Vesti
Društvo i ekonomija
Cvetković apeluje na usvajanje budžeta26.12.2008. 20:00
Izvor: RTS
Premijer Srbije Mirko Cvetković apelovao je na poslanike da usvoje budžet do kraja godine i upozorio da u slučaju privremenog finansiranja Vlada ne može da vodi adekvatnu ekonomsku politiku.
"Budžet je ekonomska politika. Nema budžeta - nema ekonomske politike", upozorio je premijer Cvetković u intervjuu Tanjugu.Cvetković je rekao da privremeno finansiranje znači manje sredstava, manji trošak, pa dakle i uštedu u budžetu, ali je ukazao da u tom slučaju nije potrebna Vlada Srbije da bi sprovela privremeno finansiranje.
Odgovarajući na pitanje koje posledice Srbija kao država može imati ukoliko u 2009. godinu uđe sa privremenim finansiranjem iz budžeta, premijer je odgovorio da je ključna konsekvenca ta što bez budžeta Vlada Srbije nema mogućnosti da vodi fiskalni deo ekonomske politike.
Cvetković je, međutim, uveren da budžet može biti usvojen do 29. decembra:
"Taj moj optimizam se više zasniva na tome što ja smatram da postoje tehničke mogućnosti", objasnio je Cvetković i ukazao da je - iako je preostalo svega četiri dana - tehnički moguće usvojiti budžet do kraja godine, jer je sada samo pitanje političke volje da li poslanici to žele ili ne.
Amandmani ili poruke građanima
Premijer je rekao da je poslanicima u parlamentu predložio model prema kome bi bio izračunat broj potrebnih sati rada do kraja sednice o budžetu, koje bi bilo "džentlmenski podeljeno po strankama", a one bi odlučile kako će ih iskoristiti - za amandmane, Poslovnik ili za slanje poruka građanima.
"Ako bi taj predlog bio prihvaćen mi bismo mogli budžet da usvojimo na vreme, jer onda bi svako imao mogućnosti i da govori o tome šta želi, i svoju programsku orijentaciju i da kritikuje vladu i na kraju krajeva da praktično zadovolji i svoje političke interese ako ih ima", kazao je premijer.
Cvetković kaže i da je predložio poslanicima da, ukoliko žele stručno više da raspravljaju o amandmanima, to učine paralelno po grupama na samoj sednici, čime bi se praktično obezbedilo duplo vreme potrebno za raspravu.
"To bi bili razgovori na stručnom nivou, a mi smo bili spremni da prihvatimo sve amandmane koji ne ruše suštinski koncept budžeta", rekao je predsednik Vlade Srbije.
Pošto ni Srbiju neće mimoići svetska ekonomska kriza, Vlada Srbije pripremila je budžet za narednu godinu koji je po svojim karakteristikama restriktivno - podsticajni, a ako se pređe na privremeno finansiranje, onda budžet gubi podsticajnu komponentu i ostaje samo restriktivna, objasnio je Cvetković.
"Ja sam u obrazlaganju budžeta rekao - budžet ima restriktivni i podsticajni karakter pri čemu je restriktivni deo štednja, a podsticajni je onaj deo gde mi usmeravamo privredu da bi ostvarili stopu rasta od 3 do 3,5 odsto", podsetio je premijer.
Neusvajanje budžeta utiče na aranžman s MMF-om
Kada je reč o aranžmanu sa MMF-om, Cvetković je rekao da bi Bord direktora Fonda trebalo da o tome donese odluku sredinom januara naredne godine i dodao da on još nije dobio potvrdu da li bi MMF mogao da pomeri rok za odlučivanje, ukoliko Srbija ne usvoji budžet do kraja ove godine.
Možda bi mogli da se dogovorimo, ako MMF vidi da se napreduje sa usvajanjem budžeta, što bi podrazumevalo da Skupština Srbije ima započetu sednicu u januaru, kazao je Cvetković i napomenuo da on još ne zna kako bi MMF reagovao u tom slučaju.
Cvetković je podsetio da Srbija ima mogućnost da od EU zatraži makrofinansijsku pomoć od oko 400 miliona evra, ali se tu dodatno komplikuju stvari za našu zemlju zbog izbora i smene administracije unutar Unije i naglasio da i zbog toga Srbija mora da požuri sa usvajanjem budžeta da bi mogla da računa na ta sredstva najkasnije do fabruara sledeće godine.
S druge strane, ukoliko Srbija ne usvoji budžet na vreme, onda će morati da traži od MMF-a da konvertuje sporazum, što znači i povlačenje kredita od 520 miliona dolara. To u prvobitnom obliku nije bilo predviđeno, jer naša država ima dovoljno veliki iznos deviznih rezervi, rekao je Cvetković.
Loša poruka investitorima
Premijer je skrenuo pažnju na činjenicu da bi, ukoliko se budžet ne usvoji na vreme, celokupna skupštinska rasprava i uloženi amandmani biti poništeni, a Vlada Srbije bi morala da povlači Predlog budžeta i ponovo ga vraća u skupštinsku proceduru.
"To je užasno komplikovano. Ponovo opšta rasprava, tako da mislim da bi to bilo jako loše", naglasio je Cvetković.
Predsednik Vlade Srbije je takođe ukazao da bi naša zemlja, u slučaju takvog "lošeg scenarija", poslala veoma lošu poruku potencijalnim investitorima, koji su nam još više potrebni u vremenima koja dolaze.
"Apelovao bih stoga na poslanike, poslaničke grupe, da ipak pronađu u sebi snage i da pomognu da se budžet usvoji", poručio je predsednik Vlade Srbije.
"Ukoliko bi rast bio niži od ovog koji smo planirali, onda će se pojaviti deficit u budžetu, jer kada se smanje budžetski prihodi onda ulazimo ili u veći deficit, što ne smemo, ili u veću restrikciju", objasnio je premijer.
Premijer Cvetković je ukazao da će Vlada Srbije u kontinuitetu pratiti šta se događa i u zavisnosti od toga preduzimati potrebne mere.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…