsurd je da protiv tog zakona sada protestuju DSS i NS, koji su ga i doneli. Nikoga nismo izdali, već smo ispoštovali zakonsku obavezu", kazala je ona.
Slavica Đukić-Dejanović je ponovila da MUP nije učestvovao u hapšenju Karadžića i da su ministar policije Ivica Dačić i ona saznali za to kad i ostali građani.
Demokratska stranka Srbije će zatražiti ostavku predsednice Skupštine Srbije Slavice Đukić-Dejanović, a zatim i dogovor poslaničkih grupa o nastavku rada parlamenta u demokratskoj atmosferi, izjavio je danas direktor medijske službe te stranke Slobodan Vuksanović.
"DSS nema nijedan razlog da prekida i opstruiše rad parlamenta, a poznato je da svaka skupština u svetu radi na osnovu dogovora poslaničkih grupa", naveo je Vuksanović u izjavi dostavljenoj Tanjugu.
On je ocenio da je "predsednica Skupštine Srbije samonicijativno prekinula zasedanje čak na mesec dana i to je jedini razlog zbog čega parlament ne radi", i dodao da bi "u većini evropskih država ona zbog takvog postupka bila momentalno smenjena".
Vuksanović je naveo da je u prethodna dva mandata vlade Vojislava Koštunice izglasano gotovo 300 zakona, Ustav , kao i različite deklaracije.
"I tada su stavovi političkih stranaka bili žestoko suprostavljeni, ali su se postizali i komrpomisi i konsenzusi", dodao je on.
Na dnevnom redu sednice koja je prekinuta 21. jula su potvrđivanje SSP, energetskog soporazuma sa Rusijom, predlog Vladine rezolucije o Kosovu, kao i ratifikovanje desetak međunarodnih finansijskih ugovora i kredita.

Posle konsultacija sa šefovima poslaničkih grupa, koje su održane 1. avgusta, dogovoreno je da sednica parlamenta bude nastavljena 2. septembra.
Ministar odbrane i potpredsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac izjavio je da nema krize u Vladi i da "Vlada funkcioniše dosta kvalitetno".
"Lično sam zadovoljan, radimo u većem poverenju nego što je bilo u ranijoj Vladi, i mislim da će i parlament da se 'otkoči' i da profunkcioniše", rekao je on kasno sinoć jagodinskoj televiziji "Palma plus".
"Imamo većinu u parlamentu i što god opozicija da uradi može da zakoči neke procese ali ne može da ih zaustavi", dodao je on.
Šutanovac je ukazao da "nažalost, imamo takav Poslovnik da ko god želi da blokira rad parlamenta to može da učini", podsetivši da je "takav Poslovnik uradio svojevremeno DSS u strahu da nema problema sa SRS, a praveći sa njima planove za zajedničko angažovanje u budućoj Vladi koju su hteli da naprave posle izbora 11. maja".
"Imamo takav Poslovnik po kome može, bukvalno, tri poslanika da zamajava celu državu i celi parlament danima i danima", precizirao je on ali je naglasio i da "za sve ima leka".
"Ako budemo primenili određene mere, reći će opozicija da to nije demokratski. Možemo da isključimo televizijski prenos, da uvedemo rigorozno kažnjavanje u parlamentu..i ako se nastavi opstrukcija moraće se i tako", kazao je ministar.
On je naveo i da je "nedopustivo da neko danima i danima sedi u paralmentu, prima platu, uzima dnevnice a ne pokušava da raspravlja o temi koja je na dnevnom redu".
Govoreći o svom ministarstvu, Šutanovac je najavio da postoji želja da se promeni zakon o VBA i uvede generalni inspektor koji će kontrolisati rad službe i koji će odgovarati ministru i Vladi.
On je napomenuo i da skrivanje Radovana Karadžića "niujednom segmentu nije bilo povezano sa Vojskom Srbije, ali je, naprosto, zato najlakše optužiti vojsku i neku tamo bezbednosnu agenciju".