Vesti
Politika
Na udaru i "miljenici"
04.07.2006. 16:00
Izvor: Novosti
FINANSIJSKE afere tresu Crnu Goru. Istražni organi imaju pune ruke posla, a na udaru su, na ne malo iznenađenje javnosti, dosadašnji miljenici vlasti - čelni­ci važnih preduzeća i kompanija, za koje se sumnja da su proneverama, zloupo­trebom položaja ili "pranjem novca" obrnuli na milione evra.
Kao bomba je odjeknula vest da je u nacionalnoj avio-kompaniji "Montenegroer­lajnz" bilo toliko mutnih radnji da je direktor te firme Zoran Đurišić privođen u poli­ciju. Podgorički osnovni tužilac Veselin Vučković, podnoseći zahtev za sprovođe­nje istrage protiv Đurišića i Vladimira Ćelevića, direktora novoosnovane kompani­je "masters erlajnz", zatražio je, čak, da im se obojici odredi pritvor!

SUMNJIVA "KĆERKA"
TUŽILAŠTVO sumnja da je Đurišić i Ćelević, inače i direktor pravnog sektora u "Montenegroerlajnzu", oštetili matičnu kompaniju za 9.741.604 evra. Činili su iz­davanjem aviona u zakup, uz mogućnost da ih zakupac posle isteka trogodi­šnjeg ugovora otkupi. Tako je "Montenegroerlajnz" dala jedan avion "foker" i svo­joj tek osnovanoj kompaniji ("firmi kćerci") "Master ervajzu" sa sedištem u Srbiji, ali ni cent od dogovorenog zakupa nije uplaćen.
Dvojica osumnjičenih su, po mišljenju tužilaštva, nezakonito otpisivali potraživ­nja više pravnih lica i oštetili kompaniju za dodatnih 1.211.983 evra. Đurišiću se, posebno, stavlja na teret prodaja rezervnih delova za avione "nepoznatim kupci­ma", od čega prihod nije legao na račun kompanije, već su transakcije vredne 215.887 evra evidentirane kao "otpis imovine".
Slučaj je sam po sebi senzacionalan, a javnost je dodatno zainteresovana zbog činjenice da Zoran Đurišić, koji je na čelu "Montenegroerlajnza" od samog osni­vanja 1996. godine, nesumnjivo uživa veliku političku podršku. Njegova supruga Milica Pejanović-Đurišić, naime, bila je potpredsednik DPS, a i danas je visoki funkcioner te stranke. Ta činjenica, s jedne strane, govori o mogućoj odlučnosti vlasti da uđe u koštac sa malverzacijama i korupcijom bez obzira o kome se ra­di. Ima, međutim, i komentara da se za sumnjivo poslovanje nacionalne avio-kompanije znalo još od 2002. godine, ali da istražni organi nisu dobili "mig" da to istraže - zbog mogućeg negativnog uticaja otvaranja afere na ishod tadašnjih izbora i naročito, referenduma.

HLEB I MLEKO
NI Dragan Vuletić i Zoran Adžić, vlasnici i direktori podgoričke Mlekare i Radivo­je Bakić, vlasnik i direktor pekare "Impek" nisu "sitni igrači" u svetu biznisa - a ipak su prošle nedelje uhapšeni.
Tužilaštvo sumnja da se ova grupa bavila pranjem novca, uplaćujući, u konač­nom iznosu od oko milion evra, na račun "Oportjuniti banke", ne navodeći osnov uplate. Taj novac su zatim uz pomoć službenika banke Igora Savića, podizali bi­znismeni Željko Vujović, Milan Savović, Zoran Pavićević i Ljubinko Nedović, kao i Slavko Stojović (inače član Glavnog odbora DPS). Svi oni su u pritvoru, izuzev Savića, dok su biznismeni Miroslav Mališić i Dejan Stanišić, protiv kojih se tako­đe vodi istraga, u međuvremenu pobegli.
O trećoj velikoj aferi koja se tiče misterioznog nestanka 1,1 miliona evra iz depo­zita bivše Evro market banke za sada se malo zna. Ta banka je 1. januara ove godine spojena sa "Montenegrobankom" čiji vlasnik je u međuvremenu postala NLB grupa, ali je tek revizijom pRe neki dan ustanovljeno da nedostaje oko mili­on evra. O slučaju je prekjuče, iza zatvorenih vrata, raspravljala skupština akcio­nara Montenegrobanke, ali za javnost nije saopšteno ništa, izuzev da će se sa­čekati da državni organi završe posao.
Otkrivene su i mućke u nikšićkoj Železari, gde je na razne načine pronevereno stotinak hiljada evra, zbog čega je - za sada - uhapšeno šest osoba.
Na pomolu je, izgleda, i žestoka kontrola rada državnih organa, što pokazuje i in­formacija da je policija saslušavala Rajka Jankovića, direktora republičke Uprave za nekretnine, zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj i nesavesno po­slovao.
Vrelo podgoričko leto počelo je, tako, da sada nezabeleženom serijom hapše­nja, istraga, optužnica... U delu javnosti procenjeno je da je došlo vreme za svo­đenje starih računa, pa je i akcija istražnih organa, uz jasnu aluziju na "sablju" u Srbiji već nazvana - "crnogorska britva"!

ELITA
Afera "monteNEgroerlajnz" s pažnjom se prati i zbog činjenice da je u upravnim odborima i odboru direktora te kompanije od početka sedela sve sama politička ili ekonomska elita. Zato će policija saslušati, ili je već to urađeno, Rifata Rasto­dera, potpredsednika republičke Skupštine (on je i potpredsednik SDP), Ivana Brajovića, takođe funkcionera SDP, Jusufa Kalomperovića, aktuelnog ministra policije, Predraga Nenezića, ministra turizma, Miodraga Ivanovića, Šaletu Đurovi­ća...