Vesti
Politika
Dačić tvrdi da policija nije preterala u upotrebi sile
24.09.2008. 20:00
Izvor: Politika
Dačić tvrdi da policija nije preterala u upotrebi sile
U izveštaju MUP-a ne piše ko je pretukao Panića i gumenim metkom pogodio Pelevića
Policija je postupala u skladu sa zakonskim propisima i nije bilo prekomerne upotrebe sredstava prinude, izuzev od strane pojedinih policijskih službenika, a incidente i sukobe sa policijskim službenicima i redarskom službom izazvale su ekstremne grupe učesnika javnog skupa, suština je izveštaja Ministarstva unutrašnjih poslova o protestnom skupu održanom 29. jula u Beogradu, čiji je organizator bila Srpska radikalna stranka, a koji je juče dostavljen Skupštini Srbije.
U izveštaju radne grupe MUP-a, koji je potpisao zamenik predsednika vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, navedeno je, između ostalog, da je policija toga dana, imala naređenje da ne primenjuje sredstva prinude sve dok god nisu ugroženi životi policajaca i građana ili bezbednost objekata koji se obezbeđuju. S druge strane, konstatovano je da sve mere koje je preduzeo organizator skupa nisu bile dovoljne da bi njima kontrolisao ponašanje ekstremne grupe učesnika skupa kako ne bi došlo do incidenata i narušavanja javnog reda i mira.
Prema procenama policije predočenim u ovom izveštaju, na skupu, na kojem je, inače, povređeno više desetina građana i policajaca, bilo je okupljeno oko 16.000 ljudi. Pored pristalica SRS-a, među okupljenima je uočeno i oko 160 navijača FK „Partizan”, oko 120 navijača FK „Crvena Zvezda”, oko 30 navijača FK „Rad” i oko 40 pripadnika Srpskog narodnog pokreta „1389”, ali i deo pristalica DSS-a i Nove Srbije.
Detaljno opisujući sve događaje u vezi sa ovim mitingom – od dostavljanja prijave skupa, preko pripreme policije da bi se održao javni red i mir, do onoga što se dešavalo u široj zoni Trga Republike, a potom i u Makedonskoj ulici – MUP, između ostalog, navodi da je, recimo, od 20.32 časa u dva navrata rukovodilac snaga policije na terenu upozorio rukovodioca redarske službe organizatora javnog skupa da bi trebalo da preduzme mere na organizaciji čela kolone i da je potrebno da redari stanu ispred grupe koja se odvojila.
U tom vremenu, došlo je, kako se kaže, do fizičkog kontakata jednog dela okupljenih u Makedonskoj ulici i redarske službe, koja ne uspeva da organizuje čelo kolone. Istovremeno, u Makedonskoj ulici, ekstremna grupa učesnika skupa, koja se odvojila od ostalih učesnika, počinje sa napadima (kamenicama, flašama i raznim drugim predmetima) na policiju, koja je u kordonu na trotoaru.
U izveštaju se naglašava da niko od organizatora skupa nije u trenutku prvih napada na policiju pozvao okupljene na prekid sukoba, i da je to učinjeno tek kada je došlo do narušavanja javnog reda i mira u većem obimu.
Na skupu je, prema podacima iz izveštaja, povređeno 57 policajaca, od kojih su četvorica zadobila teške telesne povrede i da su do sada zbog napada na službeno lice u vršenju dužnosti podnete krivične prijave protiv 15 osoba. Radna grupa je konstatovala i da je zbog prethodnog maskiranja ekstremnih učesnika otežan rad policije na njihovoj identifikaciji i procesuiranju.
Na osnovu podataka, na skupu je povređen 31 građanin, a četvoro je zadobilo teške telesne povrede. To su: Ranko Panić, koji je kasnije preminuo, Milica Vujičić, Đorđija Žerinić i Dušan Spasić. „Radna grupa konstatuje da je do povređivanja određenog broja učesnika javnog skupa i slučajnih prolaznika došlo prilikom bacanja tvrdih predmeta od strane ekstremnog dela učesnika javnog skupa prema policijskim službenicima, usled potiskivanja mase i od upotrebe sredstava prinude od strane policijskih službenika”, kaže se u izveštaju.
Detaljno je opisan slučaj Ranka Panića, ali i detalji o povredama tadašnjih funkcionera SRS-a Aleksandra Vučića i Borislava Pelevića, više građana, kao i novinara agencija Beta Miloša Đorelijevskog.
Utvrđujući okolnosti pod kojima je povređen Panić, radna grupa je pokušala da preko video-zapisa, prikazanih u dnevniku televizije „Enter” i na RTS-u, rekonstruiše njegovo kretanje toga dana. „Na osnovu saznanja da je Panić na sebi imao crne patike sa debljim đonom, plave farmerke, teget majicu sa amblemom na prednjoj strani i sa amblemom belog dvoglavog orla sa krunom i četiri ocila na leđima, radna grupa je uspela da na video-snimcima pronađe osobu koja bi mogla biti on i utvrdi da su prema tom licu intervenisali pripadnici odreda Žandarmerije iz Niša”, ali nije sa sigurnošću utvrđeno ni da li je to Panić niti koji je policajac „prema tom NN licu intervenisao”.
U izveštaju MUP-a navodi se da radna grupa nije imala obdukcioni nalaz, kao i da su članovi te grupe putem medija saznali da je Okružno javno tužilaštvo u Beogradu predložilo sudsko-medicinsko veštačenje o Panićevoj smrti u okviru istražnih radnji. Znači, da će ocenu lečenja i mišljenje o uzroku smrti dati nadležni pravosudni organi.
Inače, na osnovu izjave nevenčane supruge Ranka Panića, radna grupa je konstatovala da se on posle mitinga žalio samo na povredu leve podlaktice, kao i da je kasnije tokom noći zadobio bolove u levom delu stomaka.
Kad je reč o Aleksandru Vučiću, utvrđeno je da su službenu palicu upotrebili policajac Žandarmerije odreda u Nišu M. I. „i još dva policijska službenika Policijske brigade, kao i dva-tri policijska službenika Žandarmerije odreda u Nišu – specijalističkog voda, koji za sada nisu identifikovani”.
Fotoreporter Đorelijevski je, kako je navedeno, bio ispred hotela „Moskva”, gde je policija upotrebila palice, ali radna grupa nije na osnovu snimka mogla da utvrdi da li je baš on tom prilikom povređen.
Pregledajući celokupnu raspoloživu dokumentaciju radna grupa nije došla do snimka na kojem se vidi da je policija na poslanika SRS-a Borislava Pelevića „ispalila hemijska sredstva” ili gumeni metak.
„Radna grupa nije u mogućnosti da utvrdi da li je došlo do nepravilne upotrebe gumenih metaka i od strane kojih policijskih službenika. Članovi radne grupe će nastaviti istragu oko utvrđivanja svih okolnosti navedenog događaja radi otkrivanja eventualnog počinioca povrede službene dužnosti”, navodi se u izveštaju.
U propratnom pismu upućenom predsednici Skupštine Srbije Slavici Đukić-Dejanović ministar ističe da je, po sačinjavanju izveštaja, direktor policije Milorad Veljović doneo odluku o suspenziji i pokretanju disciplinskog postupka protiv šestorice policajaca zbog povrede službene dužnosti, a da će se identifikacija počinilaca krivičnih dela na skupu i policajaca koji su prekršili ovlašćenja nastaviti.