Vesti
Društvo i ekonomija
Put Srbije do ekonomske moći03.07.2006. 16:30
Izvor: B92
Beograd -- Privreda Srbije bi za 10 godina mogla da postane ekonomski veoma jaka na Balkanu kada bi sledila primer Irske.
Irska je poslednje dve decenije dospela u red najbogatijih zemalja sveta. Značajnu ulogu u razvoju Irske odigrala su mala i srednja preduzeća. Njihov razvoj podržala je Evropska unija, koja sada ulaže novac i u Srbiju.U Srbiji ima oko 300.000 malih i srednjih preduzeća. Vlasnik pekare i i predsednik Udruženja preduzetnika Dragomir Rakić kaže da se u poslednje vreme otvara veliki broj novih malih preduzeća u Srbiji, ali da se istovremeno mnoga preduzeća gase. "Propisi nam variraju, vi nikada ne znate šta nas čeka. Troškovi su enormno narasli, posla nema, ti troškovi od posla ne mogu da se namire, tako da je prihod svih zanatlija ili preduzetnika dosta mali. Procentualno učestvuje s 10 odsto prometa, što je vrlo riskantno. Vi ćete začas izgubiti tih 10 odsto i raditi u minusu", kaže Rakić.
Slične probleme imali su preduzetnici u Irskoj. Privreda je bila trećerazredna, preduzeća su nestajala, a štrajkovi bili svakodnevni. Sada se o toj zemlji govori kao o evropskom ekonomskom tigru, pre svega zbog razvoja malih i srednjih preduzeća. U Irskoj, 98 odsto preduzeća su mala. Situacija se promenila kad su Vlada, sindikati i privrednici počeli zajedno da rade. Niski porezi na dobit preuzeća, sigurnost ulaganja i obrazovana radna snaga omogućili su da Irska postane jedna od najuspešnijih evropskih privreda.
Predsednik udruženja malih i srednjih preduzeća u Irskoj Mark Filding nedelju dana je razgovarao s preduzetnicima i vlastima u Srbiji i ukazao na to šta je potrebno da Srbija postane kao Irska. "Pomagali smo bespovratnim sredstvima. Davali smo ih i malim i srednjim preduzećima i velikim stranim kompanijama. Postojali su preduzetnički odbori u opštinama i preko njih je vršena obuka za radnike i davala finansijska pomoć. Bitno je bilo što je u Irsku došao strani kapital i mnoga mala i srednja preduzeća su postala uspešna radeći poslove za multinacionalne kompanije“, kaže Filding.
Evropska unija veruje da bi, sledeći Irsku, Srbija mogla da postane tigar. Zbog toga Evropska agencija za rekonstrukciju sprovodi program za razvoj preduzeća i preduzetništva u Srbiji. Dejvid Miler, lider Programa za razvoj preduzetništva EAR-a, kaže da je reč o podršci i savetovanjima za mala i srednja preduzeća i bespovratnim sredstvima, dva miliona evra. "Tu pomoć dobiće 20 do 30 preduzeća u narednoj godini", kaže on.
Procene su da bi privreda u Srbiji za pet do 10 godina mogla potpuno da se promeni ako vlast bude slušala male privrednike i bude im pomagala.
Ostale vestiArhiva
- 01/11 Tragedija u Novom Sadu: Završena akcija spasavanja…
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…