Vesti
Politika
PAJTIĆ: Vojvođanski budžet biće namiren iz privatizacije NIS-a
05.12.2008. 20:00
Izvor: Dnevnik
PAJTIĆ: Vojvođanski budžet biće namiren iz privatizacije NIS-a
Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je juče da je postigao dogovor s premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem i ministarkom za finansije Dianom Dragutinović o tome da se u predlogu republičkog budžeta za 2009. godinu ispoštuje ustavna odredba po kojoj Pokrajini sleduje minimalno sedam procenata od projektovanog budžeta Republike. On je juče na konfernciji za novinare kazao da će se novac koji nedostaje a u radnoj verziji budžeta nije bio predviđen, pokriti od privatizacije Naftne industrije Srbije, tako što bi Vojvodini, uz zakonskih 50 procenata od prodaje preduzeća s njene teritorije, pripalo još 40 odsto u slučaju privatizacije NIS-a.
To znači da će Pokrajini od privatizacije NIS-a pripasti 90 odsto para, odnosno 360 miliona evra. Time će se ostvariti nekoliko ciljeva. Ispoštovaće se ustavni minimum kad je reč o pokrajinskom budžetu i moći ćemo da nastavimo sve infrastrukturne projekte, a što je preduslov i za stabilno finanisiranje pokrajinskih funkcija i otvaranje novih radnih mesta – istakao je Pajtić.
On je kazao da je ovaj dogovor već koncipiran kao odredba u radnoj verziji novog budžeta Srbije, koja će se naći pred Vladom i Skupštinom.
Po njegovim rečima, tako nije dovedena u pitanje ustavna norma, pošto se budžet formira na osnovu poreza ali i novca od privatizacije. Istakao je da će na osnovu ovog dogovora vojvođanski budžet biti i veći od ustavnog minimuma, odnosno da će Pokrajina imati na raspolaganju oko 67 milijardi dinara.
Uz 35 milijardi dinara koje je po radnoj verziji budžeta pripalo Vojvodini, dobijamo još 360 miliona evra, što je oko 32 milijarde dinara. I to je način na koji ćemo biti kompenzovani, ali će time biti prevaziđen i ustavni minimum od sedam procenata – napomenuo je predsednik Izvršnog veća APV.
Pajtić je rekao da ne zna kako će ostali koalicioni partneri u vladajućoj koaliciji prihvatiti ovaj dogovor, a prvenstveno Savez vojvođanskih Mađara, koji je upravo zbog kršenja Ustava u izradi budžeta kad je reč o “sledovanju” za Vojvodinu, najavio amandmane i time uslovio podršku budžetu.
– Ja sam kao predsednik Izvršnog veća Vojvodine u dogovoru s premijerom ishodovao da se ostvari i više od onog što je ustavni minimum, te da 90 odsto novca od privatizacije NIS-a ostane Vojvodini i Vojvođanima. A kako će druge stranke na to reagovati ne mogu da predvidim, ali ne vidim razlog da te reakcije budu negativne – rekao je Pajtić.
Pitanje budžeta Vojvodine i prodaju Naftne industrije Srbije ne treba mešati jer su to dve odvojene svari, saopštila je juče Liga socijaldemokrata Vojvodine. “Što se budžeta tiče, Srbija mora da poštuje Ustav koji je nametnut Vojvodini mimo volje njenih građana. Pogotovo to moraju da čine stranke koje su učestvovale u pisanju takvog Ustava Srbije, a koji određuje da Vojvodini pripada sedam odsto republičkog budžeta. Ili, neko mora javno da kaže da se Ustav primenjuje na Vojvodinu samo kada je to u korist njene štete. Nedopustivo je da se na Vojvodini štedi. Kada je reč o NIS-u, pre nego što se počne računati s tim novcem, najpre bi trebalo da vidimo za koju svotu će on biti prodat.
Za 400 miliona ili 2,2 milijarde evra na koliko je procenjen? Razlika je drastična i očekujemo da se vojvođanska administracija za tu razliku bori. To bi ujedno bila i prilika da se vojvođanska administracija konačno oglasi u vezi s prodajom NIS-a, koji je, podsećamo, 90 odsto imovina Vojvodine. Uprkos zahtevima LSV-a, sve vreme vojvođanska administracija na tu temu uporno ćuti.
„Istovremeno, stav, po kojem vojvođanska administracija pristaje i već uveliko računa na novac od prodaje NIS za 400 miliona evra, može se okarakterisati i kao pritisak na pregovarački tim da uđe u prodaju NIS-a i preciziranih obaveza ruske strane u vezi sa skladištem gasa Banatski Dvor i gasovodom Južni tok. A to niti je u skladu s interesima Vojvodine, niti sa državnim interesima Srbije. Glasanje o republičkom budžetu će ujedno biti prilika da se još jednom vidi da li se za interese Vojvodine, osim stranaka kojima je centrala u Vojvodini, bore i vojvođanski poslanici kojima je stranačka centrala u Beogradu. Mnogima od njih, usta su uoči izbora bila puna autonomije”, kaže se u saopštenju koje je potpisao zamenik predsednika LSV i narodni poslanik Bojan Kostreš.
Republički poslanik i funkcioner Savaza vojvođanskih Mađara Balint Pastor izjavio je za “Dnevnik” da će poslanici te stranke odustati od amandmana i podržati predlog novog republičkog budžeta ukoliko se u njega ugradi formulacija koja će potvrditi dogovor pokrajinskog i republičkog premijera da se uz planiranih 35 milijardi dinara u pokrajinski budžet za narednu godinu slije i dodatnih 40 odsto para od privatizacije NIS. Ako taj dogovor bude vidljiv u nacrtu budžeta za 2009. godinu, onda je to za nas prihvatljivo, jer će se na taj način ispoštovati Ustav, a s druge strane, ukoliko se ne menja ukupan zbir budžetskih prihoda i rashoda, onda je tih 67 milijardi dinara planiranih za Pokrajinu više od ustavnog minimuma od sedam odsto. U tom slučaju, SVM će podržati budžet – rekao je Pastor.
On je dodao da bi ovakva korekcija prvobitne radne verzije budžeta, kojom je Vojvodina bila zakinuta za 15 milijardi dinara, bila “jedan od najvećih uspeha Saveza vojvođanskih Mađara”, napominjući da je ta stranka i pokrenula ovo pitanje, i time “dokazala da se ne bavi samo manjinskim pitanjima već i da je ozbiljna regionalna stranka”
Pastor je kazao da se ovom prilikom ne može otvarati pitanje da li će NIS biti privatizovan, i na koji način, pošto, kako je naveo, kod svakog glasanja o budžetu nije poznato da li će se on ostvariti u sledećoj godini. Dodao je da je za SVM trenutno najvažnije da se u predlogu republičkog budžeta predvidi minimalnih sedam procenata za pokrajinsku kasu.