Vesti
Politika
Jeremić, Dačić i Palma za Euleks
20.10.2008. 20:00
Izvor: Mondo
Jeremić, Dačić i Palma za Euleks
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić danas je rekao da pitanje razmeštanja Euleksa na Kosovu i integracija Srbije u EU "apsolutno nisu povezani" i da Beograd ostaje pri dosadašnji uslovima za uključivanje EU u međunarodno civilno prisustvo u pokrajini.
Na konferenciji za novinare povodom 100 dana rada Vlade Srbije, Jeremić je rekao da je moguća veća uloga EU u okviru međunarodnog civilnog prisustva na Kosovu ali samo pod uslovom da rešenje bude prihvaljitvo za Beograd i odobreno u Savetu bezbednosti UN.
On je naglasio da neće doći do promene zvanične politike Beograda o međunarodnom civilnom prisustvu na Kosovu i da rekonfigurisana civilna misija ne može imati mandat za sprovođenje Ahtisarijevog plana, odnosno da ne sme da zadire u suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.
Jeremić je podsetio da Beograd pregovara sa UN o preustrojstvu UNMIK-a na osnovu šest tačaka i izrazio nadu da će uskoro biti postignut dogovor o tome.
"Spremni smo da sarađujemo sa svima, da budemo angažovani zajedno sa međunarodnom zajednicom u administraciji naše južne pokrajine.
Spremni smo da i EU preuzme značajnu ulogu u tome, ali sve mora biti u skladu sa međunarodnim pravom i tako koncipirano da ne zadire u suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i mora imati jasnu podršku Saveta bezbednosti UN", rekao je on.
Jeremić je rekao da su pitanje Kosova i evropske integracije Srbije dva potpuno odvojena procesa i da Srbija neće dozvoliti ni prihvatiti ako bilo ko pokuša da joj to nametne.
Jeremić je ocenio da je na planu evropskih integracija ostvaren "solidan uspeh" jer sve članice Unije, osim jedne, "nedvosmisleno podržavaju ubrzavanje pridruživanja Srbije EU".
On je dodao da će srpska diplomatija nastaviti da radi sa diplomatama EU kako bi se postigli uslovi za postizanje konsenzusa unutar Unije za ubrzavanje pridurživanja Srbije EU, kao i da će dobijanje statusa kandidata 2009. godine biti jedan od prioriteta Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
Dodao je da evropska integracija nije samo pitanje spoljne politike već i cele vlade i izrazio nadu da će vlada uskoro otkloniti i poslednju političku prepreku na tom putu, odnosno ispuniti obaveze prema Haškom tribunalu.
On je rekao da Srbija poštuje međunarodno pravo i da je saradnja s Haškim tribunalom ne samo "međunarodnopravna, već i domaća zakonska obaveza".
"U kontekstu toga, učinićeno sve da okončamo saradnju s Haškim tribunalom koja predstavlja političku prepreku za nastavak evropskih integracija Srbije, što je stateški prioritet Vlade Srbije", rekao je Jeremić.
On je rekao je prvih 100 dana vlade bilo vrlo intenzivno za Ministarstvo spoljnih poslova i da ih je, pre svega, obeležila diplomatska borba za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije.
Tokom tih napora koji su rezultirali usvajanjem rezolucije u Generalnoj skupštini UN kojom se od Međunarodnog suda pravde traži mišljenje o legalnosti nezavisnosti Kosova, diplomate Srbije imale su kontakte sa najvišim zvaničnicima 150 zemalja, istakao je Jeremić.
Usvajanjem rezolucije u Generalnoj skupštini UN pitanje Kosova je prebačeno sa političkog na pravni teren ali će diplomatija i dalje biti angažovana, rekao je Jeremić i dodao da će zemlje sveta dalje upoznavati sa tokom procesa pred Sudom.
On je najavio nastavak racionalizacije i modernizacije diplomatske mreže Srbije, odnosno dalje smanjenje broja zaposlenih u Ministarstvu spoljnih poslova i usavršavanje kadrova.
Povodom izjave predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića da Euleks treba prihvatiti, zamenk premijera Ivica Dčić je rekao da ne veruje da je njegov kialiicioni partner promenio mišljenje, već da je "razrađivao stav koji je vlada iznela i tiče se ovih uslov
Dačić je uzjavio da politika Srbije u vezi sa Euleksom nije promenjena- misija EU može da dođe na Kosovo uz odobrenje Saveta bezbednosti UN i pod uslovom da ne sprovodi Ahtisarijev plan.
Stav Vlade Srbije i predsednika Srbije jeste da Euleks može da bude na Kosovu kao posledica nove rezolucije UN i pod uslovima da ne sprovodi Ahtisarjev plan. To je politika Vlade koja nije promenjena, rekao je Dačić novinarima u parlamentu.
Nime, ranije danas, lder Jedinstvene Srbije, gradonačelnik Jagodine i republički poslanik Dragan Marković - Palma izjavio je da Srbija ne treba da gubi vreme oko Euleksa, koji treba prihvatiti, jer su snage Euleksa već raspoređene na Kosovu i preuzele "ono što su im ingerencije".
"To je moj stav i stav Jedinstvene Srbije čiji sam predsednik i narodni poslanik", rekao je Marković na zajedničkoj konferenciji za novinare sa zamenikom ambasadora SAD u Beogradu Dženifer Bruš.
"Za mene nema nikakve razlike da li se međunarodne snage zovu Euleks ili UNMIK, jer u Rezoluciji Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 piše 'prisustvo međunarodnih snaga' i 95 odsto država su iste države i u Euleksu i UNMIKU", rekao je Marković.
Prema tome, nikakve razlike nema osim u terminu koji se koristi u planu Martija Ahtisarija koji je odbacila Srbija, a Euleks treba prihvatiti, pre svega, "ukoliko bi to ubrzalo ekonomsku saradnju i ulazak Srbije u Evropsku uniju", smatra Marković.
Marković je istakao da on, njegova stranka i Srbija nikada neće prihvatiti i podržati nezavisno Kosovo.

Vordsvort: Postoje osnove za rešavanje pitanja Euleksa
Britanski ambasador u Srbiji Stiven Vordsvort ocenio je danas u Nišu da postoje osnove za rešavanje pitanja raspoređivanja misije Euleks na Kosovu.
"Razgovaramo sa srpskim prijateljima o misiji Euleks. Mislim da postoji opšta saglasnost da ono što misija Euleks namerava da uradi jeste veoma važno", rekao je Vordsvort novinarima u Nišu gde je posetio Univerzitet i predstavio program stipendija za studiranje u Velikoj Britaniji.
On je ukazao da je zadatak te misije da pomogne razvoj vladavine prava i zakona što je veoma važno i za nealbansku zajednicu.
"Sada je pitanje kako to uraditi s obzirom na razmimoilaženja između nas i Srbije", dodao je britanski ambasador.
Mora se pronaći način da "Euleks počne da radi u uslovima prihvatljivim za sve strane", rekao je Vordsvort, ocenjujući da postoje osnove da se to uradi i da se pronađe način da se ide dalje.
Vordsvort je takođe ukazao da Velika Britanija želi da vidi ceo region, uključujući Srbiju i Kosovo kao članice Unije. "Opet moramo da vidimo kako ćemo to učiniti s obzirom na razlike o statusu", rekao je Vordsvort.
"Ako imamo dobru volju, možemo pronaći rešenje za te probleme", rekao je britanski ambasador.