Vesti
Politika
SE obnavlja istragu o trgovini organima Srba
25.11.2008. 20:00
Izvor: Mondo
SE obnavlja istragu o trgovini organima Srba
Specijalni istražitelj Dik Marti, koga je angažovao Savet Evrope, uskoro će sa svojim timom otići na sever Albanije da bi obnovio istragu o transplantaciji organa srpskih vojnika, i posetiće Beograd, Prištinu i Tiranu kako bi pronašao nove tragove, piše "Gardijan".
Smatra se da je ovaj zločin počinjen na seoskom imanju sedmočlane porodice Katuči, u blizini mesta Burel u Albaniji, gde su, kako se tvrdi, po završetku bombardovanja SRJ 1999. godine pripadnici gerile kosovskih Albanaca pogubili nekoliko stotina zarobljenih srpskih vojnika, navodi londonski list.
"Gardijan" podseća da su pozivi da se ovaj slučaj rasvetli prvi put upućeni aprila ove godine, kada je bivša tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte izjavila da postoje "pouzdani" izveštaji o sudbini srpskih vojnika koji su na tom imanju bili zatočeni, ali da se istraga zanemaruje u nedostatku dokaza i zbog protivljenja istaknutih ličnosti u UN.
"Gardijan", međutim, navodi da je imao uvid u forenzički izveštaj, koji je kako se smatralo bio nestao, a koji je po nalogu Del Ponteove sačinio Hose Pablo Barajbar, stručnjak UN, nekadašnji šef kancelarije UN za nestala lica i sudsku medicinu.
U izveštaju se, piše list, navodi da su tokom prvobitne istrage otkiveni tragovi krvi u dve prizemne prostorije porodične kuće Katuči i da su u obližnjoj reci pronađeni doktorski mantili, igle, futrola pištolja, bočice i prazna pakovanja lekova, među kojima i lek za opuštanje mišića.
Barajbar tvrdi da je njegov tim otkrio "veoma indikativne dokaze" koji ukazuju da je u toj kući vršeno vađenje organa i da postoje svedočenja osam lica - vojnika koji su bili prisutni tokom hirurških zahvata i vozača, koji tvrdi da je prevozio manje grupe srpskih vojnika preko kosovske granice i da je kasnije na aerodrom u Tirani odnosio "važne pakete" koji su zatim transportovani u Tursku.
Barajbar je u izveštaju istakao da je operacije na srpskim vojnicima izvodio jedan kosovski doktor iz Peći i da izvori ukazuju da je pomenuta porodična kuća na severu Albanije bila "poput klanice", u kojoj ljudi nisu samo ubijani, već postoje indicije da su iz nje odnošeni njihovi organi, ističe se u "Gardijanu".
Međutim, Barajbar nije mogao da proveri sve tvrdnje budući da su gnevni stanovniči mesta u kojem je istraga sprovođena sprečili njegov tim da izvrši ekshumaciju na obližnjem groblju gde su, kako se tvrdi, pokopana tela srpskih vojnika.
Nedavno otkriće klinike u predgrađu Prištine u kojoj je vršena ilegalna transplantacija organa, moglo bi da pruži dodatni podstrek obnavljanju ove istrage, piše "Gardijan", ukazujući na moguću povezanost te klinike sa slučajevima ubistva i vađenja organa na severu Albanije.
Međutim, Dik Marti će se za sada skoncentrisati samo na porodičnu kuću Katučija u kojoj, piše "Gardijan", više nema dokaza o bilo kakvom zločinu.
Barajbar, s druge strane, smatra da bi se misterija oko ovog slučaja u velikoj meri rešila ukoliko bi se utvrdilo postojanje mreže trgovine organima, kojom bi se ustanovila veza između kosovskih lekara i lica u Turskoj kojima su presađeni organi srpskih vojnika.