Vesti
Politika
Snajperisti meta na dlanu
29.09.2008. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Snajperisti meta na dlanu
Na sastanku 11. marta uveče u kući saradnika britanske obaveštajne službe koga su vodili pod imenom „Marko“, Entoni Monkton je do detalja izneo plan akcije koja je bila planirana za 12. mart u dvorištu zgrade Vlade Srbije, kaže za Kurir, a Glas prenosi izvor blizak obaveštajnim krugovima.
Prema navodima naših izvora, pored šefa britanske obaveštajne službe Monktona i atentatora Hila, sastanku su prisustvovali i operativci koji su bili zaduženi da pruže zaštitu i logističku podršku ekipi na terenu.
- Monkton je objasnio prisutnima da su obavljene sve prethodne pripreme koje su bile nužne za operaciju. Posečen je drvored na parkiralištu kako bi se uklonile sve prepreke strelcima, obavljani su radovi oko zgrade vlade i velika gomila šuta je bila smeštena na ulaz u tunel, pa je premijer sa pratnjom morao da uđe na ulaz br. 5. Monkton je posebno naglasio da su sigurnosne kamere na zgradi isključene i da neće biti nikakvog zvaničnog snimka osim onog koji naprave televizijske kamere - kaže sagovornik Kurira, a Glas prenosi.
Naši izvori tvrde da je na tom sastanku, u Markovoj vili, dogovoreno da se postave tri snajperska gnezda.
- Mesto za atentatora bilo je u Nemanjinoj ulici, dok su se snajperska gnezda koja je trebalo da pokrivaju atentatora i pruže podršku. Svako od njih je imao precizna naređenja. Atentator Hil se nalazio u zgradi u Nemanjinoj br. 9, koju samo pomenuto dvorište deli od zgrade vlade. Iz ove pozicije atentator je imao savršen pogled na ulaz br. 5 i razdaljina je manja od sedamdeset metara, što je za dobrog strelca praktično zicer. Nisu postojale nikakve prepreke između njega i cilja, nikakvi nagibi terena koji bi mogli da smetaju, niti vetar ili neke druge atmosferske prilike nisu mogli da utiču na preciznost hica. Sa te pozicije svi koji su se našli u dvorištu zgrade vlade bili su kao na dlanu - tvrdi sagovornik Kurira, a Glas prenosi i dodaje da je zgrada u Nemanjinoj br. 9 bila idealna i zbog još nekih razloga.
- Pomenuti objekat je bio pogođen za vreme bombardovanja 1999. godine i praktično napušten, što je atentatoru omogućavalo lakše izvlačenje sa mesta zločina. Pored toga, zgrada je bila povezana podzemnim tunelima sa okolnim državnim i vojnim objektima - tvrde sagovornici Kurira, a Glas prenosi.