Vesti
Politika
Tadić: Nisam u sporu sa Dinkićem
30.11.2008. 14:00
Izvor: Mondo
Tadić: Nisam u sporu sa Dinkićem
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da će budžet za 2009. godinu morati da obezbedi stabilnost, smanjenje javne potrošnje i razvoj za ekonomske oblasti koje su uslov za nove investicije, kao što je infrastruktura.
Tadić je u intervjuu za list "Politika" rekao da među partnerima vladajuće koalicije postoji diskusija, ali i saglasnost oko načina na koji se formira budžet.
Prema njegovim rečima, kroz projekciju budžeta i pomoć privredi mora biti obezbeđen maksimum održivih radnih mesta i razvoj ekonomije, kako bi se sprečila recesija, koja bi za Srbiju bila najpogubnija posledica globalne finansijske krize.
On je rekao da privremeno finansiranje nije političko rešenje i da država koja je na sistemu privremenog finansiranja ne šalje dobru poruku potencijalnim investitorima.
Tadić je rekao da je 2009. godina posebno značajna za Srbiju, jer će biti neophodno da se nađu odgovori na svetsku finansijsku krizu, kao i da se smanje troškovi države, pospeši rad u parlamentu i usvoje novi zakoni u skladu sa strategijom priključenja EU.
Predsednik Srbije ocenio je odluku Saveta bezbednosti da prihvati plan u šest tačaka o raspoređivanju misije Euleks na Kosovu kao veliki politički uspeh Srbije.
"Politika koju vodimo učvršćuje nas na putu evropskih integracija, pri čemu ne odustajemo od odbrane integriteta zemlje, niti u jednom međunarodnom forumu, od EU do UN", rekao je Tadić.
Ocenio je da odluka SB UN povećava šanse da se, nakon izjašnjavanja Međunarodnog suda pravde da li je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova bila legalna, Beograd i Priština ponovo vrate za pregovarački sto i redefinišu buduće pitanje statusa Kosova.
"Mislim da pre ili kasnije mi moramo da sednemo i razgovaramo sa legitimnim predstavnicima Albanaca sa Kosova. Mi želimo sa Albancima da pronađemo rešenje, jer nemamo sa kim drugim da pronađemo rešenje", rekao je Tadić.
Tadić je rekao da protivnici bilo kakvih razgovora sa albanskim predstavnicima na Kosovu i Metohiji moraju da ponude odgovor ko će da reši taj problem, ako to ne učine Srbi i Albanci koji žive na Kosovu.
"Oni međunarodni faktori koji neprestano ponavljaju da je pitanje nezavisnosti Kosova svršena stvar, u stvari veoma dobro znaju da će Albanci kad tad morati da sa nama sednu i pronađu održivo i kompromisno rešenje budućeg statusa pokrajine", rekao je Tadić.
Poručio je da za Srbiju podela Kosova nije tema i da takva ideja uopšte nije na dnevnom redu, uprkos tome što odluka SB UN podrazumeva dva režima uprave na Kosovu u područjima sa srpskom, odnosno albanskom većinom.
"Oni koji govore o podeli tako da severno Kosovo ostane Srbiji, a sve ostalo Albancima, kao da ne uviđaju da najveći deo srpskog stanovništva živi u centralnim i južnim krajevima Kosova i da naše najveće kulturne svetinje jesu u centralnim i južnim krajevima Kosova", dodao je Tadić.
Upitan o formiranju vlasti na lokalnom nivou, Tadić je rekao da su za Demokratsku stranku (DS), čiji je predsednik, moguće koalicije sa svim strankama koje na nivou državne politike prihvataju elementarne principe i vrednosti, osim sa Srpskom radikalnom strankom.
"Ako Demokratska stranka Srbije nastavi sa ovom ekstremističkom politikom obmanjivanja građana, možda će i ta stranka postati neprihvatljiv partner na lokalnom nivou. Voleo bih da se to ne desi", rekao je Tadić.
On je dodao da između DS-a i G17 plus ne postoji nikakav spor i da sa liderom te stranke i potpredsednikom Vlade Srbije Mlađanom Dinkićem ima "veoma dobru saradnju i izuzetno razumevanje po strateškim ciljevima za državu Srbiju".
"Imamo potpunu saglasnot oko toga da javna preduzeća koja su od najvećeg državnog interesa ne mogu voditi ljudi koji će imati male plate. Moraju imati plate koje kvalitetom svog rada zavređuju na tržištu radne snage", zaključio je Tadić.
On je ocenio da ne postoji nijedan razlog da članovi upravnih odbora u budžetiranim preduzećima imaju velike plate, pogotovu ako su politički imenovani, jer je njihova uloga da kontrolišu menadžment da li radi pravilno zastupajući javni interes.