Vesti
Društvo i ekonomija
Vlada: Plaćanje gasa na dve rate
24.10.2008. 12:00
Izvor: B92
Vlada: Plaćanje gasa na dve rate
Beograd -- Vlada Srbije odlučila je da građani gas plaćaju na dve rate i izabrala funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića za novog direktora Srbijagasa, umesto Saše Ilića.
Iako je najavljivano da bi vlada mogla da smanji cenu gasa za individualna domaćinstva, ministri su samo odlučili da se računi plaćaju na rate. Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić kazao je posle sednice da će građani za utrošeni gas plaćati odmah 62,5 odsto, a preostalih 37,5 odsto u narednih šest meseci od plaćanja prvog računa.
Prvi deo će tako biti jednak računu za gas pre novog poskupljenja gasa na 34,01 dinar za metar kubni.
Škundrić je rekao da je Vlada naložila Ministarstvu energetike da analizira marže koje uzimaju distributeri gasa u Srbiji, da ispita kako je došlo do promena kapitala u Jugorosgasu i da će pokušati da ukine posrednika u kupovini gasa od Gaproma.
"Vlada je naložila Ministarstvu da u saradnji sa Srbijagasom i Agencijom za energetiku analizira marže u distribuciji gasa i izveštaj dostavi u roku od 15 dana", naveo je Škundrić.
Kako je kazao, vlada je naložila Ministarstvu za rudarstvo i energetiku da u narednih sedam dana "napravi iscrpan izveštaj o tome kako je došlo do promene akcijskog kapitala u firmi Jugorosgas i ko su nosioci akcijskog kapitala".
On je dodao da je odlučeno i da Ministarstvo "u neposrednoj budućnosti" treba da preduzme sve što može da u saradnji sa Gaspromom više ne bude posrednika.
"Mi nemamo izbor kada su u pitanju ponude za kupovinu gasa. Upućeni smo na jednog jedinog isporučioca, kao i skoro cela Evropa", istakao je
Škundrić i dodao da su pregovori jedini način da se dodje do najboljeg rešenja.
Vlada je zadužila "Srbijagas" i Agenciju za energetiku da u narednih 15 dana izanaliziraju marže distributera gasa i dostave izveštaj o tome.
Premijer Mirko Cvetković kazao je realnije da je vlada zbog povećanja cene gasa od 60 odsto razmatrala načine da ublaži efekte tog poskupljenja, kada je reč o potrošačima i plaćanju računa i da će to biti urađeno na taj način što će se račun podeliti na dve rate.
"Naša ideja je bila da se nađe takva proporcija računa da, sa stanovišta korisnika, u zimskom periodu ne dođe do povećanja računa za gas, jer mislim da je to ono što jeste želja svih, uključujući i našeg koalicionog partnera", izjavio je Cvetković.
Prema rečima premijera, što se tiče visine poskupljenja, teško je poverovati da su službe napravile kardinalnu grešku kada su odredile 60 odsto veću cenu.
Povodom tvrdnji da distributeri gasa naplaćuju visoke marže Cvetković kaže da se primenom novog tarifnog sistema eliminiše marža kao model i da se uvode troškovi transporta gasa, koji su normirani kroz odluke Agencije za energetiku.
"Srbijagas, kao glavni posrednik, adminstrira oko 85 odsto količina gasa i ti troškovi su pod kontrolom. Međutim, problem su, distributeri koji još posluju u sistemu marži", kaže premijer i dodaje da je primenom tarifnih sistema omogućeno da Agencija za energetiku te distributere uključi u troškovni sistem.
Skupštinski odbor za industriju dao je Vladi rok od mesec dana da preispita dešavanja u vezi sa gasom.

Cene gasa će se ujednačiti do kraja godine
Agencija za energetiku Srbije (AERS) saopštila je da je plan da se do kraja godine cene gasa za 90 odsto domaćinstava usklade sa novim sistemom regulacije cena, što će dovesti do smanjenjena razlike u cenama različitih distributera.
Srbijagas, koji pokriva trećinu domaćinstava koja koriste gas, jedini je distributer gasa čije cene su utvrđene u skladu sa novim sistemom, odnosno uz saglasnost Vlade Srbije i AERS-a.
Cene svih ostalih distributera još su formirane po starom sistemu, kada je formiranje cena bilo u nadležnosti lokalnih samouprava.
AERS je uz podršku Ministarstva energetike zatražio od distributera da dostave predloge cena za domaćinstva da bi se cene do kraja godine uskladile sa Zakonom o energetici, Suboticagas je poslao zahtev za formiranje cena po novom sistemu, a očekuje se da će to uskoro uraditi i Novi Sad gas.
Prema novom sistemu, ukidaju se marže, koje su do sada bile neujednačene i razlikovale su se do 40 odsto.
Cene se formiraju na osnovu troškova distributera, a zavisiće i od toga ko je investirao u mreže, pri čemu će cene gasa za domaćinstva biti niže ukoliko su investirali potrošači ili je izgrađena donacijom.
U Srbiji, kako se ističe, ima 29 distributera koji imaju dozvolu za rad, a osam preduzeća još ne može da radi, jer nije ispunilo uslove.
Cene gasa u Srbijagasu povećane su od 15. oktobra za 60 odsto, pa kubni metar za domaćinstva košta 34,01 dinar, a Ministarstvo energetike je u ponedeljak saopštilo da je sa tim preduzećem postiglo dogovor o tome da građani 30 odsto računa za gas plaćaju odloženo na šest meseci.