Vesti
Politika
Mićunović zapretio izborima
10.12.2008. 12:00
Izvor: Dnevnik
Mićunović zapretio izborima
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović prekinula je juče sednicu nakon nešto manje od sata popodnevnog rada, pošto nisu uspeli pokušaji da se predstavnici vlasti i opozicije dogovore i parlament nastavi da razmatra tačke dnevnog reda.
Celo prepodne radikali i narodnjaci reklamirali su povredu Poslovnika, nastavljajući priču prekinutu oko dva sata posle ponoći, a centralna tema bio je Euleks i njegov dolazak na Kosovo i Metohiju. Slavica Đukić-Dejanović rekla je poslanicima da će o temama koje ih interesuju, a žele da postave pitanje ministrima, moći da govore uskoro, kada počne razmatranje budžeta za narednu godinu i rasprava o (ne)poverenju Vladi.
– Gospodine Todoroviću, odbili ste da prisustvujete sastanku šefova poslaničkih grupa na kojem smo želeli da se dogovorimo o budućem radu – odgovorila je predsednica na protivljenje šefa kluba radikala zbog prekida sesije, i dodala, obrazlažući razlog zbog čega je nastavak zasedanja zakazala za danas prepodne: “Valjda će jutro biti pametnije od večeri”.
Prekidu sednice prethodio je jednočasovni razgovor kod predsednice Skupštine, kojem su prisustvovali predstavnici svih parlamentarnih stranaka, osim radikala. Epilog je bio – pat-pozicija, pošto bez SRS-a, čiji poslanici ne žele da prestanu priču po Poslovniku, nezadovoljni činjenicom da im je poslanički klub sve manji, dogovor nije bio moguć.
Situaciju je dodatno "zakuvalo" preksinoćnje dobacivanje poslanika DS-a Srđana Milivojevića, posle kojeg je usledilo izvinjenje šefice poslaničkog kluba ZES-a Nade Kolundžije, a potom i samog Milivojevića. Na sastanku je posebno oštre zamerke izneo lider NS-a Velimir Ilić, koji je, inače poznat po "žešćem" rečniku, rekavši da ne želi da trpi takvo ponašanje ovog poslanika DS-a.
Za sada još uvek nije izvesno kada će parlament nastaviti da radi po dnevnom redu, odluka je u rukama opozicije. Kako se moglo čuti od nekih poslanika DSS-a, vlast je od utorka uveče, odnosno srede u ranim jutarnjim časovima, izgubila kontrolu nad parlamentom i "moraće da igra po taktu političkih oponenata", koji se nadaju da će oni diktirati teme kojima će se baviti Skupština.
Niko na konsultacijama nije mogao, ili nije želeo, da iznese predlog kako unaprediti rad parlamenta. Lider LDP-a Čedomir Jovanović zahtevao je striktnu primenu Poslovnika jer su se, kako je primetio, u vreme predsedavanja čelnika DOS-a dešavale i žešće stvari, ali je Skupština ipak radila. Međutim, "Dnevnikov" izvor tvrdi da predsednica Skupštine istrajava na stavu da ne želi da kažnjava, već apeluje na čelnike parlamentarnih stranaka da "utiču" na svoje poslanike. Jer, kako se juče moglo čuti, za situaciju u Skupštini ne krive se samo radikali pošto i ostale opozicione poslaničke grupe povremeno, a sada i sve češće, počinju opstrukciju.
– E ako je tako, onda je rešenje jedino u vanrednim parlamentarnim izborima – izneo je na konsultacijama stav predsednik Političkog saveta DS-a Dragoljub Mićunović.
Predstavnici G17 plus primili su njegove reči sa zaprepašćenjem, dok su visoki zvaničnici DSS-a došaptavali novinarima da vlast ni ne želi da budžet bude usvojen. Doduše, tim povodom je vlast upozorena na konsultacijama, pošto su neki od učesnika primetili da bi neusvajanje republičke kase izazvalo pravi kolaps na lokalu, jer bi povuklo za sobom takvo isto ponašanje lokalnih vlasti. Lider LDP-a pitao je Mićunovića kako misli da sprovede izbore u državi kada se sve zemlje bore sa svetskom ekonomskom krizom, smatrajući da bi to bilo štetno za Srbiju.
Kao jedan od modela za zaustavljanje opstrukcije Slavica Đukić-Dejanović navela je prekidanje tekuće sednice i raspravu o budžetu, ali je Čedomir Jovanović upozorio na to da je na dnevnom redu zakon kojim se važenje starih pasoša produžava do kraja 2009. godine i da bi građani koji žele da provedu novogodišnje praznike u inostranstvu bili "zarobljeni" kod kuće.
Za neke posmatrače interesantno je ponašanje naprednjaka, koji, kako je na sastanku rekla Jorgovanka Tabaković, žele da učine sve što je potrebno kako bi pomogli rad Skupštine, osim, naravno, što ne žele da ustupe svoje poslaničke mandate.