Vesti
Politika
Tadić: Daleko od rešenja za Euleks
29.10.2008. 20:00
Izvor: Mondo
Tadić: Daleko od rešenja za Euleks
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je razmeštanje misije Euleks na Kosovu moguće samo uz odluku Saveta bezbednosti UN.
Tadić je novinarima u Medija centru kazao da ne može da proceni namere predstavnika Evropske unije kada je u pitanju ta misija i dodao da predstavnici države Srbije trenutno vode razgovore samo sa šefom UNMIK-a Lambertom Zanijerom.
"Još je daleko do rešenja", kazao je on dodajući da je misija Euleksa za Srbiju prihvatljiva samo uz odluku Saveta bezbednosti, ako ne primenjuje Ahtisarijev plan i ako je statusno neutralna.
Kako je Tadić naveo, to su principi na kojima je svaka misija na Kosovu prihvatljiva.
Za debatu koja se vodi u Srbiji da bi prihvatanje misije pod tim uslovima značilo priznavanje nezavisnosti Kosova, Tadić je rekao da je vode stranke koje su govorile i da je potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju priznavanje nezavisnosti.
"Ako je to već tad bilo priznavanje nezavisnosti Kosova, pa ne možemo dva puta priznati nezavisno Kosovo. Ili su onda govorili neistinu ili sada govore neistinu. Ni jedno ni drugo nije priznavanje nezavisnosti KiM već podizanje kapaciteta države da se bori za integritet vlasti na Kosovu", naglasio je on.
Tadić je kazao i da nije razgovarao sa izaslanikom UN Endrujem Lenom kao i da predstavnici države Srbije neprekidno vode razgovore sa predstavnicima UN.
Komentarišući vraćanje ambasadora Srbije u SAD, Tadić je kazao da je takav korak načinjen u cilju poboljšanja odnosa dve zemlje što je veoma korisno, jer će Srbija tako uspeti da brani svoj integritet.
"Svima je jasno stavljeno do znanja da Srbija nikad neće priznati nezavisnost Kosova, naveo je predsednik, dodajući da bi izolacija zemlje dovela do gubitka Kosova.
Za slučaj istrage o trgovini organima, Tadić je rekao da će država reagovati po preporuci Ministarstva spoljnih poslova, ali da Srbija nikada neće prestati da istražuje taj slučaj kao ni slučaj nestalih osoba.
"Ispunjavanje tih obaveza nije samo stvar Srbije već i ostalih država regiona", naglasio je on.
Za odlaganje povećanja penzija, predsednik Srbije i Demokratske stranke je rekao da neće biti odustajanja od predizbornog obećanja da penzije dostignu nivo od 70 odsto prosečne plate, iako to rešenje ne postoji ni u jednoj zemlji.
Dodao je da niko tokom predizborne kampanje nije mogao da predvidi dešavanja na međunarodnoj finansijskoj sceni i naveo da će država voditi odgovornu politiku koja će imati za cilj da ublaži efekte finansijske krize i stabilizuje srpsku ekonomiju i politiku a ne da ih destabilizuje.
Predsednik Tadić je za hapšenje studenta Miladina Kovačevića i bivšeg konzula Slobodana Nenadovića rekao da policija i tužilaštvo rade svoj posao i da niko u Srbiji ne bira ko će i kada biti uhapšen već da to određuju istražni postupci.
"Podržavam sve inicijative koje će proizvesti da ljudi koji su krali i harali po ekonomiji budu osuđeni ali i da im bude oduzeta imovina", naveo je on dodajući da je Srbiji neophodna oštrija sudska praksa.
Tadić je rekao i da se sa patrijarhom Pavlom sreće redovno, jednom ili dva puta mesečno i da se ti razgovori tiču njegovog zdravstvenog stanja.
"Nemam nikakvu institucionalnu moć da se uplićem ili utičem na izbor novog patrijaha. To je stvar crkve. Crkva je institucija koja mora da prezume odgovorno sve što se dešava i pronađe rešenje koje će biti stabilizujuće ne samo za njih već i za društvo", kazao je Tadić.