Vesti
Društvo i ekonomija
Vlada akcize vraća Skupštini06.02.2009. 12:00
Izvor: Dnevnik

Za dve nedelje subvencionisani krediti za privredu i gradjane
Vlada Srbije usvojila je juče predlog zakona o akcizama u obliku kako je prvobitno dogovoren s duvanskom industrijom, pre sporne amandmanske intervencije u Skupštini Srbije, i kao takav biće prosleđen parlamentu na usvajanje. Vlada je donela i uredbe kojima se operacionalizuje prošle nedelje definisan Program mera za subvencioniranje kredita privredi i građanima. Ministar ekonomije Mlađan Dinkić najavio je na konferenciji za novinare nakon sednice republičkog kabineta da će Vlada sledeće sedmice potpisati prve ugovore s bankama za odobravanje ovih podsticajnih kredita za ublažavanje efekata ekonomske krize.Odobravanje ovih kredita za građane i privredu, po Dinkićevim rečima, počeće za dve nedelje. Ministar je podsetio na to da je čitav kreditni paket za privredu i kupovinu domaćih proizvoda vredan 122 milijarde dinara. Dinkić je rekao da samo šest od ukupno 35 banaka u Srbiji ne ispunjava uslove Vlade za uključivanje u program mera, ali nije precizirao o kojim bankama je reč. Uslove su, napomenuo je, ispunile one banke koje su u poslednjem kvartalu prošle godine imale rast plasmana, odnosno povećanu kreditnu aktivnost u odnosu na treće tromesečje 2008. Kako je najavio, spisak banaka koje učestvuju u programu će se revidirati svaka tri meseca.
Dinkić je podsetio i na to da će se, prema Vladinim merama, iz budžeta izdvojiti dve milijarde dinara za subvencionisanje 40 milijardi dinara kredita za likvidnost preduzeća, a najmanje polovina tog iznosa namenjena je izvoznicima. Izvozne firme će pri tome morati da dostave potvrdu o sklopljenim aranžmanima. Kamatna stopa na subvencionisane kredite za likvidnost i trajna obrtna sredstva za preduzeća iznosiće najviše 5,5 posto godišnje, a otplaćivaće se godinu dana.
Juče donetom Uredbom koja se odnosi na te pozajmice precizirano je da maksimalan iznos kredita za preduzetničku radnju iznosi 20.000 evra, a 50.000 evra za malo preduzeće koje zapošljava do 50 radnika, dok je 500.000 evra granica za srednja preduzeća koja imaju do 250 zaposlenih. Za velika preduzeća, s više od 250 radnika, limit je dva miliona evra. Vlada je usvojila i Uredbu o uslovima korišćenja sufinansiranih kredita za investicije uz garancije Garancijskog fonda. Godišnja kamatna stopa na te pozajmice je oko šest posto (euribor plus četiri posto). Rok otplate je tri do pet godina, uz grejs-period od šest do 12, a ukupan iznos ovog kreditnog paketa je 17 milijardi dinara, od čeka 30 odsto obezbeđuje Fond za razvoj, a ostalo poslovne banke. Država daje garancije za 75 odsto plasmana banke. Preduzetničke radnje će moći da dobiju maksimalno 30.000 evra, mala preduzeća do 200.000 evra, srednja do 1,5 milion, a velika do četiri miliona evra.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…