Vesti
Politika
Svako ostao pri svojoj rezoluciji
19.09.2008. 20:00
Izvor: Politika
Svako ostao pri svojoj rezoluciji
Šefovi poslaničkih grupa na konsultacijama sa ministrom za KiM uspeli da se dogovore samo da u utorak nastave razgovor o formulisanju jedinstvenog teksta rezolucije o državnoj politici prema Kosmetu
Šefovi poslaničkih grupa u Skupštini Srbije nisu juče na konsultacijama sa ministrom za Kosovo i Metohiju Goranom Bogdanovićem postigli dogovor o usaglašavanju predloga rezolucije o državnoj politici prema Kosovu i Metohiji. Umesto formulisanja zajedničkog teksta rezolucije o kome bi Skupština Srbije trebalo da raspravlja na vanrednoj sednici, dogovoreno je da se konsultacije nastave u utorak, 23. septembra. Sastanku kod predsednice Skupštine Srbije Slavice Đukić-Dejanović, prisustvovali su šef poslaničke grupe Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović, zamenik šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Gordana Pop-Lazić, šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Miloš Aligrudić i lider Nove Srbije Velimir Ilić, dok je poslaničku grupu „Napred Srbijo” predstavljao Borislav Pelević.
Predstavnici opozicionih stranaka rekli su novinarima da neće odustati od predloga rezolucije koji je letos podnelo 108 poslanika radikala i narodnjaka, ali da su spremni da prihvate sugestije drugih poslaničkih grupa.
Gordana Pop Lazić kazala je da je na konsultacijama ministar Bogdanović predložio „da se krene od nule”, budući da je vlada svoj predlog rezolucije povukla iz skupštinske procedure, ali da je takav predlog za SRS bio neprihvatljiv. –Nećemo se igrati formulacijama u ovoj rezoluciji, one moraju biti jasne i decidne, budući da nas i prethodne rezolucije o KiM obavezuju da reagujemo po pitanju dolaska Euleksa, osude jednostranog proglašenja nezavisnosti i proglašenja ništavosti Ustava takozvane republike Kosovo. Stav SRS-a je da tekst ne sme biti sporan, može samo da bude još čvršći i još obavezujući – rekla je Pop-Lazićeva. Ona je objasnila da su na konsultacijama šefovi poslaničkih grupa imali sa ministrom „teorijsku raspravu o tome da li je starija kokoška ili jaje”, odnosno ko treba da bude predlagač nove rezolucije o Kosovu.
– Na svu sreću smo uspeli da se usaglasimo da je parlament stariji od vlade, tako da bi mnogo veću snagu imao predlog rezolucije poslanika, a ne predstavnika vlade. Ministar je to prihvatio i sada se zna da će to biti rezolucija koju će predložiti poslanici – kazala je ona.
Borislav Pelević rekao je novinarima da njegov poslanički klub u potpunosti prihvata tekst dokumenta koji je potpisalo 108 poslanika, među kojima su i današnji poslanici grupe „Napred Srbijo”.
– Nažalost, vlada taj predlog nije mogla da prihvati. Međutim, prihvatila je dve ključne stvari, a to su da se oštro osudi dolazak Euleksa, kao i proglašenje ustava Kosova – kazao je Pelević.
Šef poslaničke grupe DSS-a Miloš Aligrudić izjavio je da je tekst rezolucije na stolu, a da „predsednica skupštine ima obavezu da zakaže vanrednu sednicu sa predlogom koji je na dnevnom redu”.
– Naši stavovi u odbrani državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Srbije zasnivaju se na tri principa za koje mislimo da su podjednako važni: prvi je poništenje nelegalnih akata kao što je ustav Kosova, drugi je jasan i određen negativni odnos prema Euleksu, jer Euleks zapravo znači podršku nezavisnosti Kosova, a treći je podnošenje tužbi Međunarodnom sudu pravde u Hagu protiv država koje su priznale nezavisnost Kosova – rekao je Aligrudić i dodao da se ministar Bogdanović nije izjašnjavao o predlogu rezolucije SRS-a, DSS-a i NS-a.
Aligrudić je kazao da je na stolu i predlog rezolucije koji je podneo LDP. – Ministar nije rekao ništa, čak je ponovio nešto što je ranije rekao, da se njemu čini da su to bazično isti tekstovi, što naravno nije slučaj – kazao je Aligrudić.
Šef poslaničke grupe LDP-a Čedomir Jovanović rekao je da je neophodno „prekinuti kontinuitet politike koju je vlada Vojislava Košutnice vodila prema Kosovu, a koja je u kontinuitetu sa politikom Miloševića”.
– Ova vlada mora Srbiji ponuditi nešto novo u odnosu na Koštuničinu, kako bi pronašli formulacije koje bi nam dopustile direktan dijalog sa kosovskim Albancima, a koje bi Srbiji u tom dijalogu omogućile drugačiju poziciju od one koju je imala u pregovorima koje je vodio Marti Ahtisari – rekao je Jovanović. On je objasnio da „ne vredi bežati od kosovske stvarnosti”, jer su međunarodno pravo, na koje se Srbija poziva, u međuvremenu „zgazili svi, sa jedne strane Amerika i EU, a sa druge Rusija”.
– Mi ne mislimo da pokriće za svoju pogrešnu politiku tražimo na međunarodnim forumima, kao što je to slučaj u ovom trenutku u Generalnoj skupštini UN, jer to ne može da promeni kosovsku realnost. Važno je da u razgovorima o tekstu rezolucije izbegnemo bilo kakvo uslovljavanja evropskih integracija odnosom Evrope prema Kosovu, kao i bilo kakvo dodatno konfrontiranje sa EU. Jasno je da je suspenzija SSP Srbije sa EU koja se dogodila u ponedeljak, i pored toga što je formalno opravdana završetkom saradnje sa Hagom, u stvari odgovor na činjenicu da se mi na neki način suprotstavljamo politici EU ka Kosovu – kazao je Jovanović.

Rasvetliti sudbinu kidnapovanih i nestalih
Poslanička grupa „Napred Srbijo” zatražila je od ministra Bogdanovića da država intenzivira razgovore sa međunarodnim predstavnicima na Kosovu o kidnapovanima i nestalima, kao i o informaciji koju je u svojoj knjizi iznela Karla del Ponte da se trgovalo ljudskim organima.
Ovaj zahtev podržao je i DSS, čiji je šef poslaničke grupe Miloš Aligrudić rekao da ne vidi zbog čega o tome ne bi raspravljao srpski parlament „budući da se time bavi i Parlamentarna skupština Saveta Evrope”.