Vesti
Politika
Đukić-Dejanović: Stabilna Vlada
10.01.2009. 14:00
Izvor: RTS
Đukić-Dejanović: Stabilna Vlada
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović ocenila je da u 2009. godini neće biti vanrednih parlamentarnih izbora, a da rekonstrukcija Vlade Srbije ne bi bila dobar potez, jer je sada najvažnija stabilnost države.
"Malo je verovatno da ima političara koji bi baš insistirali na izborima jer je stabilnost Srbije zadatak broj jedan", rekla je Đukić-Dejanović u intervjuu agenciji Beta.
Predsednica Parlamenta je navela da izbora možda može da bude naredne, 2010. godine, "ako bude uslova i procena da se političko raspoloženje građana bitno promenilo i da je njihova volja i poverenje u neke druge kombinatorike veća".
Đukić-Dejanović je ocenila da treba imati u vidu i finansijsku situaciju i procenu da bi izborni rezultat verovatno bio veoma sličan onom na majskim izborima.
"Rekonstrukcija vlade sada ne bi bila dobra, pre svega zbog parlamentarne većine koja je slala poruke da je vlada - stabilna vlada koja hoće da se uhvati u koštac i da rešava svoje probleme zajedno sa svim građanima Srbije, pa i sa opozicijom", rekla je predsednica Skupštine Srbije i dodala da je "u politici sve moguće".
"Prosto, političke partije imaju neke svoje unutarpartijske ciljeve. Ima onih koji procenjuju da možda u određenim momentima treba izaći iz vlade, ponovo ući u vladu, podržati vladu ili je ne podržati i koji na taj način pridobijaju političke poene", smatra Đukić-Dejanović.
"U ovom momentu mislim da su i parlamentarna većina i vlada stabilni i da nema takvih istinskih želja. A da li ima nekih pretnji - pa i to je deo politike", istakla je Đukić-Dejanović.

Podrška zakonskim projektima
Prema rečima predsednice Parlamenta, unutar najveće parlamentarne grupacije u Skupštini Srbije, Za evropsku Srbiju, nema idealne saglasnosti po svim pitanjima, ali da uvek ima dovoljan broj poslanika za podršku određenom zakonskom projektu i u opoziciji i da do sada nije bilo problema.
"Određene grupacije koje imaju po nekoliko poslanika najave da neće glasati ili dati kvorum za neko određeno pitanje, ali nikad nije bio problem da se u parlamentu nađe neko ko će dati kvorum baš po tim pitanjima", navela je Đukić-Dejanović.
Đukić Dejanović je rekla da se poslanička grupa Liberalno demokratske partije dosta konstruktivno ponaša i da posao na evropskim integracijama na zakonodavnom planu shvata kao potrebu da uvek aktivno učestvuje i da, ako treba, da kvorum da bi takvi zakoni bili usvojeni.
LDP je, kako je rekla, jasno bio protiv naftno-gasnog aranžmana sa Rusijom, ali je ratifikacija tog sporazuma bila veoma važna za vladajuću većinu i za Demokratsku stranku Srbije i Srpsku radikalnu stranku.

SPS i koalicioni partneri
Đukić-Dejanović je ocenila da je članstvo Socijalističke partije Srbije, čiji je potpredsednik, sada uvereno da je rukovodstvo stranke hrabro i mudro postupilo kada je odlučilo da formira vladu sa strankama okupljenim oko Demokratske stranke.
Prema njenim rečima, raspad SRS je u potpunosti otkrio suštinu problema zbog kojih je rukovodstvo SPS odlučilo da ne pravi vladu sa narodnjacima i radikalima, jer ta vlada ne bi dugo opstala.
"Da su narodnjaci hteli da prave vladu sa radikalima, mogli su to da učine i bez izbora u maju. Oni su u prethodnom sazivu parlamenta imali dovoljno poslanika da formiraju vladu i poslaničku većinu. Oni to očigledno nisu mogli i nisu hteli", kazala je Đukić-Dejanović.
"SRS se raspala. Ona je zapravo bila razlog što nije formirana vlada sa narodnjacima", dodala je i istakla da je rukovodstvo SPS spremno da na predstojećem Kongresu preispita poverenje članstva.
Đukić-Dejanović je ocenila da će u 2009. godini ekonomski problemi biti prvi zadatak vlade, a da ostaju prioriteti vezani za evropske integracije, očuvanje državne i nacionalne politike i za što bolji kvalitet života građana.