Vesti
Politika
„Domovnica” važi, ali ne i „orlovi”05.07.2006. 12:00
Izvor: Politika
Iako crnogorski zakon zabranjuje dvojno državljanstvo, ta odredba se poteže samo u slučaju Srba, budući da za Hrvate iz Boke to ne važi
U Crnoj Gori, najmlađoj državi na svetu, uprkos jasnom zakonu koji to izričito zabranjuje, dozvoljava se mogućnost dvojnog državljanstva, što je slučaj s Hrvatima i Albancima, ali se takva mogućnost, kako je zvanično saopšteno, Srbima ne dopušta.Sasvim je sigurno da su Hrvati iz Boke tokom postojanja SRJ i SCG, zbog nemogućnosti da putuju svuda s pasošima države kojoj su formalno pripadali, vadili „hrvatske putovnice”, za šta je preduslov bio da budu hrvatski državljani i vlasnici „domovnica”.
Nastavljeno je da se ostvaruje nepisano pravilo: dok su u bivšoj SFRJ Srbi bili većina, pa uprkos tome što su imali mogućnost da budu srpski državljani oni takvo republičko državljanstvo nikada nisu tražili, nastajanjem novih državica od bivših jugoslovenskih republika tamošnji preostali Srbi su postajali manjina koja danas vapi za državljanstvom Srbije.
– Srbija je dužna da tim ljudima pruži obe ruke, jer oni uprkos činjenici da su protiv svoje volje postali državljani drugih država, osim Srbije svoju drugu državu nemaju. U konkretnom slučaju ne možemo terati Crnu Goru da menja svoj zakon, ali Srbima u Crnoj Gori možemo omogućiti da dobiju srpsko državljanstvo. Ako ih nakon toga Crna Gora liši crnogorskog državljanstva, onda bi to trebalo da učini i drugima, Albancima i Hrvatima – objašnjava dr Vojislav Vukčević, ministar za dijasporu Vlade Republike Srbije, svu dramu pripadnika srpskih manjina u državama nastalim na tlu bivše SFRJ kad je reč o državljanstvu.
Međunarodno pravo nije naklonjeno ni onima koji nemaju nikakvo, apatridima, ni onima koji imaju dvojno državljanstvo, dipatridima, pa je Crna Gora, verovatno u želji da liči na Evropu, unela u svoj zakon i odredbu o nepriznavanju dvojnog državljanstva. Na drugoj strani, kilometarski spiskovi i dugački redovi u nekadašnjoj Palati federacije na Novom Beogradu predstavljaju praktičan izraz sve veće želje za srpskim državljanstvom kod Srba van Srbije sa nastajanjem novih država, a pri tome – ministar Vukčević postavlja pitanje: „Kakva je korist od srpskog državljanstva danas?, na koje istovremeno i odgovara: „Emotivna i nikakva druga”.
– Kada se već politika referenduma gradila na tezi da je biti sa Srbijom samo šteta za Crnu Goru, onda otkuda moralno pravo vlastima u novoj državi da sprečavaju najmanje 185.000 onih koji su se izjasnili za zajedničku državu i verovatno se izjašnjavaju kao Srbi, da uzmu i srpsko državljanstvo. Dešavanja na Balkanu, pa i poslednja s Crnom Gorom, raspršila su narod na sve strane, pogotovu Srbe, i logično je da oni danas traže neki papir kako ne bi u potpunosti izgubili vezu sa zemljom čijem narodu pripadaju – ukazuje ministar, podržavajući iz sve snage ideju o dvojnom državljanstvu za Srbe u Crnoj Gori, ali i drugim državama nastalih u bivšim jugoslovenskim republikama.
Naš sagovornik podseća da ne bi smela da se ponovi situacija sa srpskom manjinom u Sloveniji, koja nema nikakva prava po tom osnovu, iako je Slovenija članica EU i država koja se diči nivoom poštovanja ljudskih i građanskih prava.
– Na takve pojave Srbija ne sme da ostane ravnodušna, već da prizna sva prava svojim sunarodnicima kao da žive ovde – kategoričan je Vukčević, koji je i kao vrhunski pravnik uporno i dugo radio na donošenju srpskog zakona o državljanstvu, a inače pripada Srbima iz Slavonije u Hrvatskoj, što objašnjava njegovo ne samo stručno nego i ljudsko razumevanje ove problematike.
Koja su dokumenta potrebna
Svi građani Srbije koji imaju crnogorsko državljanstvo i prijavljeno boravište u Srbiji dok je postojala državna zajednica, mogu zahtev za prijem u državljanstvo da podnesu preko organizacione jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova u mestu prebivališta, saopštio je juče MUP Srbije.
Uz zahtev je potrebno priložiti izvod iz matične knjige rođenih (za udate i izvod iz matične knjige venčanih), dokaz o crnogorskom državljanstvu, fotokopiju lične karte i dokaz o uplaćenoj administrativnoj taksi.
Bliže informacije o dobijanju državljanstva mogu da se dobiju na telefone MUP 011/301-40-17 ili 011/300-81-91.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…