Vesti
Politika
Napadi i odbrana statuta Vojvodine04.10.2008. 14:00
Izvor: Politika
„Politika” objavljuje najosporavanije odredbe nacrta budućeg pokrajinskog najvišeg zakonskog akta, na osnovu kojih neki kritičari tvrde da je to osnov za novu republiku u Srbiji, a drugi da nudi nedovoljan stepen autonomije, kao i objašnjenja autora
Skupštini Vojvodine juče je upućen Predlog statuta pokrajine o kome bi poslanici trebalo da se izjasne 14. oktobra. Desetodnevna javna rasprava o predloženom tekstu upravo je završena i predlagač, odnosno vladajuća većina u pokrajinskom parlamentu, u konačnu verziju je uvrstio 68 od pristiglih 135 primedbi. Kako je juče rekao koordinator radne grupe Dragoslav Petrović (DS) usvojene izmene su mahom jezičke prirode, a promene su izvršene u polovini od 70 članova.U međuvremenu, nacrt, koji se pojavio pre dve nedelje, izazvao je oštre reakcije opozicionih stranaka iz desnog političkog spektra, koje bi se mogle svesti na ocenu da ovakav statut znači uvod u stvaranje nove republike u Srbiji. Druga grupa kritičara bila je na sasvim suprotnom stanovištu i smatrala da ni ovim statutom Vojvodina neće dobiti dovoljan stepen autonomije.
Predstavnici predlagača (Za evropsku Vojvodinu, Mađarska koalicija, SPS–PUPS–PVRER i LSV–Zajedno za Vojvodinu), pak, ističu da su predloženim tekstom nastojali da maksimalno iskoriste nadležnosti koje su novim Ustavom Srbije date autonomnim pokrajinama, te da je ovaj predlog u potpunosti usaglašen sa najvišim pravnim aktom države.
Međutim, juče je poslanička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine, koja je takođe članica vladajuće koalicije, saopštila da nije među predlagačima zato što je toj stranci utvrđeni predlog dostavljen tek juče ujutro, bez mogućnosti da na bilo koji način interveniše u konačnom tekstu.
A u upravo završenu javnu raspravu o predloženom statutu uključili su se i pojedini stručnjaci za ustavno pravo, kao i nevladine organizacije.
Poslednju reč o novom vojvođanskom statutu ima Skupština Srbije, koja „daje prethodnu saglasnost na statut autonomne pokrajine”, većinom glasova svih narodnih poslanika. Republički parlament, međutim, nema određen rok u kome bi morao da donese odluku o predloženom statutu pokrajine.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…