Vesti
Društvo i ekonomija
Štrajkovi dok vlada ne popusti
09.01.2009. 12:00
Izvor: Politika
Štrajkovi dok vlada ne popusti
Predstavnici dva najveća sindikata u zemlji danas će razgovarati sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, ali od tog razgovora, kako je rečeno na jučerašnjoj konferenciji za novinare, „ne očekuju ništa”. Jer predsednik Srbije „može pokrenuti inicijativu, ali ne može doneti odluku”.
Uvidevši da nemaju alternativu, predstavnici dva reprezentativna sindikata, Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i Sindikata „Nezavisnost”, koji su bili i organizatori konferencije za novinare, naglasili su juče da je već dogovoreno da se formira zajednički tim koji će do 22. januara doneti odluke o daljim oblicima štrajkova, vrstama protesta koji će početi sredinom februara, a potom mestu i vremenu kada će se održavati.
– To neće biti jedan štrajk svih sindikata koji će trajati dva sata, a potom – razlaz. Biće to stalni, svakodnevni protesti u svim gradovima Srbije, sve dok ministarstva i vlada ne popuste – rekao je Ljubisav Orbović, predsednik SSSS.
– Iako su ministar Rasim Ljajić i predsednik vlade Mirko Cvetković više puta isticali da se pregovori nastavljaju, njihovi potezi to ne potvrđuju. Jer ugovori nisu suspendovani, već otkazani i vlada o njima kao da više ne želi da raspravlja. Time što smo smanjili naša potraživanja na ime regresa i toplog obroka za jednu četvrtinu, pokazali smo da imamo u vidu svetsku ekonomsku krizu koja je pokucala i na naša vrata, spremnost za dalje pregovore, ali ne i za odustajanje od proširenog dejstva Opšteg kolektivnog ugovora – rekao je Orbović. On kaže da „u Srbiji u ovom času, a naročito posle povlačenja Unije poslodavaca, nema socijalnog dijaloga i da je raskidanje ugovora za sindikalce neprihvatljivo”.
Branislav Čanak, predsednik granskog sindikata „Nezavisnost”, istakao je da evropske institucije podržavaju poteze ovdašnjih sindikata i zapitao se da li državni zvaničnici svojim potezima okreću leđa EU koja nam je cilj.
– Iako su mnogi do sada osporavali našu reprezentativnost, imamo blizu 750.000 članova, pa bi bolje bilo da druga strana, a pre svega Unija poslodavaca, dokaže svoju reprezentativnost – kaže Čanak.
Orbović je dodao da bi adekvatan pregovarač u ovom trenutku bila Privredna komora Srbije, sve dok poslodavci ne formiraju svoja reprezentativna udruženja.
Predsednik „Nezavisnosti” zapitao se na kraju „šta se desilo u 40 dana, od dogovora sa Unijom poslodavaca i vladom da sve odjednom padne u vodu, a mi dobijemo šamar. Očigledno je da su nam 29. aprila prošle godine pokazujući dobru volju čelnici, zapravo,’držali fige’ iza leđa, a sve vreme radili na uništenju OKU“.