Vesti
Društvo i ekonomija
A novčanici im - zavisni
09.07.2006. 18:30
Izvor: Novosti
BUDVA - Vrelina izbija iz betona, vazduh bez treptaja, kao da more nije tu, is­pred. Iako je veče uveliko osvojilo, napolju je plus 34. Plavokosi Rus, mladolik, sportski odeven, kao da priča sam sa sobom. Povremeno baci pogled na veliki monitor ispred sebe.
- Pije već šesto pivo. Svaku noć je ovde i to je jedini siguran pazar - smeši se Mi­lenko Milosavljević.
Doskorašnji upravnik hotela "Budva", koji je Valjaonica iz Sevojna prodala privat­niku, zakupio maleni kafe pored sportskih terena na Slovenskoj plaži. U junu je mislio da vrati ključeve, jer nije mogao da pokrije troškove. Sada je u "Boemu" nešto življe.
- Ma doći će narod - uključuje se u razgovor vedri Nišlija Mikica Deljanin, koji je, tek što je raspakovao kofere, stigao u "Boem", da se ohladi "šardoneom".
- Tri moja prijatelja su se upravo vratila iz Grčke, ostali samo tri dana - nastavlja Mikica. - Spremaju se da krenu na južni Jadran. Da bi se malo rashladili vinom, trebalo im je, tamo dole, najmanje 50 evra. A ovde, vidite, ja se lepo zapijem i za tri puta manje. Zna se to u Srbiji.
- Bog te čuo, veli Milosavljević, valjda nećemo morati ključ u bravu. - Nije slabo samo kod mene, žale se i drugi zakupci, ali i vlasnici velikih restorana uz plaže. Jeste suverena obala, ali bogami novčanici su zavisni. Od gostiju, dakako, kojih je manje nego lane.
Zoran Đorđević iz Beograda, odmara se u nekadašnjem MOC-u u Bečićima. Sva­ko veče je kod komšija u omladinskom hotelu "Užice". Jeftino je piće, veli uprav­nik pesnik Slobo Ristović, svake noći okupi svoje goste, mališane iz Srbije. Gita­re prate stihove, njegove i drugih poeta, mali Srbi i Mađari iz Subotice su zajed­no dan i noć.
- Kada smo otvorili hotel, telefon je svaki dan zvonio. Iz Srbije su pitali da li da šalju decu, jer su čuli da ima incidenata, da gosti iz Srbije nisu poželjni. Nisu mi verovali da su to izmišljotine, da smo ovde primljeni kao i ranije. Tek kada su sti­gla deca i ona im saopštila da se osećaju kao kod kuće, počeli su masovno da dolaze.
Mlađi plaćaju 10 evra polupansion, a stariji 13. Pića i slatkiši su jeftiniji nego u prodavnici.
Izjutra su plaže nekako najpunije. Gosti koji su stigli od vreline beže u vodu. Ni­kada jun nije bio tako topao na moru. A na magistrali gužve, neviđene. Reklo bi se, gostiju više nego ikada.
- Kolone stvaraju radovi na putevima oko hotela u Bečićima i drugde. Ulazio sam u Budvu od Bečića koji su udaljeni dva kilometra ceo sat, kaže Miloš Stojković, koji je stigao starim "golfom", čuvenom "dvojkom", iz Kragujevca. Rezervisao je, reče, sobu u kući gde boravi već tri leta. Za njega i suprugu 15 evra dnevno, u sa­moj Budvi. Za "suverenost" gazda je častio dva evra dnevno, toliko je jeftinije ne­go lane.
Nude popust i drugi. Za krevet se tamo gde je manja gužva traži samo pet evra. Da ne bude prazno, jer to je, kažu domaćini najgore.
Zasad se zadovoljno smeše samo u hotelima. U Bečićima, Miločeru, Svetom Stefanu. Stranci uglavnom stigli u većem broju nego lane. Olako plaćaju 70,80 evra za dan, zaliju to litrom vina, onako reda radi.
- Niko da se zapije, smeška se Krsto Niklanović, vlasnik najčuvenijeg ribljeg re­storana "Jadran" na Slovenskoj plaži. - To mogu samo naši. Doći će valjda, jer su stvarno dobrodošli. Bez njih nema sezone.
KRIV JE FUDBAL
POGLED na plaže i šetališta, uveravaju domaćini, ne daje pravu sliku. Ima i ku­pača i šetača, ali dobar deo su gosti-domaćini. Oni koji imaju vikend stanove i kuće u Budvi, Bečićima, Svetom Stefanu, Petrovcu, Sutomoru... A takvih je pri­lično.
Sagovornik koji "neće ime u novine" smatra da je fudbal - kriv. Hoće, kaže, naš čovek da isprati svetsko prvenstvo kući, u miru. Pa će onda na more. A to neza­visni-zavisni, nema veze. Pa sve je isto kao i lane, a na graničnim prelazima je i jednostavnija procedura nego pre.