Vesti
Društvo i ekonomija
Dinar ponovo oslabio
30.10.2008. 12:00
Izvor: B92
Dinar ponovo oslabio
Beograd -- Zvanični srednji kurs danas će biti 84,92 dinara za evro, uprkos intervenciji Narodne banke Srbije.
Ministarka finansija Diana Dragutinović kaže da je situacija pod kontrolom i podseća da Vlada i Narodna banka imaju plan da smanje negativno prelivanje svetske finansijske krize u Srbiju. Prema njenim rečima, pripremljen je set zakona, odnosno mera koje će biti primenjene ukoliko to bude potrebno.
Narodna banka Srbije prodala je juče na međubankarskom deviznom tržištu, na kom se formira kurs, 50 miliona evra kako bi smanjila velike oscilacije kursa, ali je dinar i pored toga oslabio.
Pad domaće valute najviše pogađa građane koji imaju obaveze u evrima, dok s druge strane pogoduje onima koji primaju deviznu platu. Svi su, međutim, zabrinuti kako će se kretanje kursa odraziti na cene.
Ekonomista Nebojša Savić za B92 kaže da, kad je u pitanju uvozna roba, postoji veza između kretanja kursa i formiranja cena. Da li će cene uvoznih roba rasti zavisi od toga na koji način su formirane.
"Mnoga preduzeća su formirala cene na nekom kursu od 80, neka na kursu 78 koji je bio doskoro, a neki su formirali cene i na kursu 85, iako je kurs bio drugačiji", rekao je Savić.
"Prema tome, nemoguće je reći generalno ko je kako formirao jer je to individualno, ali ono što bi se moglo reći to je da ne bi trebalo da dođe sada do kratkoročnog skoka cena sve dok se kurs ne bude stabilizovao", dodaje on.
"Očekujem da će on u neko skorije vreme zaustaviti rast i krenuti nadole i onda ćemo videti kako će privreda na to reagovati i s kojim kursom će ući u svoje kalkulacije", rekao je Savić.
Premijer Mirko Cvetković izjavio je pre nekoliko dana da je domaća valuta stabilna i da su oscilacije kursa dinara u odnosu na evro u okvirima normale.
Ministarka finansija Diana Dragutinović takođe ocenjuje da Narodna banka Srbije kurs drži pod kontrolom.
Ona podseća da su već pripremljene neke mere kako bi se ublažili efekti krize, a među njima je i mera koja garantuje sigurnost depozita do 50.000 evra.
"Odgovor centralne banke u tom slučaju je blago popuštanje, jer je monetarna politika prilično restriktivna. Ukoliko to ne pomogne, država se javlja kao poslednja linija odbrane", kazala je ona.
"Država je pripremila u saradnji sa Narodnom bankom Srbije set zakona koji jesu odgovor na krizu. Tu pre svega mislim na Zakon o osiguranju depozita, gde se osigurani iznos povećava sa tri hiljade na 50.000 evra", dodaje ona.
"U pripremi su, to će nadam se biti na sledećoj Vladi, zakoni koji će osloboditi, privremeno, kamatu na štednju od plaćanja poreza na dohodak, značajno će biti smanjen porez na prihod od kamate", kazala je Dragutinovićeva.
I dok dinar pada, porast primanja, bar onih iz budžeta, nije na vidiku. Penzije i plate zaposlenih u javnom sektoru tema su broj jedan u pregovorima predstavnika Vlade Srbije i misije Međunarodnog monetarnog fonda o novom savetodavnom aranžmanu.
Stručnjaci očekuju da će ključna preporuka MMF-a Srbiji biti upravo smanjenje javne potrošnje. Ministarka finansija je tako rekla da će novi aranžman nametnuti limite kada je u pitanju davanje iz budžeta, što se pre svega odnosi na ugovaranje zarada i produktivnost.