Vesti
Politika
Odbrana „na doboš„,ministra baš briga
25.12.2008. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Odbrana „na doboš„,ministra baš briga
Delić (SNS): Na ovaj način Ponoš ograđuje Generalštab od ogromnih zloupotreba u Ministarstvu odbrane. Todorović (SRS): General napada po nečijem nalogu i mora biti smenjen. Trivan (DS): Izvinite, ali ne mogu i neću to da komentarišem
Varničenja između prvog čoveka vojske Srbije general-potpukovnika Zdravka Ponoša i ministra odbrane Dragana Šutanovca prerastao je u otvoreno neslaganje, da bi general juče u nekoliko medija detaljno izneo ozbiljne zamerke i optužbe na rad ministra Šutanovca, koje „nisu lične nesuglasice i netrpeljivost“. Reč je, kako kaže, o „koncepcijskim razlikama i potpunom odsustvu bilo kakve strategije, kada je reč o bezbednosnim ciljevima zemlje za budućnost“, na koje je ministru, bezuspešno, ukazivao više puta.
- Politika odbrane ovde funkcioniše samo simbolično, reklo bi se da ne postoji. Mi se dovijamo u okolnostima kada u državi nema strategije nacionalne bezbednosti, pa u skladu sa tim ni strategije odbrane - izjavio je on.
Prvi čovek Generalštaba smatra da je stala reforma Vojske, koja je „došla do limita svojih mogućnosti“ za nastavak reforme, te da mu je ostalo jedino da se obrati javnosti.
Posebno je govorio o nenamensko trošenju sredstava namenjenih Vojsci.
- Građani moraju da znaju kako se troše pare namenjene Vojsci, a to danas niko ne zna osim onih koji troše. Samo na kursnim razlikama uzalud je izgubljeno 400 miliona dolara, a da nijedan projekat nije realizovan . Uz solidan budžet od 860 miliona evra u ovoj godini, sa kojim je moglo mnogo toga da se uradi, došli smo u situaciju da te pare nisu ni potrošene - izneo je general Ponoš.
On navodi da je nedolaskom na kolegijum ministra odbrane pokušao da Šutanovcu stavi do znanja da problem postoji, ali to njega nije puno doticalo.
Osim što se ministar Dragan Šutanovac u proteklih nekoliko dana pojavljivao uglavnom na prigodnim prijemima i uručenju nagrada, juče je bilo gotovo nemoguće dobiti njegov komentar, a njegov partijski šef, predsednik Boris Tadić je pre odlaska u Moskvu poručio da general i ministar „ako imaju koncepcijske razlike, moraju sami da ih reše, a ne da traže arbitra“.
I portparol demokrata Jelena Trivan nije želela da se upušta u razloge i ocene optužbi na račun ministra Šutanovca.
- Izvinite, ali ne mogu i neću to da komentarišem - kratka je bila ona.
Prema rečima vojnog analitičara Ninoslava Krstić i bivšeg generala, sve Ponoševe optužbe su tačne i one nisu od juče, već datiraju od pre pet godina, preciznije od kada je Srbija postala samostalna država.
- S druge strane, ono što je za ovu godinu uradio Šutanovac ipak je za respekt, jer su učinjeni značajni pomaci Vojsci. Ono na šta mi liče ova razmimoilaženja, više je političke, nego vojne prirode i teško je reći kako bi sukob mogao da se završi, pošto i jedan i drugi pripadaju istom bloku - objašnjava Krstić.
I predstavnici opozicije juče su tokom rasprave o budžetu u Skupštini tražili objašnjenja, pa je tako tema Ponoš- Šutanovac za govornicom i u pauzama bila zastupljena više nego ikada.
Generalno, opozicija je tražila obrazloženje od Vlade Srbije i odgovor na pitanje koja je pozadina tog sukoba.
Prema mišljenju Dragana Todorovića iz SRS, Ponoš napada Šutanovca po nečijem nalogu, a zbog takvih izjava general mora da bude smenjen.
- Nameravao sam da juče zakažem sednicu Odbora za bezbednost, ali do toga nije došlo jer sam dobio obaveštenje da Šutanovac nije u mogućnosti da dođe na sastanak, dok iz Generalštaba nije bilo odgovora. O ovakvim stvarima ne bi trebalo da se raspravlja preko medija , ali poslanici bi morali da budu obavešteni - izjavio je Todorović, napominjući da mu je od svega najčudnije stav Borisa Tadića koji kaže kako „sukob moraju sami da reše“.
S druge strane naprednjaci smatraju da javno oglašavanje o pitanjima vojske nije primereno, a Aleksandar Delić objašnjava:
- Ako se Ponoš odlučio na ovakav potez, sigurno nije imao drugog izbora. On je na ovaj način ogradio kompletan Generalštab od ogromnih zloupotreba u Ministarstvu. Dužnost je ministra odbrane da parlamentu dostavi strategijske dokumente. Prošlo je već godinu dana od usvajanja Zakona o vojsci, a Srbija nema plan odbrane - mišljenja je Delić.