Vesti
Društvo i ekonomija
Mališev na čelu kompanije
10.02.2009. 12:00
Izvor: Danas
Mališev na čelu kompanije
Na Skupštini akcionara Naftne industrije Srbije danas će biti izabrani predsednik Upravnog odbora i imenovani članovi tog tela, potvrđeno je Danasu u Ministarstvu rudarstva i energetike. Za predsednika Upravnog odbora biće izabran Dmitrij Mališev, dosadašnji savetnik predsednika Upravnog odbora Gaspromnjefta, kompanije koja je nedavno postala većinski vlasnik NIS-a.
Pored Mališeva u Upravni odbor biće imenovano još 11 članova - šestoro iz Gaspromnjefta dok će ostalih petoro biti srpski predstavnici. U Ministarstvu rudarstva i energetike juče nisu mogli da preciziraju ko će predstavljati Srbiju u upravi NIS-a. Kako Danas saznaje ruski partner će u Upravni odbor NIS-a delegirati vrhunske stručnjake za energetiku dok će srpsku stranu predstavljati četiri kandidata Demokratske stranke i jedan kandidat Socijalističke partije Srbije (predstavnika G17 plus neće biti).
Naftna industrija Srbije ima dve rafinerije u Pančevu i Novom Sadu i više od 500 benzinskih stanica. Ruski Gasrpomnjeft platio je 2. februara ove godine 400 miliona evra Srbiji za 51 odsto akcija NIS-a , a prema kupoprodajnom ugovoru obavezan je i da do 2012. godine investira 547 miliona evra u modernizaciju srpske naftne kompanije. Mališev je 3. februara kazao da će prioritet Gasrpomnjefta biti rekonstrukcija i modernizacija tehnološkog kompleksa NIS-a kako bi se u rafinerijama proizvodili naftni derivati evropskog kvaliteta. Ugovor o prodaji NIS-a, su 24. decembra 2008. potpisali ministar energetike Srbije Petar Škundrići generalni direktor Gaspromnjefta Aleksandar Đukov. U slučaju da ruska strana ne ispuni investicione obaveze do 2012. godine ugovor se raskida, a kupac Gaspromnjeft vraća državi Srbiji svoj udeo u NIS-u, a Srbija zadržava novac od prodaje. U Ugovoru o prodaji NIS-a navedeno je da se protiv NIS-a ne primenjuju nikakve kaznene mere u slučaju da pre završetka modernizacije dođe do zagađenja zbog zastarelosti opreme, ali kupac nije oslobođen odgovornosti u slučaju industrijskih havarija.