Vesti
Politika
Rasprava o Ustavu08.07.2006. 17:00
Izvor: B92
Beograd -- Najveći problem novog Ustava je pitanje demokratičnosti njegovog donošenja, što je osnova za trajnost Ustava, kažu u DS-u.
Predsednik Političkog saveta Demokratske stranke Dragoljub Mićunović je na konferenciji "Ustavne promene u Srbiji", koja je organizovana na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, rekao da je najveći deficit usvajanja novog Ustava to što on nema demokratsku legitimaciju i široku javnu podršku.Prema rečima Mićunovića, loše je što u društvu ne postoji javna rasprava o donošenju novog Ustava. "Imamo lošu tradiciju oktroisanih ustava, ali je sada prilika, ako želimo da budemo moderna, demokratska država, da tom pitanju pristupimo na demokratski način. Predlozi novog Ustava nemaju utemeljenje u stvarnosti", kaže Mićunović.
Dekan Fakulteta političkih nauka Milan Podunavac ocenio je da je Srbija postratno, postdiktatorsko i poraženo društvo, što su negativne posledice za društvo koje je u potrazi za uspostavljanjem principa pravne i političke konstitucije. "Srbija nije uređen pravni i politički poredak, već stanje politički razorenog tela. Osnovni pitanje je da li u Srbiji kod izgradnje modernog, demokratskog ustava politički konsenzus može biti građen s političkim akterima koji su neprijatelji demokratije", kaže Podunavac.
Profesor ustavnog prava Pavle Nikolić smatra da je raspisivanje izbora za Ustavotvornu skupštinu jedini put do novog Ustava koji bi bio u pravnom diskontinuitetu s vladavinom Slobodana Miloševića. Nikolić je ocenio da bi teško sprovodive Ustavne promene prema proceduri Ustava iz 1990. očuvale Miloševićev sistem vlasti i kadrove. Nikolić je rekao da imperativ novog Ustava mora biti očuvanje značenja 5. oktobra i ustavno-pravni diskontinuitet s Miloševićevom vladavinom. "Jedino legalno i legitimno rešenje je Ustavotvorna skupština, koju sadašnji predsednik Skupštine može raspisati u dogovoru s parlamentarnim strankama", kaže Nikolić.
Ekspert skupštinskog Podobora za ustavna pitanja Dragor Hiber rekao je da je to telo do sada radilo na usaglašavanju oko 80 članova Ustava, o osnovnim načelima i ljudskim i manjinskim pravima. Zbog stanja na političkoj sceni Srbije, ali i još nerešenog statusa Kosova, Hiber je rekao da treba odlučiti da li novi Ustav treba ostaviti za neka bolja vremena ili doneti najviši pravni akt zemlje koji će biti bolji od sadašnjeg Ustava, ali po iznuđenoj proceduri koja može biti osporena.
Na konferenciji učestvuje više stručnjaka za pravna i politička pitanja Univerziteta u Beogradu, dok se u popodnevnoj sesiji očekuje učešće ministra za lokalnu samopravu Zorana Lončara.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…