Vesti
Društvo i ekonomija
Misterija oko raskida koncesije sve veća
01.11.2008. 14:00
Izvor: Glas javnosti
Misterija oko raskida koncesije sve veća
Ugovor o koncesiji za izgradnju autoputa Horgoš-Požega Srbija ne mora sporazumno da se raskine, već može da ga raskine na štetu koncesionara ukoliko druga strana postavlja dodatne uslove, izjavio je konsultant za poslovne rizike i krize Dragan Kostić. Ukoliko Vlada Srbije želi da realizuje tu koncesiju i ugovor kakav je potpisan, a druga strana stavlja dodatne uslove prema važećem ugovoru, naša država može da raskine koncesiju na štetu koncesionara, objasnio je Kostić.
- Sve tvrdnje da bi arbitraža bila loša po nas ne stoje. Tada bi raskid, koji bi primorao koncesionara da se povuče iz posla, mogao uvek da se realizuje, bez ikakvog obeštećenja - obrazložio je on, povodom medijskih najava da koncesionar „Alpina - Por“ želi sporazumni raskid, ali uz naknadu troškova.
Kostić tvrdi da svi pregovori koji su usledili posle toga nisu obavezujući „izuzev ako ne postoji nešto što javnost ne zna, a da ima snagu potpisanog sporazuma“. - Druga stvar je ako mi ne želimo da realizujemo koncesiju i ako smo mi od nje odustali - istakao je on i dodao da bi tada moglo biti reči o sporazumnom raskidanju ugovora i o pravima na nadoknadu.
On je dodao i da „nikada nismo čuli da je ‘Alpina - Por’ dala zvaničnu izjavu o tome šta ona želi da promeni u ugovoru i da smo za sve to saznali indirektno“. Kostić je zaključio da je validan samo ugovor koji je potpisan i da sve o čemu je kasnije bilo govora nema obavezujući karakter, osim ako ne postoje potpisana dokumenta, koja javnosti nisu poznata.
Ugovor o koncesiji za autoput Horgoš-Požega još važi, ali „i mi i koncesionar želimo da ga sporazumno raskinemo što pre“, kako bi se izbegla međunarodna arbitraža, rekao je pre dva dana ministar zaštite životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, koga je Vlada Srbije imenovala da predvodi tim za pregovore sa koncesionarom.
Da podsetimo da ugovor ističe 31. decembra i da bi, ukoliko su do sada otkrivene sve relevantne činjenice iz ugovora, država Srbija imala pravo da naplati bankarsku garanciju od deset miliona evra, dok bi se o naknadi troškova koje je koncesionar imao na pripremi projekta za nastavak gradnje autoputa moglo pregovarati. „Alina“ i „Por“ još nisu otkrili koliko su potrošili para, ali se u medijima spekuliše cifrom od oko 1,8 miliona evra. U prvim izjavama srpskih funkcionera pre početka pregovora uglavnom se i govorilo o zadržavanju bankarske garancije od deset miliona evra i nadoknadi tih troškova, ali Dulić, koji je juče bio nedostupan, sada daje izjave koje nisu do kraja jasne.
- Ako sporazumni raskid ne uspe i 31. decembra budemo morali da idemo na arbitražu, postoji mogućnost da izgubimo mnogo više novca nego sada, a moguće je i da izgubimo spor - upozorio je pre dva dana Dulić.
Vlada Srbije je inače u junu ovom koncesionaru dala dodatni rok za zatvaranje finansijske konstrukcije za gradnju autoputa od Horgoša do Požege nakon galame koju je u javnosti digao Velimir Ilić da ne treba raskidati ugovor iako nisu ispunjeni uslovi. I sadašnji ministar Milutin Mrkonjić zagovara „da se ljudima vrati garancija i nadoknade troškovi“.