Vesti
Politika
Glineni golubovi
09.07.2006. 13:30
Izvor: Press
Mnogim ženama koje žele da se razvedu nema spasa od bivših muževa koji ih zlostavljaju i na kraju ubiju
BEOGRAD - Mnoge žene koje se odluče za razvod braka postaju žrtve bivših muževa. Veliki broj ubistava, o kojima svedoče i naslovi u novinama koji počinju sa "Ubio ženu", govore da su žene koje imaju problematičan razvod bukvalno glineni golubovi.
Iako ima više adresa na kojima su dužni da pruže pomoć i podršku ženama kojima muž ili bivši muž preti ubistvom, one su na kraju ipak prepuštene sebi i napasnicima čije se pretnje u sve većem broju slučajeva obistinjuju.
- Kada sam mu rekla da hoću da se razvedem, pretukao me je. Svaki moj sledeći pokušaj da odem od njega bio je sve gori po mene. Trpela sam batine i maltretiranje svakodnevno. Pretio mi je da će me preklati i da ga živa neću napustiti. U policiji i centru za socijalni rad su mi govorili da se razvedem i da oni ne mogu da pomognu. Kod rodbine nisam smela da se sklonim jer je pretio da će i njih pobiti ako se umešaju - priča žena koja je jedva uspela da ostane živa posle razvoda jer je muž izbo nožem.
Ona se sada oporavlja, ali i dalje živi u strahu od bivšeg supruga.
- Ponekad imam osećaj da me vreba i prati i da me neće ostaviti na miru dok me ne ubije - kaže ona.
Vesna Stanojević, koordinator Savetovališta protiv nasilja u porodici, kaže da muškarci vrlo lako potežu oružje i da se veliki broj razvoda završava smrtnim ishodom. U tri sigurne ženske kuće koje postoje u okviru ove organizacije trenutno je smešteno 60 žena sa decom.
- Svaka od tih žena oseća se ugroženom i svakoj se preti smrću. Sve su pobegle od kuće upravo zato što im je život ugrožen. Da to nisu samo pretnje govori slučaj žene koja je bila smeštena kod nas jednu noć. Sutra ujutru je otišla na posao i vratila se kući jer joj je sin došao iz vojske. Dan posle muž je ubio na izlazu iz zgrade - priča Vesna Stanojević.
Prema njenim rečima, u poslednjih deset godina kroz ovo savetovalište prošlo je skoro 1.000 žena.
Volonterka Svetlana sa SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja kaže na osnovu dugogodišnjeg iskustva da ako je muškarac već bio nasilan prema ženi, postaje još nasilniji upravo od trenutka kada mu ona saopšti da će ga napustiti.
- Muškarac tada shvata da gubi žrtvu i nekoga ko je o njemu brinuo i nad kim je imao kontrolu. Najveći broj ubistava se zato desi pred razvod i posle razvoda. Ranije smo mogli da kažemo ženama koje se jave na SOS telefon da on to ne misli stvarno, već samo hoće da je zaplaši. Međutim, danas je irealno da im to govorimo. Broj ubistava je sve veći - kaže ona.
Žena kojoj muž preti ubistvom i koja je u situaciji da se bori za fizičku egzistenciju može da se obrati policiji, centru za socijalni rad, da podnese krivičnu prijavu nadležnom sudu, pozove neki od SOS telefona ili se obrati nekoj od nevladinih organizacija. Međutim, sve to zajedno nije garancija da će izvući živu glavu jer na svim pobrojanim adresama ili nemaju dovoljno sluha, ili nisu efikasni u rešavanju problema ili nemaju mogućnosti i novca.
- Policija često fizički napad okarakteriše kao običnu svađu. Jednoj ženi koja nam se javila muž je slomio nos. Policija je bila dužna da ga privede i preda istražnom sudiji. Nisu čak podneli ni krivičnu prijavu, a ženi su rekli da podnese privatnu tužbu iako su mogli da ga gone po službenoj dužnosti jer joj je naneo teške telesne povrede - navodi Svetlana.
Ono što centri za socijalni rad mogu da urade jeste da evidentiraju svaki slučaj nasilja i da pruže ženi osnovne instrukcije šta dalje da radi. Centri mogu da podnesu prijavu tužilaštvu i sudu, ali je i sudstvo sporo i neefikasno.
- Pre četiri godine muž je jurio ženu kroz kuću nožem. Ona je uspela da iskoči kroz prozor sa lakšim povredama. Policija nije htela ništa da učini, rekli su joj: "Samo te je ogrebao". Mi smo napisali krivičnu prijavu i prosledili tužilaštvu, a predmet još nije rešen - objašnjava Svetlana ovaj začarani krug nasilja.
U Beogradu postoji nekoliko skloništa za žene žrtve nasilja. Međutim, i to je kratkotrajno rešenje jer se u nekima može ostati 15 dana. Samo tri skloništa pružaju utočište dok god žena ne reši problem, ali su ona prebukirana pa žrtve čekaju na red. Ako odluče da odu kod rodbine, onda rizikuju i njihove živote jer će ih nasilnik svakako pronaći. Bilo je slučajeva kada je bivši suprug ubio i ženu i njenu familiju kod koje se sklonila.
Svetlana kaže da se do sada pokazalo da je najbolje rešenje kada žrtva napusti grad. A šta posle?

Paranoični su najopasniji

Psihijatar Saša Đurđić kaže da su najopasniji paranoični muževi, ali i psihopate i alkoholičari.
- Paranoičar je ubeđen da ga žena truje i zbog toga je maltretira. Najgore je što se čeka da takva osoba nešto učini i tek se onda reaguje, a tada je već kasno. Problem je što još nije regulisano kako zaštititi ženu koja se nađe u takvoj situaciji - objašnjava Đurđić.