Vesti
Politika
Malovićeva i Brkićeva ignorisale da su u sukobu interesa
13.02.2009. 12:00
Izvor: Blic
Malovićeva i Brkićeva ignorisale da su u sukobu interesa
Ostavke koje su na funkciju predsednika i člana Republičke izborne komisije podnele sudija Vrhovnog suda Sonja Brkić i ministarka pravde Snežana Malović samo su njihov lični čin. Međutim, ima mnogo razloga da se razmisli o njihovom razrešenju. Jer, može li sudija koji sluša šta mu stranka naredi biti nezavisan i kakva je to ministarka pravde koja ne zna da čita propise. To je neoprostiv greh - kaže za „Blic“ Zoran Ivošević, bivši sudija Vrhovnog suda i profesor prava na Univerzitetu „Union“.
Profesor Ivošević naglašava da su i Brkićeva i Malovićeva nesumnjivo bile u sukobu interesa, i to veoma dugo. Brkić je izgurala ceo četvorogodišnji mandat na mestu predsednice RIK, iako je bila upozorena od Vrhovnog suda da je u sukobu interesa, a u Zakonu o sudijama izričito piše da je funkcija sudije nespojiva sa drugom plaćenom javnom funkcijom. Ivošević upozorava da bi sudijsko Veliko personalno veće trebalo da razmotri razloge za njeno razrešenje sa mesta sudije Vrhovnog suda. Na molbu „Blica“ da prokomentariše postupak sudije Sonje Brkić, koja je tvrdila da ne krši zakon a onda na zahtev DS ipak podnela ostavku, Ivošević kaže da to ukazuje na njenu spregu s partijom.
- Prvo, kako neko može biti sudija ako krši zakon. Njena ostavka je pokazala spregu između sudije i partije koja ju je predložila za člana RIK. Iako ona nije član DS, jer sudije i ne smeju biti u partijama, ona je sledila zahtev stranke i to otvara pitanje da li ona kao sudija može biti nezavisna i samostalna ako sluša šta joj stranka kaže. Iskreno, kao građanin, ja više nemam poverenja u nju, jer bi tako mogla i da presudi u nekom slučaju po nalogu stranke - kaže Ivošević.
Ministarka pravde Snežana Malović bila je u sukobu interesa znatno kraće, ali to ne umanjuje činjenicu da je prekršila Zakon o Vladi kada nije podnela ostavku na članstvo u RIK kada je 7. jula prošle godine položila ministarsku zakletvu. Prekršaj je, kažu eksperti za pravo, utoliko teži jer je 2. februara ove godine prihvatila reizbor.
- To je, svakako, pitanje za premijera i Vladu, ali ako primenimo ista merila kao i na sudiju Brkić, činjenica da je ministarka bila u sukobu interesa i da se ne razume u propise jesu osnova za razrešenje - kaže Ivošević.
Republički odbor za rešenje o sukobu interesa pre dva dana konačno je objavio da je ministarka prekršila zakon. Prema rečima predsednika Odbora Slobodana Beljanskog, s obzirom na to da je ministarka već podnela ostavku, Odbor neće ništa preduzimati u ovom slučaju. Međutim, ispitaće slučajeve nepotizma jer su članovi RIK bili supruga funkcionera i poslanika SRS Zorana Krasića i sestra Vjerice Radete, takođe poslanika SRS.
- Za eventualni sukob interesa sudija nismo nadležni mi, već isključivo pravosudni organi, tako da ćemo, što se tiče Sonje Brkić, postupati samo u odnosu na ono što je ona kao funkcioner RIK bila dužna da sprovodi, pre svega da li je podnela imovinsku kartu, izveštaj o poklonima i slično - kaže Beljanski za „Blic“. On kaže da nije ranije reagovao jer nije bio upoznat sa svime što se događa u RIK. Inače, slučaj je u javnost dospeo kada su mediji objavili da su članovi RIK primili 77,2 miliona dinara, svaki član više od dva miliona dinara.
- Demokratska stranka je neubedljivo pokušala da opere i sudiju i ministarku, tobože nisu znali, a u pitanju su časni ljudi koji podnose ostavke iz moralnih razloga. Najveća stranka, sa najvećim poverenjem građana, ne bi smela tako neubedljivo da brani ono što je za osudu. Uvek je bolje priznati grešku - kaže Ivošević.