Vesti
Politika
Skupština: Opstrukcija i prekidi zbog Krišta
26.11.2008. 20:00
Izvor: Mondo
Skupština: Opstrukcija i prekidi zbog Krišta
Sednica Skupštine Srbije u sredu je dva puta prekinuta pošto poslanici nisu bili zadovoljni objašnjenjem Vlade Srbije da priprema analizu plata i ukupnih primanja u javnim preduzećima, kako bi utvrdila da li su isplaćivana u skladu sa propisima. Vladino objašnjenje stiglo je posle navoda o finansijskim malverzacijama direktora Aerodroma Bojana Krišta.
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović prekinula je popodne sednicu jer su se poslanici javljali da reklamiraju povredu Poslovnika. Đukić-Dejanović je rekla da se 20 govornika prijavilo za reč po povredi Poslovnika i nastavak rada zakazala za sutra u 10.00.
Sednica je prvi put prekinuta u 11.30. Njastavak je zakazan za 16.00, a u međuvremenu su bile konsultacije šefova poslaničkih grupa sa predsednicom Skupštine.
Đukić-Dejanović je i u utorak prekinula sednicu jer su poslanici umesto o amandmanima na Predlog zakona o sudijama, govorili o plati direktora beogradskog aerodroma Bojana Krišta.
Šef poslaničkog kluba SRS Dragan Todorović izjavio je prethodno da će opozicija nastaviti da reklamira poslovnik sve dok Ministarstvo policije ne pošalje UBOPOK, a Ministarstvo finansija budžetsku inspekciju na Aerodrom „Nikola Tesla" i ne provere navode o finansijskim malverzacijama direktora Aerodroma Bojana Krišta.
On je novinarima u Skupštini rekao da "ima potvrdu iz dva izvora" da je Krišto pobegao iz zemlje, a da su u međuvremenu "stigli podaci o nemilosrdnoj pljački na Aerodromu".
Todorović je ocenio da "Vlada Srbije nije spremna da se uhvati u koštac sa tim problemima".
"U vladi vlada ravnoteža straha i ,verovatno, ucena od strane Mlađana Dinkića da se ne pokreću nikakve istrage na Aerodromu, jer jer će on, kao protivmeru, izneti probleme za neka druga javna preduzeća, pre svega ona koja drži Demokratska stranka".
Vlada Srbije obavestila je Skupštinu Srbije da priprema analizu plata i ukupnih primanja u javnim preduzećima, kako bi utvrdila da li su isplaćivana u skladu sa propisima. U pismu Vlade, koje je generalni sekretar Tamara Stojičević uputila predsednici Skupštine Slavici Đukić-Dejanović stoji:
"Obaveštavamo vas da će Vlada izvršiti analizu ukupnih primanja organa poslovođenja u JP kako bi utvrdila da li su ta primanja određivana i isplaćivana u skladu sa propisima, kao i ostale okolnosti vezane za isplate navedenih primanja".
Kao povod označeni su "navodi koje postoje u javnosti o visini zarada, odnosno plata i bonusa koje su isplaćivane ili se isplaćuju u javnim preduzećima (JP 'Železnice', JP Aerodrom 'Nikola Tesla' i druga)".
Vlada je parlament obavestila i da je utvrdila merila za određivanje naknada za rad članova upravnih i nadzornih odbora javnih preduzeća i zavisnih preduzeća čiji su osnivači ta javna preduzeća, javnim agencijama i drugim oblicima organizovanja čiji je osnivač Srbija.
U toku je rad, kako se dodaje, na utvrđivanju merila za određivanje visine primanja organa poslovođenja, odnosno rukovođenja u javnim preduzećima.
Slavica Đukić-Dejanović je, međutim, izjavila da je prekinula sednicu parlamenta jer su poslanici nastavili da blokiraju rad nezadovoljni ovim obaveštenjem Vlade.
"Kada je Vlada izvestila da planira da analizira po resorima sve što je bila tema jučerašnje rasprave poslanci nisu bili zadovoljni i najavili su da će nastaviti da blokiraju rad. Zato ću najpre obaviti konsultacije sa šefovima poslaničkih grupa i videti šta oni predlažu i kakav stav od Vlade očekuju", kazala je Đukić-Dejanović.
Ona je novinarima u Skupštini Srbije rekla da se Vlada, po njenom uverenju, izjasnila na adekvatan način.
Đukić-Dejanović je kazala da će sa šefovima poslaničkih grupa razgovarati i o narednoj sednici na kojoj treba da se raspravlja o nepoverenju Vladi i dodala da će u Skupštinu do kraja ove nedelje stići i budžet tako da se moraju dogovoriti o redosledu sednica.
"Moramo da napravimo redosled sednica - o nepoverenju Vladi i o budžetu, obe moraju da budu u ovoj godini, a moramo da završimo i ovu sednicu. Moramo da se dogovorimo čemu ćemo da damo prednost", kazala je Dejanović.
Dodala je da postoji "formalna" mogućost da se prekine tekuća sednica, ali da će videti da li će to uraditi ili će biti dogovoreno da se efiksanijim načinom rada tekuća sednica privede kraju, a da onda počne rasprava o nepoverenju Vladi ili o budžetu.
Ona je rekla da do kraje nedelje očekuje da budžet bude dostavljen Skupstini ili najkasnije sledeće nedelje.

SRS: "Krišto namešao sedmice na lotou"
Skupština je jutros, umesto o amandmanima na Predlog zakona o sudijama, nastavila raspravu o direktoru aerodroma "Nikola Tesla" Bojanu Krištu, koji je bio tema i u utorak, a koji je u međuvremenu podneo ostavku.
Slavica Đukić-Dejanović na početku sednice je obavestila poslanike da je komunicirala sa predstavnicima vlade povodom zahteva poslanika o smeni direktora aerodroma "Nikola Tesle" i navela da joj je rečeno da će na aerodrom biti poslata inspekcija.
Ona je rekla da će vlada tokom dan obavestiti skupštinu o svemu što će po tom pitanju biti učinjeno.
Nakon obaveštenja predsednice parlamenta za govornicu je izašao šef poslanicke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) Dragan Todorović koji je rekao da se iskreno nada da je vlada shvatila upozorenje parlamenta i da će smeniti Krišta, poslati budžetsku inspekciju i UBOPOK kako bi se utvrdila sve činjenice.
Todorović je rekao da ima informaciju da je Krišto pobegao iz zemlje i da je u utorak odleteo za Dizeldorf.
"Zato smo tražili da vlada hitno reaguje i da se hitno pošalje inspekcija jer smo sigurni da su te malverzacije toliko velike da će pokušati da prikriju podatke o njihovim krađama izvršenim na aerodromu ali i u Lutriji Sribije", kazao je Todorović.
On je naveo da će javnost imati priliku da "dobije informacije kako su se nameštale i sedmice na lotou, ko je to dobio, ko je sa kime delio i kako je Krišto uspeo za kratko vreme da se stambeno obezbedi".
Todorović je naveo da SRS hoće kompletnu istragu u svim javnim preduzećima jer je to, kako je naveo, jedini način da se koliko toliko smanji korupcija i kriminal.
Todorović je kazao da će radikali nastaviti sa radom po dnevnom redu, ali je upozorio vladu da mora da pošalje pismo parlamentu tokom dana šta su sve preduzeli i šta planiraju da preduzmu.
Međutim nakon toga nije nastavljena rasprava po dnevnom redu već je pokrenuta polemika oko svedočenja Aleksadnra Stefanovića na suđenju Vojislavu Šešelju u utorak.
Poslanik SRS Ljubiša Petković kazao je da oni koji su gledali snimak suđenja mogli da čuju da je Zoran Đinđić učestvovao u "satanizaciji" SRS i u pisanju optužnice Šešelju.
On je rekao da očekuje od predsednika republike da se ogradi od politike koju je vodio tada Zoran Đinđić i izvini SRS i porodici Vojislava Šešelja.
Šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju iz Demokratske stranke
(DS) Nada Kolundžija reagujući na navode Petkovića kazala da niko nema pravo da ono što neko govori na suđenju koristi za govornicom kao činjenice.
Ona je istakla da niko nema pravo da optužuje čoveka (Đinđića) koji je hteo da se obračuna sa onima koji su činili ratne zločine bilo gde i u bilo čije ime.
"Ono što je nesporno jeste da su zločini činjeni. Isti taj svedok je dokazivao kako je SRS pravila štabove odakle je slala ljude na određena područja. On je svedočio kao dobar znalac tih činjenica, ako postoji ovde neka uloga Đinđića onda je to u spremnosti da se sa svakim zločinom obračuna podjednako", kazala je Kolundžija.
Todorović je nakon toga, obraćajući se Kolundžiji, rekao da ona nije shvatila svedočenje Stefanovića i naveo da su Đinđić i Karla Del Ponte tražili od Stefanovića da diskredituju Šešelja.
Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić rekao je da je očigledno je da su DOS i Đinđić umešani u slanje Šešlja u Hag, ali je naveo da Stefanovića ne treba veličati jer on nije častan čovek.
Nikolić je kazao da je Stefanović suđenje pretvorio u farsu.
On je kazao bi u narednom periodu trebalo da se posveti puna pažnja ekonomskoj krizi i zatražio da predstavnici vlade dođu u Skupštinu Srbije i upoznaju poslanike i javnost sa merama koje preduzimaju.
Nakon izlaska Nikolića za govornicu usledila je polemika između radikala i Nikolića vezano za podelu u SRS.