Vesti
Politika
Merola: Nema novih uslova06.12.2008. 14:00
Izvor: B92
Beograd -- Priznanje Kosova ne može biti uslov Srbiji za ulazak u EU, jer to nisu učinile ni neke članice Unije, kaže ambasador Italije u Beogradu Alesandro Merola.
"Do sada niko nikada u Briselu nije pomenuo mogućnost da se pred Srbiju postavi uslov priznanja Kosova", rekao je oitalijanski ambasador u intervjuu za "Večernje novosti". "Italija oduvek podržava put Srbije i celog Balkana ka EU. Nakon ulaska Bugarske i Rumunije, Zapadni Balkan je postao crna rupa na karti Evrope. Ulazak Srbije u EU će zato biti važan za ceo region“, kaže Merola.
“Mislimo da je saradnja sa Tribunalom u Hagu dužnost Srbije, ali treba tačno znati šta znači definicja ’puna saradnja’. O tome sam, tokom njegove poslednje posete Beogradu, razgovarao sa glavnim tužiocem Seržom Bramercom: da li ’puna saradnja’ znači da su Mladić i Hadžić u zatvoru ili to znači volja i svi napori koji postoje u Srbiji da se sarađuje sa Tribunalom?", rekao je on
"Naravno, Italija bi volela da je Mladić u zatvoru, ali je važno da postoji želja da se on uhapsi i da se preduzima sve u vezi s tim. I sam Bramerc je priznao da postoji napredak u saradnji sa Hagom. Neophodno je, zato, da se odnekud krene, da se počne sa primenom Privremenog sporazuma. Ne znamo da li će status kandidata biti 2009, 2010, ili 2015. Ali, važno je da se krene u pravom smeru.
Na pitanje da li misli da je stav Holandije da nema primene Privremenog sporazuma ni Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju dok Mladić ne bude u Hagu isuviše tvrd, Merola je odgovorio da "mnoge zemlje EU pokušavaju da ubede Holandiju da bude fleksibilnija".
Na primedbu da je svima jasno da Srbija nikada neće priznati Kosovo, Merola je odgovorio da je "istorija pokazala da mnoge stvari mogu da se reše u Briselu".
"Ideja je da se problemi rešavaju jedan po jedan. Veoma teško pitanje Euleksa sada je na dobrom putu. U izveštaj Ban Ki Muna uneto je šest tačaka koje je tražio Beograd, a potvrđena je i neutralnost Euleksa po pitanju statusa Kosova. Sada je veoma bitno da se odmah krene sa razmeštanjem misije. Smatramo da to treba da se dogodi uz realistički pristup svih zainteresovanih strana", rekao je italijanski ambasador.
Na pitanje može li eventualna odluka Međunarodnog suda pravde u korist Srbije, koja je tražila mišljenje o legalnosti nezavisnosti Kosova, izazvati povlačenje priznanja Kosova od nekih država, Merola je odgovorio:
"Ne znamo šta će reći Sud - da je nezavisnost legalna, ilegalna ili polulegalna. Sada ne možemo govoriti ni o povlačenju priznanja, sačekajmo prvo da vidimo šta će sud reći. Italija je, kao i ostale zemlje EU, na glasanju u Generalnoj skupštini UN bila uzdržana. Videćemo, sačekaćemo odluku suda."
On je rekao da ulazak Srbije na belu šengen listu zavisi od uslova definisanih u mapi puta.
"Nije sve na EU, dosta toga zavisi i od Beograda. Tačno se zna šta piše u mapi puta, šta su uslovi, a jasna je i spremnost EU da nastavi sa liberalizacijom viznog režima. Zadovoljstvo mi je da podsetim da je najaktivniji promoter ove inicijative bio upravo naš sadašnji ministar spoljnih poslova, Franko Fratini, kada je obavljao funkciju potpredsednika Evropske komisije".
Kad je reč o "Fijatu", Merola je istakao da “Fijat“ ima veoma jasan program i da se očekuje da mali auto “A klase“, takozvani “topolino“, bude proizveden 2010.
"Ipak, ne zavisi sve od ’Fijata’. I srpska strana moraće da ima značajnu ulogu. Treba da se radi na železničkoj infrastrukturi, na dostavi električne energije, kao i na povezivanju autoputa za Niš sa Kragujevcem. Za sada sve ide kako treba, sporazum se primenjuje i zato očekujemo da proizvodnja počne na vreme.
On je rekao da odnosi Srbije i Italije poslednjih godina beleže uspon na svim poljima, pre svega u sektoru privrede.
"'Fijat' je sada u prvom planu među inostranim investitorima, u zajedničkom preduzeću u kojem učestvuje i Vlada Srbije. Poslu će se pridružiti i druge kompanije iz ove grupacije. 'Iveko' sa proizvodnjom autobusa visoke kategorije i 'Manjeti Mareli' sa proizvodnjom rezervnih delova“, naveo je italijanski ambasador.
“Italijansko prisustvo, koje je već obuhvatalo banke Inteza, Unikredito, Findomestik, osiguravajuća društva Đenerali i Fonsai i oko 200 malih i srednjih preduzeća, biće jedno od najznačajnijih u Srbiji, sa tendencijom daljeg rasta u budućnosti", istakao je Merola.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…