Vesti
Politika
Krilo ga 30 jataka
09.10.2008. 20:00
Izvor: Glas javnosti
Krilo ga 30 jataka
U zajedničkoj akciji Tužilaštva za ratne zločine i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije juče su saslušane dve osobe osumnjičene za pomaganje haškom optuženiku Stojanu Župljaninu. Prema rečima Bruna Vekarića, portparola Tužilaštva za ratne zločine, u narednim danima biće saslušano još pet osumnjičenih. Vekarić je naglasio da su se osumnjičeni sami odazvali pozivu, te da niko od njih nije ni hapšen, niti privođen na informativni razgovor, kako su prvobitno javili pojedini mediji.
- Pretkrivičnim postupkom obuhvaćeno je 30 građana, za koje se sumnja da su formirali mrežu i Župljaninu pomagali u skrivanja i pribavljanju lažnih dokumenata. Tužilaštvo je utvrdilo da je Župljanin koristio identitet mrtvog Branislava Vukadina, da je originalne papire dobio iz Republike Srpske i da su mu na osnovu njih izdata nova lična dokumenta u Bačkom Petrovcu, a za to je bila neophodna pomoć u tamošnjoj policiji. Takođe je provaljen i Župljaninov šifrarnik, pa na osnovu njega znamo da se on od 1999. godine, sem u Srbiji, skrivao u još četiri države i na ukupno 27 lokacija - rekao je Vekarić za Glas javnosti.
On je dodao da je prema operativnim saznanjima Tužilaštva i MUP, Župljanin boravio u Lagosu u Nigeriji, Moskvi, Parizu i u više navrata i u Crnoj Gori. Vekarić je naglasio da Tužilaštvo za ratne zločine zna da Župljanin „iz pritvora Haškog tribunala i dalje vrši pritisak na svedoke i zastrašuje ih u telefonskim razgovorima“, te da će o tome upoznati i Tužilaštvo u Hagu. Vekarić je rekao da postoje indicije da su Župljaninovi jataci bili povezani i sa drugim haškim beguncima.
Stojan Župljanin bio je tokom ratnih sukoba i BiH načelnik Centra službi bezbednosti u Banjaluci i policijski funkcioner na najvišem položaju u Bosanskoj Krajini. Optužnica Haškog tribunala tereti ga da je planirao, podsticao, naređivao i činio zločine protiv čovečnosti i da je pomagao u planiranju, pripremanju i sprovođenju etničkog čišćenja na teritoriji Banjaluke, Bosanske Krupe, Bosanskog Novog, Bosanskog Petrovca, Čelinca, Donjeg Vakufa, Ključa, Kotor Varoši, Prijedora, Prnjavora, Sanskog Mosta, Šipova i Teslića.
Župljanin je 11. juna ove godine uhapšen u Pančevu, gde je živeo koristeći identitet Branislava Vukadina. Kod istražnog sudije odbio je da primi hašku optužnicu, tvrdeći da je pogrešno utvrđen njegov identitet i da on nije Stojan Župljanin, već Branislav Vukadin. Desetak dana posle hapšenja, Župljanin je prebačen u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala u Sheveningenu, a na prvom pojavljivanju pred sudom negirao je navode optužnice, tvrdeći da nije kriv.
Nekoliko meseci pre hapšenja, policija je 26. marta, nakon dojave, pretresla i jedan stan u Nišu. Nađeni tragovi ukazali su da je Župljanin boravio u njemu. Nešto ranije, Župljaninova porodica pozvala ga je putem medija da se preda, navodeći da iz dana u dan trpi velike pritiske i da je zbog izolacije na ivici egzistencije.