Vesti
Politika
Srbija kandidat za EU u prvoj polovini 2009.
04.11.2008. 20:00
Izvor: Politika
Srbija kandidat za EU u prvoj polovini 2009.
Predsednik Češke Vaclav Klaus u toku jučerašnje posete Beogradu podržao je napore Srbije da se što pre priključi Evropskoj uniji, dodavši da se nada da će biti moguće da Srbija postane kandidat za članstvo u EU u toku češkog predsedavanja u prvoj polovini naredne godine. Posle razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, Klaus je istakao da će Češka učiniti sve što je u njenoj moći kako bi se put Srbije ka članstvu u EU maksimalno skratio.
„Ja sam bio predsednik vlade koji je podneo prijavu za članstvo u EU u januaru 1996. godine, a mi smo osam godina i tri meseca kucali na kapije EU i tek maja 2004. smo postali članovi. Srbija mora biti spremna na to da će dugo da kuca na vrata EU, a Češka zna koliko je to neprijatno, i zato ćemo nastojati da proces pridruživanja za Srbiju traje kraće nego za nas”, rekao je češki predsednik, prenosi Tanjug.
Predsednik Srbije je istakao, između ostalog, i važnost još jednog pitanja koje bi moglo da bude aktuelno tokom češkog predsedavanja, a to je stavljanje Srbije na „belu šengensku listu”, odnosno omogućavanje građanima Srbije da u zemlje EU putuju bez viza.
„Ja sam svom prijatelju predsedniku Klausu rekao da Srbija nikada neće odustati od očuvanja svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta na Kosovu i Metohiji, ali i da neće odustati od namere da postane članica EU. Sledeće godine Češka preuzima predsedavanje EU i verujem da možemo postati zemlja kandidat za članstvo u EU tokom češkog predsedavanja”, izjavio je Tadić, koji je sa Klausom konstatovao da jedina stvar koja danas opterećuje tradicionalno dobre odnose srpskog i češkog naroda i dve države jeste činjenica da je Vlada Češke priznala nezavisnost Kosova.
Tadić je naglasio da je za Srbiju pitanje jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova bolno na isti način na koji je za Čehe bio bolan Minhenski sporazum.
„Mi smo prosto povređeni priznavanjem Kosova, ali upravo predsednik Klaus je rekao da razume i opravdava povređenost srpskog naroda. To ne znači da mi ne zaustavljamo život, želimo da nastavimo život i unapredimo odnose.Doneli smo odluku o povratku ambasadora u Češku i želimo da radimo na razvoju odnosa oslonjeni na naše tradicionalno prijateljstvo”, kazao je Tadić.
Klaus i Tadić su saglasni da „srpsko-češki odnosi imaju takvu dubinu, širinu i tradiciju da ovakva stvar ne može da ih prekine”. Dvojica predsednika razgovarali su i o mogućnosti proširivanja ekonomske saradnje, konstatujući da su dve privrede komplementarne i da ostavljaju mnogo prostora za buduće povezivanje.
Klaus je juče razgovarao i sa premijerom Mirkom Cvetkovićem, koji je rekao da je Srbija zainteresovana za češka ulaganja, posebno u sektoru energetike, za koji je, kako je naveo, posebno zainteresovana češka kompanija ČEZ.
„Oni su dobro došli i pozivamo ih da učestvuju na transparentnim tenderima koji će biti raspisani”, naveo je premijer Cvetković i dodao da je Češka, takođe, zainteresovana i za investicije u Srbiji u sektoru železnica i banjskog turizma.
Srpski premijer i češki predsednik su razmenili i iskustva u borbi sa globalnom ekonomskom krizom.
„Zainteresovani smo da razvijamo ekonomske odnose i investicije. Drago nam je da je vladi u Beogradu poznato da smo zainteresovani za velike investicije”, kazao je Klaus, a prenosi Beta.
Sastanku Klausa i Cvetkovića prisustvovali su ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, za ekonomiju i regionalni razvoj Mlađan Dinkić, trgovine i usluga Slobodan Milosavljević i guverner Narodna banke Srbije Radovan Jelašić. Češki predsednik se u toku jučerašnjeg dana sastao i predsednicom Narodne skupštine Republike Srbije Slavicom Đukić-Dejanović i gradonačelnikom Beograda Draganom Đilasom.