Vesti
Društvo i ekonomija
Šojgu dolazi tek krajem septembra12.08.2008. 12:00
Izvor: B92
Beograd -- Dolazak ruske delegacije i direktni razgovori o NIS-u i temama u vezi sa rusko-srpskom saradnjom su odloženi do septembra.
Portparolka ruskog ministarstva Irina Andrianova izjavila je da se poseta ruskog ministra za vanredne situacije Rusije i kopredsednika Međuvladinog komiteta za saradnju sa Srbijom, Sergeja Šojgua, odlaže zbog gruzijsko-osetinskog konflikta. "Ministar se nalazi u Severnoj Osetiji, u Vladikavkazu, gde je angažovan na pružanju pomoći izbeglicama iz Južne Osetije", rekla je Andrianova. Po njenim rečima, za sada nije jasno kada bi Šojgu mogao da otputuje u Srbiju.
Povod za posetu ruskog ministra nadležnog za privrednu saradnju sa Srbijom bio je, prema pisanju srpskih medija, odlaganje ratifikacije energetskog sporazuma, a Šojgu je nameravao da srpskim vlastima uruči oštru protestnu notu zbog toga što je Agencija za privatizaciju angažovala konsultantsku kuću Dilojt i Tuš koja bi trebalo da proceni tržišnu vrednost NIS-a.
"Nije uobičajeno da se dovodi u pitanje dokument koji su potpisala dva predsednika, dva premijera i dva resorna ministra", tvrdi Danasov izvor u vladi i dodaje da su Rusi neprijatno iznenađeni zbog neozbiljnosti sa kojom srpski zvaničnici prilaze ovom sporazumu.
U Ministarstvu energetike potvrdili su da je Šojgu najavio razgovore sa najvišim državnim zvaničnicima, ali kažu da tema razgovora nije precizirana, kao i da će javnost o rezultatima tih susreta biti blagovremeno obaveštena.
"Stav Ministarstva energetike jeste da je sporazum od velike važnosti za Srbiju, i da mora da se poštuje u formi u kojoj je dogovoren. To je nedavno potvrdio i predsednik Tadić, koji je izjavio da je energetski sporazum sa Rusijom naš vitalni i nacionalni interes. Zbog toga je najverovatniji scenario da će ratifikacijom sporazuma i Protokol, koji je potpisan u januaru ove godine, automatski stupiti na snagu", kažu u tom Ministarstvu.
Kako dodaju, u ovom trenutku nema odgovora na pitanje da li su moguće izmene Protokola u delu koji se odnosi na cenu, ukoliko procena tržišne vrednosti, pokaže da NIS raspolaže većim kapitalom. "Ne zna se ni da li će Dilojt raditi procenu, a još manje se zna šta će ta procena da pokaže", kažu u Ministarstvu energetike.
Savetnik potpredsednika Vlade Srbije, Nikola Papak, ranije je naveo da "ruska delegacija ne dolazi samo zbog ministra Dinkića, već želi da upozna nove ljude u srpskoj vladi sa kojima će ubuduće sarađivati".
On je odbacio spekulacije da je Šojguova poseta inicirana izborom novog savetnika za procenu imovine NIS-a i naveo da Odluku o izboru procenitelja nije donelo ministarstvo već vlada, jer je to zakonska obaveza, kako bi se utvrdio akcijski udeo zaposlenih i bivših zaposlenih u NIS-u.
Šojgu je zahtevao da se odvojeno sastane sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, ministrom ekonomije i regionalnog razvoja Mlađanom Dinkićem i ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem, kako bi sa svakim ponaosob razgovarao o energetskom sporazumu.
Prema nezvaničnim informacijama iz Vlade Srbije, ministar Dinkić je sa ruskim kolegom trebalo da se sastane u sredu, a sa predsednikom Tadićem u četvrtak.
Energetski sporazum sa Rusijom ponovo je došao u žižu interesovanja javnosti kada je prošle nedelje Agencija za privatizaciju odlučila da plati 480.000 evra konsultantskoj kući Dilojt za procenu tržišne vrednosti NIS-a.
To je otvorilo pitanje li će Protokol, u kome je precizirano da se 51 odsto kapitala NIS prodaje po ceni od 400 miliona evra (uz obavezu investiranja najmanje 500 miliona evra do kraja 2012. godine), posle ratifikacije sporazuma u Skupštini Srbije, pretrpeti izmene ili automatski stupiti na snagu.
Ruski zvaničnici javno su poručili da nema pregovora o ceni, jer je ona već utvrđena, ali su izrazili nezadovoljstvo zbog odugovlačenja sa realizaciojom tog projekta, kao i zbog činjenice da se u međuvremenu dugovanja NIS-a uvećavaju, a imovina smanjuje (nedavno su prodati udeli te kompanije u hotelu Hajat).
Bilo je i "tvrđih" poruka, a jedna od njih bila je i da će, ukoliko bude otvoreno pitanje cene za NIS, sledeća ruska ponuda biti jedan dolar
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…