Vesti
Društvo i ekonomija
Zaštita od rizičnih plasmana i nepouzdanih kupaca
17.11.2008. 12:00
Izvor: Danas
Zaštita od rizičnih plasmana i nepouzdanih kupaca
Beograd, Užice - Informacija da je nedavno preduzeću Impol - Seval iz Sevojna, na ime štete izazvane bankrotstvom kupca iz Italije, Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza isplatila 174.000 evra, izazvala je pažnju javnosti. Utoliko pre što će zbog potresa na međunarodnom finansijskom tržištu i povećanja rizika spoljnotrgovinskog poslovanja rasti značaj osiguranja potraživanja. Procenjuje se da u Evropi, koja je inače najznačajnije tržište za domaće izvoznike, godišnje bankrotira oko 170.000 preduzeća, pa stručnjaci tvrde da će osiguranje izvoznih poslova biti neophodno.
Fabrika Impol - Seval u Sevojnu, inače jedan od deset najvećih izvoznika u Srbiji, među prvima je počela da koristi usluge Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI). Ninko Tešić, direktor ove fabrike, zadovoljan je gotovo dvogodišnjom saradnjom sa agencijom, prvenstveno u oblasti osiguranja, ali poručuje da bi trebalo više novca izdvajati za finansiranje izvoza.
- Kada se pojavi kupac iz inostranstva, potrebno je da imamo obrtna sredstva i da to malo novca kojim raspolažemo pametno iskoristimo. Ako država digne ruke od izvoznika, uz obrazloženje da je samo njih pogodila svetska finansijska kriza, onda to neće biti dobro. Država bi trebalo da se bori za svaku tonu izvoza, jer ćemo u suprotnom biti „proterani“ sa svetskog tržišta. Lošu poruku šalju i ekonomski analitičari koji tvrde da globalna kriza neće pogoditi Srbiju, pošto se većina naših preduzeća bavi proizvodnjom za domaće tržište. Valjaonica u Sevojnu, koja izvozi više od 95 odsto proizvodnje i te kako je suočena sa posledicama globalne krize, jer je sve manja potražnja za našim proizvodima. Dodatni problemi su pad cena obojenih metala na berzi, kao i poskupljenje energenata. Pored toga, nemamo dovoljno naloga za prodaju za naredne mesece, a kako će biti u budućnosti, niko ne zna - kaže za Danas Tešić.
I Dragan Nikolić, generalni direktor korporacije Tigar, u izjavi za Danas potvrdio je da kompanija koristi usluge Agencije, ali da je rečo kreditnim aranžmanima. „U toku je realizacija drugog aranžmana, a kreditom AOFI dopunjavamo obrtna sredstva neophodna za proizvodnju namenjenu izvozu. Razmišljamo i o osiguranju izvoznih poslova, mada tu uslugu još nismo koristili „, kaže Nikolić.
S druge strane Predrag Ljujić, generalni direktor fabrike Sloboda iz Čačka ističe da Agencija za osiguranje i finansiranje ne kreditira izvoz preduzeća koja posluju sa gubitkom. „Zbog toga ne koristimo podršku AOFI, iako je vrednost izvoza Slobode 50 miliona dolara. Izvozne poslove osiguravamo bankarskim garancijama i do sada nismo imali problema“, kaže Ljujić.
Razlozi za korišćenje i protiv korišćenja usluga Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza su različiti. Tako na primer, Božidar Aleksandrović, vlasnik firme Podrum vina Aleksandrović, i pored godišnjeg izvoza vrednog između 350.000 i 500.000 evra, ne koristi usluge osiguranja izvoznih poslova. „Vina izvozimo na tržišta Švajcarske, Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Amerike, ali i na tržišta zemalja u regionu. Kupci plaćaju vina avansno i zbog toga nismo do sada imali problema, ali ni potrebe za dodatnim osiguranjem“, kaže Aleksandrović.
Uz konstataciju da naredne godine očekuje veće interesovanje izvoznika, Milanko Bogosavljević, direktor Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza, izjavio je za Danas da obim sredstava kojima će Agencija raspolagati zavisi od broja ugovora o kreditnoj podršci ili osiguranju izvoznog posla.
- Početni kapital agencije bio je 25 miliona evra, a sada raspolažemo sumom od oko 45 miliona evra. Prve znake većeg interesovanja klijenata, pre svega ratara i voćara, uočili smo većpolovinom godine, mada smo se u tom trenutku suočili s nedostatkom keša. Međutim, sada imamo veliki broj zahteva za odlaganje vraćanja kredita upravo zbog finansijskih problema, smanjenja tražnje i otežanog plasmana. Očekujemo i zahteve za kreditnom podrškom izvozu. Razloge za to treba tražiti u svetskoj finansijskoj krizi, ali je činjenica da smo pre nekoliko meseci radili na našoj marketinškoj promociji i privlačenju novih klijenata - kaže Bogosavljević, uz napomenu da je procenat naplate kredita visok i iznosi čak 98 odsto.

Nedostaju povoljni krediti
- Agencija nam obezbeđuje sigurnost pri zaključivanju ugovora i to je značajan pomak koji je država učinila u pravcu podrške izvoznicima. Ali, očekivali smo da će stići veća finansijska podrška izvoznim poslovima. Primera radi, naša fabrika dobija od milion do 1,5 miliona evra godišnje za kreditiranje izvoza, što nije dovoljno da realizujemo ozbiljnije aranžmane. Zato mislim da bi Vlada Srbije trebalo da ispuni obećanje i da Agenciji za osiguranje i finansiranje izvoza obezbedi više sredstava kako bi finansirala izvoznike. Osim toga, trebalo bi ponuditi povoljnije kamatne stope na pozajmice, pogotovo danas kada je od banaka sve taže dobiti kredite, koji su uz to i veoma skupi - izjavio je za Danas Ninko Tešić, direktor fabrike Impol- Seval u Sevojnu.

Isplaćeno 200.000 evra odštete
- Zahvaljujući tome što su potraživanja bila osigurana kod Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza, koja je ove godine, na ime štete, isplatila i 220.000 evra, domaća preduzeća nisu zbog insolventnosti kupaca ugrozila svoje poslovanje. Samo 2008. godine zaključeno je 18 ugovora da domaćim izvoznicima, čime su osigurani posIovni aranžmani vredni 25 miliona evra, koji su sklopljeni sa 208 inostranih kupaca - komentariše za Danas Saša Đogović, saradnik Instituta za tržišna istraživanja i ističe da će uloga agencije biti još značajnija naredne godine upravo zbog finansijske krize i povećanog rizika poslovanja sa partnerima u inostranstvu.