Vesti
Društvo i ekonomija
"Očekivan neuspeh tendera za Jat"07.11.2008. 20:00
Izvor: B92
Beograd -- Tender za prodaju 51 odsto kapitala aviokompanije "Jat ervejz" nije uspeo, što je bilo i očekivano pošto nijedna kompanija nije otkupila tendersku dokumentaciju
Komisija je konstatovala da do krajnjeg roka za podnošenje ponuda, 24. oktobra, nije bilo pristiglih ponuda za kupovinu ukupnog registrovanog kapitala "Jat ervejza", saopštila je Agencija za privatizaciju. Tender je raspisan 31. jula i tada je precizirana minimalna cena za 51 odsto akcija "Jat ervejza" od 51 milion evra, sa mogućnošću kupovine do 70 odsto. Tendersku dokumentaciju nije otkupila nijedna kompanija do isteka roka, 26. septembra.
Posle toga iz vlade je najavljeno da tender neće biti ponovljen. Od tendera za "Jat ervejz" odustalo se zbog finansijske krize u svetu i nepovoljne situacije u svetskom avio-saobraćaju.
Od "Jat ervejza" se očekuje da nastavi započeti proces restruktuiranja, reorganizacije i smanjenje troškova poslovanja, izjavili su predstavnici vlade.
Vlada Srbije je prošle sedmice usvojila zaključak o kratkoročnim merama za "Jat ervejz", kojim se preporučuje sprovođenje aktivnosti u vezi s regulisanjem obaveza i dugova tog preduzeća prema Naftnoj industriji Srbije, Agenciji za kontrolu letenja i Aerodromu "Nikola Tesla".
Jatu je preporučeno i da do 15. novembra sačini spisak nepokretnosti koje nisu u funkciji osnovne delatnosti i da sprovede mere štednje u poslovanju.
Direktor Jat ervejza Saša Vlaisavljević kaže da se kompanija već od proleća priprema za neuspeh na tenderu.
“Pošto smo zadnjih mesec-dva znali kako stoje stvari, svi ozbiljni zainteresovani za privatizaciju Jata se više nisu javljali, mi smo otprilike naslutili u kom smeru idemo. Mi smo naše mere za značajne, odnosno, radikalne uštede u poslovanju već počeli da primenjujemo”, kaže on.
Vlaisavljević objašnjava da se uštede sastoje “od vraćanja predstavnika iz inostranstva, gde smo imali od 49 predstavnika, pa do mera kao što su smanjenje keteringa u avionu, smanjenja plata menadžmenta za 5 do 20 odsto, pa do rasprodaja voznog parka”.
“Isto tako, postoji još sedam-osam mera, pored toga”, kaže Vlajisavljević.
Jat je najpre predložio da mu Vlada garantuje davanje dugoročnog kredita kojim bi se pokrili dugovi i poboljšalo stanje u kompaniji.
Međutim, Vlada je pre nedelju dana usvojila skup preporuka među kojima je i prodaja nekretnina u sastavu kompanije.
Vlaisavljević kaže da su te mere dobili tek pre dva dana i navodi da je zabrinut za brzinu sprovođenja.
„Ja sam sazvao sve reprezentativne sindikate i razgovarao sa njima. Najteže će naravno biti smanjenje broja zaposlenih, kojih trenutno ima preko 1800 na 16 aviona. To je prevelik broj”, rekao je Vlaisavljević.
“Mogu samo da kažem da sam naišao na potpuno razumevanje predstavnika reprezentativnih sindikata i to je u ovom trenutku najvažnije, jer su shvatili da je opstanak kompanije u pitanju i sa ovim merama mi imamo šansu da preživimo ovu krizu avioindustrije“, rekao je on.
Vlaisavljević smatra da će uspešan tender moći da se organizuje tek za dve godine, jer se u trenutnoj finansijskoj krizi i najveće svetske kompanije bore za opstanak.
Neuspeh na tenderskoj prodaji doživela je i Jat tehnika koja je izdvojena iz Jat ervejza pre tri godine. Ona je, za razliku od Jat ervejza prvobitno imala zainteresovane kupce, koji ipak na kraju nisu dostavili obavezujuće ponude.
Problemi i izgubljen korak
Stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da trenutna situacija u kompaniji otežava zainteresovanima da investiraju u Jat.
“Naime, bilo bi potrebno ipak da se van ‘Jata’ izmesti problem koji postoji oko nabavljenih aviona i plaćenog dela avansa Erbasu i tog spora koji iz toga može da proistekne, što je svakako odvraćalo potencijalne kupce kapitala.”, upozorava on.
“Drugo, Jat ima dosta nepovoljan odnos broja zaposlenih prema broju putnika i takođe nema dobar trend u rastu prevoza putnika, tako da je bilo pametno i s tog stanovišta ranije krenuti u njegovu privatizaciju”, kazao je Kovačević.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…