Vesti
Politika
Pokušaj da se odloži priznavanje nezavisnosti
29.01.2009. 12:00
Izvor: Danas
Pokušaj da se odloži priznavanje nezavisnosti
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić otputovao je u Njujork gde će, kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, imati odvojene sastanke sa specijalnim izaslanikom generalnog sekretara UN Lambertom Zanijerom, podsekretarom za mirovne operacije UN Alenom le Rojem, kao i sa stalnim predstavnicima Egipta, Nikaragve, Južne Afrike, Ruske Federacije, Brazila, Venecuele, Singapura i Indonezije.
U Generalnom sekretarijatu UN Jeremić će voditi razgovore o primeni plana od šest tačaka, ali i o formiranju Bezbednosnih snaga Kosova, a trebalo bi da uslede i konsultacije sa članicama Saveta bezbednosti oko održavanja sednice na kojoj će biti razmotren sledeći izveštaj međunarodne zajednice o stanju na Kosovu.
Istovremeno, Jeremić je poslao pismo na adrese 80 zemalja sa predlogom da razmisle o dostavljanju svog mišljenja o proglašenju nezavisnosti Kosova Međunarodnom sudu pravde. Pismo je adresirano na one članice UN koje nisu priznale Kosovo, koje su glasale za inicijativu Srbije u Generalnoj skupštini ili su bile uzdržane.
Jeremić je ponudio i svaku pomoć pravnog tima Srbije ukoliko je ona potrebna i u ime Srbije zahvalio na poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta, kao i na glasovima kojima su podržali Rezoluciju u GS UN.
Radoman Jović, ambasador u penziji smatra da je dobro da Srbija na međunarodnom planu drži aktuelnim pitanje osporavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije, a potencijalni uspeh pisma ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića vidi u mogućnosti da te zemlje još drži na“odstojanju“ od eventualnog priznavanja nezavisnosti.
- Svaka aktivnost u tom smislu na međunarodnom planu je dobrodošla i korisna, ali nedovoljna. Nedostaju konkretne inicijative i aktivnosti prema samom Kosovu u sredinama i na nivoima na kojima je to moguće u cilju smanjivanja animoziteta, tenzija i stvaranja uslova za nove pregovore u slučaju povoljnog mišljenja MSP - kaže Jović za Danas.
Jović ne misli da bi pismo trebalo tumačiti kao vid pritiska na ove države, ali da „puno zavisi od sročenog teksta“. Takođe, on ne očekuje da će se značajniji broj kontaktiranih zemalja i odazvati pozivu.
Na pitanje da li eventualnim upućivanjem odgovora ovih zemalja može da se utiče na odluku MSP, Jović odgovara da će „samo izjašnjavanje MSP i njegova odluka predstavljati svojevrstan presedan, tako da će Sud svakako voditi računa kakve posledice može izazvati šire u svetu“.
- Ukoliko zemlje koje potencijalno mogu imati sličan problem, iznesu i svoju pravno i politički valjanu argumentaciju, teško da je sud može ignorisati - zaključuje Jović.