Vesti
Društvo i ekonomija
"Koncesionar zaboravio da ugovor nije važeći"
17.12.2008. 12:00
Izvor: Mondo
"Koncesionar zaboravio da ugovor nije važeći"
Vlada Srbije potvrdila je da ju je koncesionar u utraok obavestio o raskidu ugovora o koncesiji za izgradnju autoputa Horgoš-Požega.
Kako je agenciji Beta rečeno u Vladi, koncesionar je prevideo činjenicu da ugovor još nije stupio na snagu.
"Koncesionar očigledno previđa činjenicu da koncesioni ugovor do danas nije stupio na snagu, s obzirom na to da je finansijsko zatvaranje posla predviđeno kao prethodni uslov za stupanje na snagu ugovora i da to može da bude učinjeno do 31. decembra", tvrdi izvor u Vladi ove agencije.
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) je izrazila zadovoljstvo zbog raskidanja ugovora, ocenivši da je istrajnost te stranke "u borbi za interese Vojvodine dala rezultat".
Raskidom ugovora sprečeno je da se 450 miliona evra, u narednih 20 godina, odlije iz Vojvodine, navedeno je u saopštenju koje je potpisao zamenik predsednika LSV Bojan Kostreš.
"Očekujemo da će, kada idući put neko pokuša da proda ili da pod koncesiju vojvođansku imovinu, pitati Vojvodinu i konsultovati vojvođansku administraciju", kaže se u saopštenju.
LSV je poručila Ruskoj Federaciji, "Gaspromu" i "Gaspromnjeftu" da i ugovor o prodaji Naftne industrije Srbije, "odnosno vojvođanskog Naftagasa", očekuje ista sudbina.
Koncesionar za izgradnju autoputa Horgoš-Požega, Sever-Jug autoput, objavio je u utorak da je raskinuo ugovor za izgradnju tog autoputa.
U saopštenju se navodi da je koncesionar odlučio da pokrene medijaciju odnosno postupak za rešavanje sporova sa Vladom Srbije, pošto, kako se navodi, Vlada Srbije nije predložila "adekvatno rešenje za obe strane"
"Ukoliko se proces medijacije koji traje 60 dana ne bude uspešno okončao, ugovor će biti preispitan u skladu sa arbitražnim pravilima Međunarodne privredne komore (ICC) u Parizu početkom 2009. godine", dodaje se u saopštenju.
Preduzeće za koncesiju Sever-Jug Autoput osnovali su koncesionari Alpina i Por (Porr).
"Cilj je da se sporazumno razreše pitanja koja proističu iz odluke Vlade Srbije da preispita uslove ugovora o koncesiji za autoput Horgoš-Požega donete prošlog leta", navodi se u saopštenju.
U saopštenju se navodi da je Nacionalni savet za infrastrukturu Srbije u julu 2008. godine "doneo odluku da se ne realizuje projekat izgradnje autoputa" i da koncesionari od tada vode neformalne pregovore sa Vladom Srbije.
Nacionalni savet za infrastrukturu 15. jula odbacio je zahtev koncesionara da država Srbija da dodatne garancije veće od 200 miliona evra za frekvenciju saobraćaja, da se rok za izgradnju autoputa produži za četiri godine i da se koncesija produži sa 25 na 30 godina.
"Savet je zaključio da ti zahtevi bitno menjaju osnovni ugovor, čime se suštinski trošak prenosi sa koncesionara na državu Srbiju. Zaključeno je da ti dodatni zahtevi nisu u interesu naše zemlje i građana i da nema osnova da taj ugovor stupi na snagu", navedeno je u saopštenju Saveta.
Koncesionari su u saopštenju o raskidu ugovora naveli da im Vlada Srbije nije dala jasnu odluku o predlozima koje su dostavljali za sporazumni raskid koncesije i da se zato čini da je "formalan pravni raskid ugovora jedina opcija".
"Smatramo da smo pravedno izračunali troškove povezane sa odlukom vlade da ne poštuje sve uslove ugovora. Vlada je do danas pokazala nespremnost da prihvati alternativne predloge", navodi se u saopštenju koncesionara.
U saopštenju se ističe da se koncesionari nadaju da će sa Vladom Srbije postići sporazum i da će se izbeći arbitraža koja je, kako se navodi, skupa i oduzima puno vremena.
"Uprkos formalnom pravnom postupku, uvereni smo da još postoji mogućnost da se taj spor sporazumno reši u korist korisnika puteva u Srbiji i ostvari napredak u saradnji sa vladom u istinskom duhu partnerstva i saradnje", naveli su koncesionari.
Predstavnica Alpine Helena Alute izjavila je u decembru da koncesionari traže od Vlade Srbije da im nadoknadi 12,9 miliona evra i dodala da su to realni troškovi koji su proizašli iz potpisanog ugovora.
Vlada Srbije nije nudila koncesionarima naknade, već je, prema navodima medija, ponudila da im vrati 10 miliona evra bankarske garancije i da za 2,5 miliona evra otkupi dokumentaciju za izgradnju autoputa koju su koncesionari napravili.
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić izjavio je 28. oktobra da će ukoliko istekne koncesioni ugovor 31. decembra, a sporazum ne bude postignut, ugovor o koncesiji automatski biti raskinut i da će Srbija uzeti 10 miliona evra bankarske garancije koju su položili koncesionari.
"Ako ne dođe do sporazumnog raskida koncesije, verovatno se neće moći izbeći međunarodna arbitraža i neizvesno je kako bi u tom sporu prošla Srbija", istakao je Dulić i dodao da je za obe strane najbolje rešenje sporazumni raskid ugovora.
Koncesionari su u saopštenju istakli da ugovor ne daje samo prava već i obaveze i da u jednoj od klauzula "uvodi obavezu pregovaranja u dobroj nameri radi realizacije dogovorenog projekta, uključujući uzimanje u obzir ozbiljne globalne ekonomske situacije koja je dovela do potrebe za ponovnim pregovorima".
Ugovor o koncesiji sklopljen je u martu 2007. godine.
Formalna medijacija, odnosno posredovanje u rešavanju sporova koju je predložio koncesionar za autoput Horgoš-Požega "Sever Jug Autoput" ništa ne znači, jer ako je ugovor raskinut nema potrebe za tim, ocenio je u izjavi Tanjugu ekonomista Milan Kovačević.
"Ako je raskinut ugovor, onda ta objava o medijaciji jedino znači blefiranje da ipak treba nešto pregovarati, da ne bi došlo do arbitraže sa njihove strane", kazao je Kovačević.
Prema njegovim rečima, ako je koncesionar "ušao u ugovor da realizuje koncesiju, ako on to nije mogao i raskinuo je ugovor, onda zaista ne znam sa čime on još preti".
Kovačević je ocenio da "koncesionar jedino može pretiti, ukoliko mu je nešto obećano mimo otkrivanja u javnosti", i dodao da to može biti slučaj, jer aneksi tog ugovora nikada nisu u celini objavljeni.