Vesti
Društvo i ekonomija
Gas skuplji 60 odsto
10.10.2008. 20:00
Izvor: Glas javnosti
Gas skuplji 60 odsto
Neodgovornost Koštuničine, ali i Cvetkovićeve vlade ove zime najdrastičnije će na svojoj koži osetiti potrošači prirodnog gasa, ali i toplane i Elektroprivreda Srbije zbog poskupljenja plina od 15. oktobra za daljinsko grejanje 37 odsto, a 59 odsto za domaćinstva. Cena za domaćinstva sa 21 dinar povećana je na 31. Iako je poznato da se cene energenata povećavaju odmah kada poskupi uvoz, što je kod gasa trebalo da se desi u januaru, aprilu ili julu, obe vlade odlagale su ovu odluku. „Srbijagas“ je plin u januaru plaćao 330 dolara za 1.000 kubika, u aprilu 380, u julu 460, a od 1. oktobra 530, a cena za domaće potrošače promenjena je samo u januaru.
Potrošači će od polovine meseca za zagrevanje stana od 60 kvadrata, za 250 kubika gasa, mesečno morati da izdvoje na dosadašnjih oko 5.700 dinara još 2.750 dinara. Svi oni su sad manje-više stavljeni pred svršen čin jer bi drugačije razmišljali o grejanju da je gas poskupeo na vreme, pa bi se možda odlučili za drugi energent.

EPS u problemu
Ovakva situacija neće obradovati EPS jer će većina potrošača verovatno preći na zagrevanje stanova električnom energijom, zbog čega će ovo javno preduzeće morati da poveća skup uvoz. Moguće je da se građani i posle poskupljenja neće odreći gasa jer je i grejanje na struju papreno. Za dogrevanje grejalicama uz potrošenih 1.000 kilovat-sati (750 u skupljoj i 250 u jeftinijoj tarifi) potrebno je mesečno oko 5.100 dinara. Grejanje jednosobnog stana termoakumulacionom peći košta oko 5.500 dinara, a kotlom od 12 kilovata oko 8.400.
Za dvosoban stan ukoliko se koristi TA peć potrebno je 10.500 dinara, a za kotao od 18 kilovata čak 17.300 dinara. Za stan od 60 kvadrata uz potrošenih 250 kubika plina potrebno će biti skoro 8.500 dinara, s tim da je snabdevač „Srbijagas“, koji je najjeftiniji.
Povod za nove cene je, pre svega, poskupljenje gasa u inostranstvu, odnosno izvoznih cena Rusije, koje prate kretanje sirove nafte. Tako bi i u sektoru gasa trebalo da se desi ono što se dešava kod cena goriva na pumpama. Cenovnici naftnih derivata menjaju se na 15 dana dok bi promene kod plina mogli da očekujemo kvartalno, na tri meseca. Ovo će omogućiti novi tarifni sistemi u oblasti prirodnog gasa koji su odavno doneti, ali se nisu primenjivali. Od 15. oktobra oni se i zvanično primenjuju.

Kapacitet se plaća
Mesečni računi velikih potrošača, toplana, industrije, zavisiće od načina potrošnje. Ravnomerna potrošnja je kad kupac ima manje od 70 odsto ukupne godišnje potrošnje od 1. oktobra do 1. aprila, a neravnomerna da u ovom periodu troši više od 70 odsto. Ova promena uvedena je jer „Srbijagas“ plaća plin jeftinije ako ga kupuje u istim količina tokom godine. Do promena na računima velikih potrošača trebalo bi da dođe i zbog uvođenja tarifnog stava „kapacitet“, koji označava fiksnu naknadu za „rezervisani“ kapacitet gasovoda.