Vesti
Politika
Bramerc predstavlja izveštaj12.12.2008. 12:00
Izvor: B92
Beograd, Hag, Brisel -- Izveštaj koji će Serž Bramerc podneti Savetu bezbednosti razlikuje se od onog koji je neposredno pre njegovog puta poslat u Njujork.
Izveštaj o saradnji Srbije sa Tribunalom u Hagu ovaj put se očekuje s posebnom pažnjom, ne samo u Beogradu, već i u Briselu, odakle stižu procene da bi ocena saradnje Beograda sa Hagom mogla da otvori prostor za odluku Evropske unije o odmrzavanju Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Srbijom. S druge strane, Holandija smatra da Srbija još uvek u potpunosti ne sarađuje s Hagom.Prema saznanjima B92, izvešaj Serža Bramerca je dopunjen poslednjim saznanjima Tužilaštva, a kako se čuje po kuloarima u Tribunalu, saradnja Srbije s Tužilaštvom u tom izveštaju ocenjena je pozitivno.
U prilog tome, govori i izjava Bramerca da je uveren u “rešenost ljudi u Beogradu i Hagu da privedu pravdi preostale begunce", kao i pohvala Akcionom timu za saradnju sa Haškm sudom, na čelu sa Tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem“.
Srpski mediji već su obajavili delove Bramercovog izveštaja koji je krajem prošlog meseca poslat u Njujork, u kome se navodi da je Srbija napravila suštinski napredak u saradnji s Tribunalom.
Bramerc je u izveštaju naveo da su mu u Srbiji predstavljeni operacioni planovi za lociranje i hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića i da Srbija čini velike napore da uspešno završi saradnju sa Hagom. Negativni deo izveštaja odnosi se jedino na nedovoljnu zaštitu svedoka, koji su zbog pretnji odustajali od svedočenja pred Haškim sudom. Ostaje da se vidi da li će pred Savetom bezbednosti UN saradnju Srbije Bramerc oceniti kao pozitivnu iako je Ratko Mladić i dalje na slobodi, ili će njegov izveštaj biti, kako je to ranije ocenjeno, "suštinski pozitivan, ali izbalansiran".
Takođe, još uvek je nejasno da li i takav izveštaj može zadovoljiti Holanđane. Iako je nastavak evropskih integracija Srbije uslovljavala završetkom saradnje s Haškim tribunalom, Holandija bi sada mogla da omekša svoj stav.
Ukoliko Bramercov izveštaj bude pozotivan, holandske diplomate ne isključuju mogućnost da bi ta zemlja mogla da da zeleno svetlo za odmrzavanje Privremenog sporazuma, čak i bez hapšenja i isporučivanja u Hag ratnog komandanta bosanskih Srba Ratka Mladića.
Evropske diplomate smatraju da bi Srbija morala biti nagrađena zbog dosadašnjih rezultata u okviru evropskih integracija, a posebno zbog hapšenja i izručenja bivšeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića.
Time je, smatraju evropski ministri, Srbija pokazala da je rešena da okonča saradnju s Haškim sudom.
Iako zemlje EU duže vreme vrše pritisak na Holandiju da bude „popustljivija“ prema Srbiji, optimizam dipomata po pitanju nastavka evropskih integracija ipak može biti preuranjen, ako se ima u vidu da je upravo Bramerc tokom poslednje posete regionu istakao da su hapšenje Mladića i Hadžića prioritet za Hag, jer je u pitanju kredibilitet međunarodne pravde i međunarodne zajednice“.
Inače, pre podnošenja izveštaja, glavni tužilac Haškog tribunala je obišao Beograd, Sarajevo i Zagreb i sa najvišim državnim zvaničnicima razgovarao o saradnji tih zemalja s Tribunalom.
Izveštaj Savetu bezbednosti UN pripremljen je upravo na osnovu te posete, tokom koje su rezimirani dosadašnji potezi vlasti u regionu u vezi sa funkcionisanjem Tribunala za ratne zločine u Hagu.
Holandski ministar spoljnih poslova Maksim Ferhagen, mešutim, izjavio je sinoć u Briselu, na marginama samita Evropske unije, da Srbija još nije ostvarila punu saradnju s Haškim tribunalom, koju bi "najbolje dokazala" hapšenjem Ratka Mladića.
"Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc će izvestiti Savet bezbednosti UN. Jasno je da ima napretka u saradnji, ali, prema našem mišljenju, nema pune saradnje", istakao je Ferhagen.
"U ovom trenutku nema pune saradnje, a za Holandiju je puna saradnja Srbije ključna za dalje korake u evropskim integracijama", rekao je holandski šef diplomatije.
Za Holandiju puna saradnja znači mogućnost pristupa dokumentima i zaštitu svedoka, ali je "najbolji dokaz hapšenje Ratka Mladića, čoveka koji je odgovoran za jedan od najvećih masakara u Evropi od Drugog svetskog rata", istakao je Ferhagen.
On je ponovio da je Holandija pozdravila napredak Srbije u saradnji s Hagom prilikom hapšenja Radovana Karadžića, koje je ocenio kao "veoma važan korak".
"Nadam se da će Srbija nastaviti s daljim takvim koracima ka punoj saradnji", naglasio je ministar.
On nije želeo da komentariše da li se Mladić, zaista, nalazi u Srbiji, već je istakao da samo posmatra "kako Srbija odgovara na zahteve tribunala".
"Dakle, sačekaćemo izveštaj Bramerca Savetu bezbednosti UN, ali članice EU moraju da same ocene da li su kriterijumi ispunjeni", istakao je on.
Na pitanje da li se Holandija suprostavlja ostalim članicama EU o ovom pitanju, Ferhagen je odgovorio da je EU "jedinstveno donela odluku prilikom potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom da mora da postoji puna saradnja s Hagom".
Komesar za proširenje Evropske unije Oli Ren izjavio je juče da je još moguće, pod najboljim okolnostima, da Srbija dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji do kraja 2009. godine, ali da to svakim danom postaje sve teže.
“Nadam se da ćemo sledeće korake na putu Srbije ka EU moći da preduzemo uskoro, ali, kao što znate, to zavisi od jedinstvenog stava država članica Saveta EU", rekao je on.
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je da Srbija ne treba da se uslovljava punom saradnjom sa Haškim tribunalom, jer tu svoju obavezu ispunjava.
“Dakle, evropska integracija ostaje prioritet za 2009. kakav god bude bio ritam tih institucionalnih koraka mi ćemo što se tiče nas učiniti sve da nastavimo da gradimo u ovoj zemlji evropsko društvo i to smo, ja mislim, demonstrirali odlukom da od 1. januara počnemo da jednostrano primenjujemo Privremeni prelazni sporazum sa EU“
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…