Vesti
Politika
Rasprava o organizaciji pravosuđa
02.12.2008. 20:00
Izvor: RTS
Rasprava o organizaciji pravosuđa
Poslanici Skupštine Srbije završili su raspravu o amandmanima na Predlog zakona o Državnom veću tužilaca i počeli razmatranje amandmana na Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava.
U prepodnevnom delu zasedanja završena je rasprava o amandmanima na Predlog zakona o Državnom veću tužilaca, nakon čega je usledila rasprava o amandmanima na Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava.
Na Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava podneta su 124 amandmana od kojih je Vlada prihvatila 13.
Iz seta pravosudnih zakona, ostalo je da se raspravlja o izmenama i dopunama Zakona o prekršajima.
Tokom rasprave o amandmanima na Predlog zakona o Državnom veću tužilaca poslanici DSS-a ocenili su da se predlogom zakona tužiocima pokušava dati nezavisnost što je nedopustivo. Poslanici Demokratske stranke Srbije i Srpske radikalne stranke ocenili su da je funkcija vršioca dužnosti republičkog javnog tužioca "kvazifunkcija" i da bi tu funkciju, usled sprečenosti republičkog javnog tužioca, trebalo da obavlja njegov prvi zamenik.
Poslanik SRS Milorad Buha, reklamirajući povredu Poslovnika, rekao je da načelnik Generalštaba VS Zdravko Ponoš vodi pregovore sa NATO o izmeni Kumanovskog sporazuma i naveo da se iz toga krije brisanje odredbe da se na Kosovo i Metohiju vrati 1.000 srpskih policajaca.
Buha je ocenio da je suština tih pregovora raspoređivanje sanga Euleksa i uvođenje plana Martija Ahtisarija.
Od 11 amandmana koji su podneti na Predlog zakona o Državnom veću tužilaca, Vlada je prihvatila četiri i oni su postali sastavni deo zakona.
Državno veće tužilaca, koje će od Visokog saveta pravosuđa preuzeti niz nadležnosti u vezi sa položajem i izborom tužioca, biće nezavisan i samostalan organ, koji će obezbeđivati nezavisnost tužioca.
Predlogom zakona uređuje se položaj, nadležnost, organizacija i način rada Državnog veća tužilaca, uslovi i postupak za izbor izbornih članova tog veća, trajanje mandata i prestanak njihove funkcije i obezbeđenje uslova i sredstava za rad Državnog veća.
Državno veće tužilaca imaće 11 članova. Članovi po položaju biće Republički javni tužilac, resorni ministar i predsednik nadležnog odbora Skupštine Srbije.
Izborne članove čine šest javnih tužilaca ili zamenika sa stalnom funkcijom i dva ugledna i istaknuta pravnika, sa najmanje 15 godina iskustva u struci, od kojih je jedan advokat, a drugi profesor Pravnog fakulteta.
Skupština Srbije uskoro bi trebalo da razmatra predlog budžeta za 2009. godinu i to neće biti prvi put da se usvaja u "trci" sa vremenom i zakonskim rokovima. Nakon utvrđivanja konačnog teksta Vlada bi trebalo da razmatra Predlog nacrta budžeta na redovnoj sednici u četvrtak, a zatim ga prosledi Parlamentu.
Opozicija kritikuje Vladu zbog kašnjenja, dok predstavnici vladajuće većine očekuju da će zakon o budžetu biti usvojen, ako ne do 15. decembra kada ističe zakonski rok, onda barem do 19. decembra kada zaseda bord direktora Međunarodnog monetarnog fonda.
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović rekla je da će učiniti sve da do 19. decembra bude usvojen taj, kako je navela, najznačajniji zakon. "Ono što je izvesno jeste da ćemo raditi noću, vikendima, jer taj zakon moramo da usvojimo", naglasila je Đukić-Dejanović.
Očekuje se da će Vlada Srbije Predlog budžeta za 2009. godinu uputiti Skupštini na usvajanje po hitnom postupku, što znači da se takav predlog može staviti na dnevni red sednice 24 sata pre njenog početka. Ustav predviđa da je za usvajanje budžeta potrebna većina glasova narodnih poslanika, najmanje 126