Vesti
Društvo i ekonomija
Žestoka borba za mesto patrijarha25.10.2008. 14:00
Izvor: Blic
Patrijarh Pavle podneo je molbu kojom zbog zdravstvenih razloga i nemoći traži od Svetog arhijerejskog sabora da mu na predstojećem jesenjem redovnom zasedanju 11. novembra, odobri povlačenje iz aktivne službe - saopštio je Sinod SPC nakon jučerašnjeg sastanka u Patrijaršijskom dvoru.
Sednica Sinoda SPC trajala je juče veoma kratko i, kako je „Blicu” rečeno u Patrijaršiji, vladike su odlučile da zvanično objave patrijarhovu molbu zbog pisanja medija i potrebe da se prekinu spekulacije o njegovoj ostavci. Sinod je juče zasedao u redovnom sazivu, a članovi su mitropolit Amfilohije, episkop žički Hrizostom, episkop bihaćko-petrovački Hrizostom i episkop mileševski Filaret.
- Patrijarh je to učinio pred celim Sinodom, kao što je „Blic” juče i napisao i to zaista jeste zakoniti put i način. Sve drugo, prihvatanje njegove molbe i eventualno izbor novog patrijarha biće stvar rasprave i odluke Sabora 11. novembra - rečeno nam je u Patrijaršiji.
Sinod je saopštio da je molbu patrijarha da bude razrešen dužnosti dostavio Svetom arhijerejskom saboru u nadležnost. Kako je „Blic” već pisao, vladike će 11. novembra na Saboru prvo glasati o tome da li prihvataju molbu, a zatim pristupiti izboru novog patrijarha, tako da će Sabor, iako zakazan kao redovni, izmenom dnevnog reda najverovatnije postati izborni.
„Blic” je juče iz Patrijaršije i drugih uticajnih krugova u SPC dobio kontradiktorne izjave o tome kako će vladike na Saboru reagovati povodom ostavke patrijarha Pavla. Jedan od izvora iz patrijaršije tvrdi da za sada nema naznaka da će neko od arhijereja na Saboru pokušati da ospori autentičnost molbe patrijarha Pavla.
- U potpunosti je ispoštovana procedura, a patrijarh je potpisao pod punom svešću - rekao je izvor „Blica” iz Patrijaršije.
„Ovo je maslo vladike Irineja Bulovića i neće proći”, ljutito je, sa druge strane, prokomentarisao za „Blic” jedan od vladika, koga inače svrstavaju u „bosanski lobi” unutar SPC, ali koji nije bio spreman da govori pod imenom.
On je nagovestio da će sa svojim istomišljenicima na Saboru SPC zatražiti da delegacija vladika poseti patrijarha Pavla i traži potvrdu autentičnosti navodnog potpisa na ostavku. Prema njegovim rečima, vladika Irinej Bulović se 6. oktobra u prostorijama Patrijaršije pojavio sa pričom da je bio u poseti patrijarhu i da je ovaj usmeno potvrdio da je spreman da se povuče sa trona SPC, ali da ništa nije potpisao. Šta se u međuvremenu dogodilo i pod kojim je uslovima poglavar SPC potpisao papir o ostavci, prema ovom izvoru sigurno će biti predmet rasprave na Saboru SPC. U svakom slučaju, ova grupa vladika pristaće da glasa da Sabor SPC dobije karakter izbornog samo ukoliko patrijarh lično potvrdi autentičnost eventualnog potpisa.
Prema drugim nezvaničnim i nepotvrđenim izvorima „Blica” neke od vladika SPC juče su zatražile od ministra vera Bogoljuba Šijakovića da zahteva od MUP-a da proveri autentičnost svih dokumenata sa patrijarhovim potpisom u poslednjih godinu dana. Prema njihovom tumačenju, patrijarhova ostavka mogla je biti potpisana pred najmanje četiri svedoka. Minimum dvojice članova Sinoda SPC, đakona koji bi napravio zapisnik i psihijatra koji bi poslužio kao garant da je patrijarh ostavku izdiktirao pri svesti i zdravoj pameti, kako kasnije ne bi mogla biti osporavana.
Ko je i kada bio u poseti patrijarhu Pavlu i da li je tom prilikom rađeno psihijatrijsko veštačenje juče na VMA nije bilo moguće proveriti. Novinarima „Blica” je ponovljeno da je zdravstveno stanje poglavara SPC nepromenjeno, da je „stabilan i komunikativan”.
Mitropolit Amfilohije Radović isključuje mogućnost nevalidnosti patrijarhovog potpisa na molbi za povlačenje sa trona SPC.
- To pitanje je krajnje neozbiljno i ne želim da o tome govorim. Postoji saopštenje SPC i nema razloga da bilo ko u njegovu ispravnost sumnja - kaže mitropolit Amfilohije.
Ipak, o svemu će vladike glasati na početku Saborskog zasedanja. Pre dve godine patrijajarh je takođe potpisao molbu, ali tada to nije bilo učinjeno pred više svedoka. Tako na Saboru nije izglasano da bude izborni.
Prema saznanjima „Blica” pojedine vladike predložiće da se promeni odredba u Ustavu SPC tako da se 56. patrijarh po redu uvede u tron bez žreba, kako je do sada biran patrijarh. Ukoliko se Sabor odluči da patrijarha bira na ovaj način to znači da će patrijarh biti biran direktno. Patrijarh će biti onaj koji odmah dobije većinu glasova arhijereja.
Do sada je patrijarh biran tako što svaki od vladika na ceduljici napiše svog kandidata. Trojica „natpolovičnih” ulaze u uži krug. Imena se ispisuju na ceduljicama i ubacuju u zapečaćenu kutiju, a cedulju sa imenom budućeg patrijarha ne može izvlačiti niko od kandidata.
O ostavci patrijarha i potrebi da se on povuče da bi na čelo crkve došao operativniji vladika govori se već godinu dana, gotovo od trenutka kada je patrijarh primljen u bolnicu. Moderniji i ka promenama otvoreniji predstavnici crkve smatrali su da je crkvi potreban novi čovek, a u tome su sve do sada imali podršku u predsedniku Srbije Borisu Tadiću, kao i premijeru RS Miloradu Dodiku.
Odavno već nije tajna da među vladikama SPC već duže vlada predizborna groznica i da uveliko rade lobiji u korist nekog od vladika, zavisno od toga da li pripada liberalnijoj struji koja je za promene u crkvi ili takozvanoj konzervativnoj koja se protivi ekumeni i promenama liturgije. Iako svi episkopi koji imaju staž duži od pet godina mogu biti kandidati za novog patrijarha, upućeni u odnose u SPC tvrde da najveće šanse za novog „prvog među jednakima” od starijih vladika imaju mitropolit Amfilohije, vladika niški Irinej i vladika žički Hrizostom. Među mlađim episkopima za favorite važe episkop dalmatinski Fotije i budimljansko-nikšićki Joanikije.
Kako za „Blic” tvrde dobro obavešteni krugovi u Patrijaršiji, postoji opasnost da jedan broj episkopa, tačnije četvorica iz Makedonije, budu sprečeni da glasaju, uz obrazloženje da ne pripadaju SPC. Krugovi koji se zalažu da se makedonskim jerarsima omogući glasanje pominju primer Ukrajinske pravoslavne crkve, čiji predstavnici imaju pravo glasa kad se bira ruski patrijarh. Oni smatraju da bi oduzimanje prava glasa predstavnicima iz Makedonije trajno moglo da naruši ugled SPC u hrišćanskom svetu i da dovede u pitanje svaki izbor koji bi bio nametnut na taj način.
Izvori iz SPC tvrde da su mlađi episkopi obeshrabreni takvim najavama i da razmišljaju da li da istaknu svoje kandidate jer smatraju da će raditi „lobiji” i „trgovine eparhijama” (nasilno menjanje granica postojećih eparhija i povećavanje broja glasova sa određenog područja). Njihovi favoriti su episkop dalmatinski Fotije i budimljansko-nikšćićki Joanikije, koji do sada nisu negativno eksponirani ni u crkvenoj ni u široj javnosti.
Kako se bira poglavar SPC
Procedura za izbor novog patrijarha precizirana je Ustavom SPC do detalja. Patrijarha bira Sveti sabor najkasnije tri meseca od upražnjenja mesta patrijarha.
1. Zasedanje Sabora zakazuje Sveti arhijerejski sinod, vrhovno telo SPC, najviša izvršna, kao i sudska vlast.
2 . Na Saboru moraju biti prisutne najmanje dve trećine episkopa. Odsutni episkopi mogu ovlastiti druge da glasaju umesto njih.
3. Jedan vladika može biti opunomoćen samo za jedan glas.
4. Na Saboru tajnim glasanjem i apsolutnom većinom biraju se tri kandidata glasovima aktivnih eparhijskih arhijereja koji upravljaju eparhijom najmanje pet godina.
5. Patrijarh se bira izvlačenjem imena jednog od
trojice kandidata iz žreba.
6. Svečano ustoličenje je dan kasnije u Sabornoj crkvi u Beogradu, a naknadno u Pećkoj patrijaršiji.
Vladika niški Irinej: „Nisam iznenađen”
Vladika niški Irinej izjavio je juče za „Blic” da ga nije iznenadila odluka patrijarha Pavla da zatraži razrešenje sa čela Srpske pravoslavne crkve.
- Za mene to nije neočekivana vest. Ja sam to odavno očekivao jer znam njegovo raspoloženje. On je hteo još pre skoro dve godine da se povuče sa mesta patrijarha, ali sam ja bio jedan od pobornika da to ne čini. Zdravstveno stanje mu je tada još uvek dozvoljavalo da obavlja te dužnosti, a bio nam je potreban, narodu i Crkvi, jer je produhovljena ličnost kojoj je interes Crkve veći od ličnog interesa, pa čak i od života - kazao je juče Irinej za „Blic”.
Upitan da odgovori da li će Sabor SPC na sledećoj sednici koja je zakazana za 11. novembar konsenzusom da usvoji patrijarhovu molbu, vladika niški je odgovorio da ne očekuje probleme.
- Moje mišljenje je da neće biti problema. Problem bi bio da se patrijarhu nametne volja drugačija od njegove. Ako je on doneo takvu odluku, mislim da će se ona poštovati kao i svaka druga njegova odluka - napominje Irinej. Vladika niški kaže da se može na istom zasedanju odlučivati i o izboru novog patrijarha, ali da to ne mora biti istog dana jer jedno zasedanje može da traje više dana. Vladika Irinej nije želeo da kalkuliše ko bi mogao da bude novi patrijarh, rekavši da „procena na znači ništa”.
- Nemoguće je napraviti pretpostavku jer se ne bira jedna nego tri ličnosti. Glasa se u krugovima za 35 episkopa, a na kraju se novi patrijarh bira „apostolskim žrebom” od trojice kandidata koji imaju najviše glasova - dodao je Irinej.
Sednica Sinoda SPC trajala je juče veoma kratko i, kako je „Blicu” rečeno u Patrijaršiji, vladike su odlučile da zvanično objave patrijarhovu molbu zbog pisanja medija i potrebe da se prekinu spekulacije o njegovoj ostavci. Sinod je juče zasedao u redovnom sazivu, a članovi su mitropolit Amfilohije, episkop žički Hrizostom, episkop bihaćko-petrovački Hrizostom i episkop mileševski Filaret.
- Patrijarh je to učinio pred celim Sinodom, kao što je „Blic” juče i napisao i to zaista jeste zakoniti put i način. Sve drugo, prihvatanje njegove molbe i eventualno izbor novog patrijarha biće stvar rasprave i odluke Sabora 11. novembra - rečeno nam je u Patrijaršiji.
Sinod je saopštio da je molbu patrijarha da bude razrešen dužnosti dostavio Svetom arhijerejskom saboru u nadležnost. Kako je „Blic” već pisao, vladike će 11. novembra na Saboru prvo glasati o tome da li prihvataju molbu, a zatim pristupiti izboru novog patrijarha, tako da će Sabor, iako zakazan kao redovni, izmenom dnevnog reda najverovatnije postati izborni.
„Blic” je juče iz Patrijaršije i drugih uticajnih krugova u SPC dobio kontradiktorne izjave o tome kako će vladike na Saboru reagovati povodom ostavke patrijarha Pavla. Jedan od izvora iz patrijaršije tvrdi da za sada nema naznaka da će neko od arhijereja na Saboru pokušati da ospori autentičnost molbe patrijarha Pavla.
- U potpunosti je ispoštovana procedura, a patrijarh je potpisao pod punom svešću - rekao je izvor „Blica” iz Patrijaršije.
„Ovo je maslo vladike Irineja Bulovića i neće proći”, ljutito je, sa druge strane, prokomentarisao za „Blic” jedan od vladika, koga inače svrstavaju u „bosanski lobi” unutar SPC, ali koji nije bio spreman da govori pod imenom.
On je nagovestio da će sa svojim istomišljenicima na Saboru SPC zatražiti da delegacija vladika poseti patrijarha Pavla i traži potvrdu autentičnosti navodnog potpisa na ostavku. Prema njegovim rečima, vladika Irinej Bulović se 6. oktobra u prostorijama Patrijaršije pojavio sa pričom da je bio u poseti patrijarhu i da je ovaj usmeno potvrdio da je spreman da se povuče sa trona SPC, ali da ništa nije potpisao. Šta se u međuvremenu dogodilo i pod kojim je uslovima poglavar SPC potpisao papir o ostavci, prema ovom izvoru sigurno će biti predmet rasprave na Saboru SPC. U svakom slučaju, ova grupa vladika pristaće da glasa da Sabor SPC dobije karakter izbornog samo ukoliko patrijarh lično potvrdi autentičnost eventualnog potpisa.
Prema drugim nezvaničnim i nepotvrđenim izvorima „Blica” neke od vladika SPC juče su zatražile od ministra vera Bogoljuba Šijakovića da zahteva od MUP-a da proveri autentičnost svih dokumenata sa patrijarhovim potpisom u poslednjih godinu dana. Prema njihovom tumačenju, patrijarhova ostavka mogla je biti potpisana pred najmanje četiri svedoka. Minimum dvojice članova Sinoda SPC, đakona koji bi napravio zapisnik i psihijatra koji bi poslužio kao garant da je patrijarh ostavku izdiktirao pri svesti i zdravoj pameti, kako kasnije ne bi mogla biti osporavana.
Ko je i kada bio u poseti patrijarhu Pavlu i da li je tom prilikom rađeno psihijatrijsko veštačenje juče na VMA nije bilo moguće proveriti. Novinarima „Blica” je ponovljeno da je zdravstveno stanje poglavara SPC nepromenjeno, da je „stabilan i komunikativan”.
Mitropolit Amfilohije Radović isključuje mogućnost nevalidnosti patrijarhovog potpisa na molbi za povlačenje sa trona SPC.
- To pitanje je krajnje neozbiljno i ne želim da o tome govorim. Postoji saopštenje SPC i nema razloga da bilo ko u njegovu ispravnost sumnja - kaže mitropolit Amfilohije.
Ipak, o svemu će vladike glasati na početku Saborskog zasedanja. Pre dve godine patrijajarh je takođe potpisao molbu, ali tada to nije bilo učinjeno pred više svedoka. Tako na Saboru nije izglasano da bude izborni.
Prema saznanjima „Blica” pojedine vladike predložiće da se promeni odredba u Ustavu SPC tako da se 56. patrijarh po redu uvede u tron bez žreba, kako je do sada biran patrijarh. Ukoliko se Sabor odluči da patrijarha bira na ovaj način to znači da će patrijarh biti biran direktno. Patrijarh će biti onaj koji odmah dobije većinu glasova arhijereja.
Do sada je patrijarh biran tako što svaki od vladika na ceduljici napiše svog kandidata. Trojica „natpolovičnih” ulaze u uži krug. Imena se ispisuju na ceduljicama i ubacuju u zapečaćenu kutiju, a cedulju sa imenom budućeg patrijarha ne može izvlačiti niko od kandidata.
O ostavci patrijarha i potrebi da se on povuče da bi na čelo crkve došao operativniji vladika govori se već godinu dana, gotovo od trenutka kada je patrijarh primljen u bolnicu. Moderniji i ka promenama otvoreniji predstavnici crkve smatrali su da je crkvi potreban novi čovek, a u tome su sve do sada imali podršku u predsedniku Srbije Borisu Tadiću, kao i premijeru RS Miloradu Dodiku.
Odavno već nije tajna da među vladikama SPC već duže vlada predizborna groznica i da uveliko rade lobiji u korist nekog od vladika, zavisno od toga da li pripada liberalnijoj struji koja je za promene u crkvi ili takozvanoj konzervativnoj koja se protivi ekumeni i promenama liturgije. Iako svi episkopi koji imaju staž duži od pet godina mogu biti kandidati za novog patrijarha, upućeni u odnose u SPC tvrde da najveće šanse za novog „prvog među jednakima” od starijih vladika imaju mitropolit Amfilohije, vladika niški Irinej i vladika žički Hrizostom. Među mlađim episkopima za favorite važe episkop dalmatinski Fotije i budimljansko-nikšićki Joanikije.
Kako za „Blic” tvrde dobro obavešteni krugovi u Patrijaršiji, postoji opasnost da jedan broj episkopa, tačnije četvorica iz Makedonije, budu sprečeni da glasaju, uz obrazloženje da ne pripadaju SPC. Krugovi koji se zalažu da se makedonskim jerarsima omogući glasanje pominju primer Ukrajinske pravoslavne crkve, čiji predstavnici imaju pravo glasa kad se bira ruski patrijarh. Oni smatraju da bi oduzimanje prava glasa predstavnicima iz Makedonije trajno moglo da naruši ugled SPC u hrišćanskom svetu i da dovede u pitanje svaki izbor koji bi bio nametnut na taj način.
Izvori iz SPC tvrde da su mlađi episkopi obeshrabreni takvim najavama i da razmišljaju da li da istaknu svoje kandidate jer smatraju da će raditi „lobiji” i „trgovine eparhijama” (nasilno menjanje granica postojećih eparhija i povećavanje broja glasova sa određenog područja). Njihovi favoriti su episkop dalmatinski Fotije i budimljansko-nikšćićki Joanikije, koji do sada nisu negativno eksponirani ni u crkvenoj ni u široj javnosti.
Kako se bira poglavar SPC
Procedura za izbor novog patrijarha precizirana je Ustavom SPC do detalja. Patrijarha bira Sveti sabor najkasnije tri meseca od upražnjenja mesta patrijarha.
1. Zasedanje Sabora zakazuje Sveti arhijerejski sinod, vrhovno telo SPC, najviša izvršna, kao i sudska vlast.
2 . Na Saboru moraju biti prisutne najmanje dve trećine episkopa. Odsutni episkopi mogu ovlastiti druge da glasaju umesto njih.
3. Jedan vladika može biti opunomoćen samo za jedan glas.
4. Na Saboru tajnim glasanjem i apsolutnom većinom biraju se tri kandidata glasovima aktivnih eparhijskih arhijereja koji upravljaju eparhijom najmanje pet godina.
5. Patrijarh se bira izvlačenjem imena jednog od
trojice kandidata iz žreba.
6. Svečano ustoličenje je dan kasnije u Sabornoj crkvi u Beogradu, a naknadno u Pećkoj patrijaršiji.
Vladika niški Irinej: „Nisam iznenađen”
Vladika niški Irinej izjavio je juče za „Blic” da ga nije iznenadila odluka patrijarha Pavla da zatraži razrešenje sa čela Srpske pravoslavne crkve.
- Za mene to nije neočekivana vest. Ja sam to odavno očekivao jer znam njegovo raspoloženje. On je hteo još pre skoro dve godine da se povuče sa mesta patrijarha, ali sam ja bio jedan od pobornika da to ne čini. Zdravstveno stanje mu je tada još uvek dozvoljavalo da obavlja te dužnosti, a bio nam je potreban, narodu i Crkvi, jer je produhovljena ličnost kojoj je interes Crkve veći od ličnog interesa, pa čak i od života - kazao je juče Irinej za „Blic”.
Upitan da odgovori da li će Sabor SPC na sledećoj sednici koja je zakazana za 11. novembar konsenzusom da usvoji patrijarhovu molbu, vladika niški je odgovorio da ne očekuje probleme.
- Moje mišljenje je da neće biti problema. Problem bi bio da se patrijarhu nametne volja drugačija od njegove. Ako je on doneo takvu odluku, mislim da će se ona poštovati kao i svaka druga njegova odluka - napominje Irinej. Vladika niški kaže da se može na istom zasedanju odlučivati i o izboru novog patrijarha, ali da to ne mora biti istog dana jer jedno zasedanje može da traje više dana. Vladika Irinej nije želeo da kalkuliše ko bi mogao da bude novi patrijarh, rekavši da „procena na znači ništa”.
- Nemoguće je napraviti pretpostavku jer se ne bira jedna nego tri ličnosti. Glasa se u krugovima za 35 episkopa, a na kraju se novi patrijarh bira „apostolskim žrebom” od trojice kandidata koji imaju najviše glasova - dodao je Irinej.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…