Vesti
Društvo i ekonomija
Hrana poskupljuje, uvoznici i proizvođači nas pljačkaju
18.11.2008. 20:00
Izvor: Blic
Hrana poskupljuje, uvoznici i proizvođači nas pljačkaju
Novo stezanje kaiša građane Srbije čeka već početkom decembra, za kada su najavljena nova poskupljenja hrane i kućne hemije i to za pet do 10 odsto. Nove cenovnike trgovcima su dostavili uvoznici i domaći proizvođači bez obrazloženja ili uz tragikomično objašnjenje da cene podižu zbog pada vrednosti dinara, ali i početka svetske finansijske krize!
Prema rečima trgovaca, novi cenovnici počeće da primenjuju najkasnije do polovine decembra. Među proizvodima koji će poskupeti između ostalog su jaja, riba i riblje konzerve, hrana za bebe, uvozni kačkavalji, jogurti, margarini, konditori, sokovi, vina, čajevi, kućna hemija i sredstva za ličnu higijenu.
- Iako su cene jaja počele da skaču još u septembru, kompanija „Eko organik” pre nekoliko dana dostavila nam je nove cene koje su već u primeni, dok su za početak decembra poskupljenja jaja najavili i „Loznica promet” i „Inter komerc” - kažu u trgovinskom lancu „Intereks”.
Ovde objašnjavaju da su povećanje cena za pet do 10 odsto koje će početi da se primenjuju polovinom decembra zatražili „TGK” za sardine, zatim kompanija „Silba” za uvozne kačkavalje, jogurte i pudinge, ali i kompanija „Podravka” i to za ceo njihov prodajni asortiman u koga, između ostalog, spadaju: supe, začini i dodaci jelima, voćne prerađevine, zimnica. I tu se spisak ne završava.
Novi cenovnici uvećani do 10 odsto krajem prošle nedelje dostavljeni su trgovinskom lancu „Jabuka”, a njihova primena, prema rečima trgovaca, kreće od početka decembra.
Ovom spisku priključili su se i uvoznici kućne hemije i sredstava za ličnu higijenu. Tako je „Nelt” za program „Prokter end Gembl” u koji spadaju prašak za veš „arijel”, higijenski ulošci „olvejs” i „diskrit”, šamponi za kosu „hed end šolders”, „herbal esencijal” i „panten pro V” i sapuni „kamej” dostavio cenovnike uvećane za 10 odsto. Istovetno poskupljenje zatražili su i kompanija „Alka trgovina” i to za program „Rekit benkizer” u koga spadaju sredstvo za uklanjanje fleka „veniš”, deterdžent za sudove „kalgonit”, sredstvo za čišćenje „cilit”, osveživači vazduha „er vik” i omekšivači za veš „kvanto”, ali i kompanija „Kliven genera” za istoimene kupke, šampone za kosu, sapune i dezodoranse.
U „Jabuci” kažu da im je većina novih cenovnika dostavljena bez ikakvog obrazloženja, dok im je manji broj uvoznika i proizvođača kao glavni razlog za poskupljenje naveo skok evra. Pad vrednosti dinara najčešće je obrazloženje koje je proteklih dana stizalo i u „Intereks”. Međutim, bilo je i odgovora, poput onog koga su dobili od kompanije „Alka trgovina”, da cene podižu zbog početka svetske finansijske krize.
- Smešno je i nerealno da se neko poziva na svetsku finansijsku krizu koju svaljuje je na leđa potrošača. Mogli su se pozvati i na cunami u Indoneziji jer on ima jednak uticaj na realnost naših cena - ironičan je Goran Papović, zamenik predsednika Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
On objašnjava da je izgovor u skoku evra već viđen scenario kojim proizvođači i uvoznici potrošačima „mažu oči”, s obzirom na to da su prethodna poskupljenja rađena kada se za evro izdvajalo koliko i danas.
- Treba napomenuti da u vreme kada je dinar bio jak niko od njih nije obarao cene svojih proizvoda, na čemu su ostvarili ogromne zarade. A ne treba zaboraviti ni da su u ovom momentu pale cene energentima, zbog čega nije realno da cene ponovo idu nagore. Zbog toga bi u celu priču trebalo da se uključi i država, koja sa odlukom da zamrzne plate, mora da donese i odluku o zamrzavanju cena - kaže Papović.