Vesti
Politika
Ljajić: Socijalni kompromis moguć07.01.2009. 20:00
Izvor: B92
Beograd -- Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić najavio je nastavak socijalnog dijaloga sa sindikatima i poslodavcima.
On kaže da je uveren da je kopromis moguć pošto je očuvanje radnih mesta prevashodni interes svih socijalnih partnera i Vladine politike u 2009. godini."Sigurno je da će premijer Mirko Cvetković uputiti poziv svim socijalnim partnerima na nastavak dijaloga, na traženje rešenja iz ove situacija koja nikome ne odgovara, ni vladi, ni poslodavcima, ni sindikatima. Sigurno je da je kompromisno rešenje moguće, (ono) mora da uvaži interese svih socijalnih partnera i mora da uvaži realnosti koje postoje u zemlji", kazao je Ljajić.
Prema njegovoj oceni, socijalni partneri u Srbiji imaju tri važne teme za dogovor, a prva je kako upotpuniti pravni vakuum nastao jednostranim istupanjem Unije poslodavaca iz Opšteg kolektivnog ugovora, čime je taj dokument stavljen van snage.
Ministar je podsetio da je u prethodnim razgovorima o primeni Ugovora i njegovom proširenom dejstvu, Vlada predlagala primenu njegovih "nespornih odredaba koje ne iziskuju finansijske obaveze države, a da onda počnemo sa postepenom primenom drugih odredaba kada se za to steknu finansijski uslovi", što su sindikati odbili.
"Neke od tih odredaba moguće je primeniti nakon tri meseca, neke za šest meseci... cilj nam je bio da očuvamo taj ugovor, da on bude osnova za granske kolektivne ugovore, koji su neophodniji u ovom trenutku", rekao je Ljajić i naveo da je rezultat izostao zato što se "išlo na strategiju sve ili ništa i sad ili nikad".
On je ponovio uverenje da je socijalni dijalog moguće vratiti u normalan kolosek i naveo da je i Vladi i sindikatima i poslodavcima zajedničko opredeljenje za očuvanje radnih mesta.
"Jedan od razloga zašto smo stavili van snage Opšti kolektivni ugovor, nakon što je Unija poslodavaca izašla iz tog procesa, bila je najava da neki poslodavci neće moći da izdrže teret obaveza predviđenih ugovorom i da bi to oni mogli da iskoriste kao izgovor u prvim mesecima ove godine da otpuste radnike, pravdajući to činjenicom da ne mogu plate povećati za 20 odsto koliko je predviđeno ugovorom", kazao je Ljajić.
Kao preostale prioritete razgovora Ljajić je naveo socijalni pakt za ublažavanje efekata ekonomske krize, ali i izmene Zakona o radu.
"Mi smo pripremili jednu verziju (pakta) kao polaznu osnovu za te razgovore. Mislim da su to učinili i drugi socijalni partneri, sindikati i Unija poslodavaca i da bi onda mogli da razgovaramo o konkretnim rešenjima vezano za usaglašavanje konačnog teksta tog socijalnog pakta", kazao je on i naveo da bi u slučaju dogovora svi socijalni partneri preuzeli vrlo jasne i obaveze i dužnosti, a Vlada najviše.
Ljajić je potvrdio i da socijalni partneri sumnjaju u reprezentativost druge strane - sidikati poslodavaca, poslodavci sindikata - i da ima zahteva za utvrđivanje reprezentativnosti, kao i da će to "ići kroz redovnu procedure".
"To ne možemo da sprečimo ni na koji način, niti bismo ulazili u to da iz nekih političkih razloga sprečavamo nešto što je naša zakonska obaveza", kazao je on.
Opšti kolektivni ugovor potpisan je posle tri godine pregovora 29. aprila 2008, a Aneks o njegovom proširenom dejstvu početkom novembra.
Tada je dogovoreno da se, zbog nadolazeće svetske ekonomske krize, Socijalno ekonomski savet izjasni o tome ima li novca za isplate predviđene ovim dokmentima.
Prema utvrđenim paritetima naknade za regres i topli obrok iznosile bi oko sedam hiljada dinara mesečo po radniku i bile bi obaveza svih poslodavaca, uključujući državu.
Na sednici Socijalno-ekonomskog saveta u petak 26. decembra 2008. Unija poslodavaca Srbije istupila je iz Ugovora pošto sindikati nisu prihvatili njen predlog da se zbog krize na godinu dana odloži primena kompletnog ugovora.
Predstavnici Ujedinjenih granskih sindikata Nezavisnost i Saveza samostalnih sindikata Srbije najavili su tužbu ukoliko Unija i Vlada ne poštuju Ugovor i štrajkove, a konkretne korake lideri dva sindikta Braislav Čanak i Ljubisav Orbović predstaviće sutra na zajedičkoj konfereciji za novinare.
SSSS pozvan na sastanak kod Tadića
Predsednik Saveza samostalnog sindikata Srbije Ljubisav Orbović izjavio je da je taj sindikat dobio poziv za ranije najavljivani sastanak kod predsednika Srbije Borisa Tadića, u petak, 9. januara.
Na tom sastanku bi, kako je najavio predsednik Tadić, predstavici privrednika i sindikata, sa premijerom Mirkom Cvetković trebalo da iznađu način za prevazilaženje posledica svetske ekonomske krize.
Orbović očekuje da će to biti još jedna prilika da se prevaziđu razlike socijalnih partnera oko primene proširenog dejstva Opšteg kolektivnog ugovora.
Orbović kaže da namera sindikata nije da ruše vladu, već da im je jedino stalo da vlast prihvati činjenicu da OKU i sporazum o njegovom proširenom dejstvu postoji i da ga treba primenjivati, a da se o pojedinim spornrim delovima može pregovarati.
Član Predsedništva SS-a i predsednik Samostalnog sindikata metalaca Zoran Vujović je rekao da ima načina da se iz svake, pa i ove situacije izađe na zakonit način, kao i da je neprimenjivanje proširenog dejstva ugovora od 1. januara 2009. godine nezakonito.
Vujović objašnjava da je OKU ugovor posebne vrste, jer se odnosi na sve zaposlene, ali ne i na sve poslodavce. Zato se, naveo je, pribeglo potpisivanju njegovog proširenog dejstva.
Prošireno dejstvo OKU-a znači da je do 1. januara 2009. godine taj ugovor trebalo da se odnosi na sve poslodavce u Srbiji, a ne samo na one koji su bili članovi UPS-a u trenutku kada je on potpisan, krajem aprila prošle godine, precizirao je on.
Nakon procene da UPS ima mali broj članova koji je i inače veoma teško utvrditi, odlučeno je u Socijalno ekonomskom savetu da se ministru Rasimu Ljajiću dozvoli da potpiše prošireno dejstvo OKU na sve poslodavce.
Pregovaralo se, kaže Vujović, dugo i mukotrpno, a dogovor je postignut uz mnoge ustupke koje su sindikati činili i vladi i poslodavcima.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…