Vesti
Društvo i ekonomija
Lakše do stambenih kredita, dinarski možda poskupljuju11.12.2008. 12:00
Izvor: 24 Sata
Bankama se na ovaj način smanjila dinarska likvidnost, odnosno povećale su se cene izvora dinarskih sredstava...
Nedavno usvojeni set mera Narodne banke Srbije, četiri dana je jačao nacionalnu valutu u odnosu na evro. Međutim, povećanjem dinarske rezerve koja se drži obračunato u evrima, sa 20 na 40 odsto, stvaraju se uslovi da banke poskupe svoje dinarske kredite, ali i da lakše odobravaju kredite u evrima, kažu u bankama. Bankama se na ovaj način smanjila dinarska likvidnost, odnosno povećale su se cene izvora dinarskih sredstava, čime se automatski javljaju uslovi za poskupljenje kredita u nacionalnoj valuti. Ipak, u bankama još razmišljaju da li da poskupe svoje dinarske pozajmice; razlog da ih eventualno ne poskupe, pored jake konkurencije i velike tržišne utakmice, može biti i odluka Monetarnog odbora da ne povećava referentnu kamatnu stopu.
- Veoma je moguće da se neke banke odluče da povećaju kamate na sve dinarske kredite. Međutim, ako se odluče na takav potez to će biti manja poskupljenja, jer se referentna kamatna stopa nije promenila, a po ugovorima koje se potpisuju sa klijentima banke najčešće vezuju dinarske pozajmice za skok ove kamate - objašnjava za „24 sata” Petar Grujić iz Folks banke.
Ipak, prema njegovim rečima, nasuprot eventualnom skoku kamata na dinarske pozajmice, moguće je da banke malo komplikovanije devizne kredite - poput onih stambenih - počnu lakše da odobravaju pošto se rezerva u evrima kod NBS-a smanjila. Tu se pre svega misli na brže odobravanje u manje zahtevnije uslove banke, dok se o pojeftinjenju još ne može govoriti.
Slično razmišlja i Nebojša Đorđević iz Alfa banke, koji smatra da će neke banke doći u iskušenje da poskupe kredite u domaćoj valuti.
- Zbog skupoće sredstava, verovatno će se neke manje banke sa manjim brojem klijenta odlučiti da poskupe svoje dinarske pozajmice - kaže Đorđević.
Međutim, kako ističe, mnogo su važnije pozitivne posledice koje su ove mere donele. Tu se pre svega misli na stabilizaciju kursa, koji građanima umnogome olakšava otplatu kredita čije su mesečne rate vezane za evro. Sa slabijim evrom mnogo je lakše otplatiti ratu, jer je za istu količinu evra u tom slučaju potrebno manje evra.
Ipak, treba napomenuti da se građani mnogo ređe odlučuju za dinarske kredite nego za one vezane za evro. Glavni razlog jesu veće kamate, ali u NBS-u klijente pozivaju da se zadužuju u nacionalnoj valuti jer ti krediti ne nose valutni rizik, a odskora je na njih ukinuto početno učešće koje kod kredita u evrima iznosi 30 odsto.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…