Vesti
Politika
Korak za kandidaturu
17.10.2008. 20:00
Izvor: Glas javnosti
Korak za kandidaturu
Srbija će od 1. januara 2009. početi jednostrano da primenjuje Prelazni trgovinski sporazum sa EU, jednoglasno je juče odlučila vlada. Kao glavno „opravdanje“ premijer Mirko Cvetković, ali i potpredsednik vlade Božidar Đelić naveli su to što ćemo „pokazati da smo spremni za sledeći korak - dobijanje statusa kandidata za EU i time uštedeti vreme“.
Đelić, koji je i predlagač zaključka o primeni Sporazuma, očekuje da Srbija 2009. postane kandidat, a 2014. član EU.
- Smanjenje carina na uvoz automobila iz EU nije predviđeno u prvoj godini primene Sporazuma, ali je vlada odlučila da od Nove godine one budu smanjene sa 20 na 10 odsto. Srbija će postepeno, tokom šest godina, smanjivati carine na uvoz robe iz EU, tako da to neće ugroziti srpsku privredu - objasnio je Đelić.
Opozicija je protiv te odluke, pa je Dragan Todorović (SRS) smatra neverovatnim.
- To znači da ćemo našeg seljaka dovesti na rub opstanka i mnoge zaviti u crno. Mnogi ekonomisti su kritikovali Sporazum jer je naša država, za razliku od drugih, prihvatila da bude u podređenom položaju. Dovešćemo u pitanje industrijsku i poljoprivrednu proizvodnju time što ćemo omogućiti da EU bez ograničenja plasira robu na naše tržište - rekao je on.
I Miroslav Markićević iz NS-a ističe da Sporazum nema nikakvu funkciju ako se jednostrano primenjuje. A naprednjak Tomislav Nikolić pita se „ko je ta budala koja će da naredi građanima Srbije da ispunjavaju rigorozne uslove, da otvori srpsko tržište za tuđe robe, da smanji carine na uvoz tuđih roba, a da Srbija ništa ne dobije“.
- Ako smo se borili da Sporazum stupi odmah na snagu i da dobijemo podršku zemalja EU, znači da smo bili spremni da ga primenjujemo - ističe Nada Kolundžija iz DS-a i veli da je pridruživanje u interesu poljoprivrednika, iako misle je to protiv njih.
A predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović smatra da je svaki sporazum bolje primenjivati obostrano.
- Verovatno je da oni koji to bolje poznaju od mene imaju argumentaciju zašto kažu da je jednostrana primena bolja. Kako će se to odraziti u Srbiji, pitajte finansijske stručnjake - kazala je ona.