Vesti
Politika
Mafija i u Pekabeti
10.07.2006. 12:30
Izvor: Press
Policija spremila hapšenje dvojice bivših direktora "Pekabete", koji su oštetili ovu firmu za nekoliko miliona evra u poslovima sa "stečajnom mafijom"! Direktori "Pekabete" "isisavali" milione iz firme na isti način kao i generalni direktor "C marketa" Slobodan Radulović!
BEOGRAD - MUP Srbije, u sklopu akcije hapšenja "stečajne mafije", u nekoliko narednih dana uhapsiće bivše rukovodioce trgovinske firme "Pekabeta", saznaje Press u vrhu srpske policije. Naš sagovornik ističe da je tokom istrage o "stečajnoj mafiji" utvrđeno da su bivši direktori "Pekabete" S. R. i V. V. (imena poznata redakciji) od 2001. do preuzimanja "Pekabete" od "Delta holdinga" oštetili firmu za više miliona evra!
Njih dvojica su "isisavali" novac iz "Pekabete" na isti način na koji je to radio i generalni direktor "C marketa" Slobodan Radulović !
- Direktori "Pekabete" S. R. i V. V radili su sa firmama "Eko-produkt" i "Eko-produkt 2002" čiji su vlasnici braća Brašnjović, pokojni Miko koji se ubio i ćeliji CZ-a, i Milinko koji je u pritvoru. Oni su od Brašnjovića kupovali robu koja se nije ni prodavala u prodavnicama, već se kvarila u magacinima i na kraju bacala! Od "Eko-produkta" kupovali su hranu za kućne ljubimce, koju su naručivali za prodavnice van Beograda, ili one na periferiji grada, gde se uopšte nisu prodavale! Nabavljali su i velike količine bombona od Brašnjovićevih firmi, koje nikad nisu bile u rafovima "Pekatebe" i koje su na kraju uništene. Na taj način su iz "Pekabete" izvlačili milione - navodi sagovornik Pressa iz policije.
On dodaje da su direktori "Pekabete" kupovali od firmi braće Brašenjvić čak i robu kojoj je isticao rok upotrebe!
- Namerno su kupovali robu kojoj je ostalo samo nekoliko dana do isteka roka upotrebe. Zatim su, da bi je navodno prodali, pokušavali čak i da smanje cenu, ali je i tako jeftina roba završavala u magacinu, da bi na kraju bila otpisana. Imamo i izjave nekoliko radnika i poslovođa ove firme, koji su shvatili šta se dešava. Odlukama upravo ovih direktora "Pekabete" ti radnici su ili dobijali otkaze, ili im je smanjena plata - navodi sagovornik Pressa.
Policija je u istrazi o "stečajnom mafiji" do sada uhapsila predsednika Trgovinskog suda Gorana Kljajevića, sudiju Delinku Đurđević, direktora "Eko-produkt 2002" Miku Brašnjovića (ubio se 30. juna u zatvorskoj ćeliji CZ-a) i njegovog brata, direktora "Eko produkta" Milinka Brašnjovića. Iza rešetaka su i advokati Nemanja Jolović i Jasmina Kojić, direktor KEB-a Sekula Pijevčević, generalni direktor Poštanske štedionice Jelica Živković i pripadnik Generalnog inspektorata MUP-a Dejan Ivezić. Svi oni su uhapšeni u velikoj akciji policije 12. aprila.
Privedeni su i direktor "Iskra kontaktora" Ljubiša Vuković, "Magme" Milorad Maksimović, "Energo-kontakta" Milan Rakočević, agencije "Marten bord" Marko Davidović. Iza brave su i direktor Fonda "Ineksintereksport" Slobodan Radosavljević i potpredsednik UO ove firme Boško Sekulić (rođak sudije Kljajevića). Za bivšim generalnim direktorom "C marketa" Slobodanom Radulovićem raspisala je poternica. Prema podacima policije, Radulović je "lociran" u Španiji, gde žive i rade dve njegove ćerke, a očekuje se i njegovo hapšenje.

Radulovićeva šema pljačke "C marketa"

Prema podacima iz istrage, bivši direktor "C marketa" Slobodan Radulović ukrao je 22 miliona evra iz ove firme, radeći sa članovima "stečajne mafije". Ukratko, evo kako je izgledala "Radulovićeva šema".
Radulović je firmi pokojnog Mike Brašnjoviću kupljenu robu plaćao unapred, a ne 120 do 180 dana po isporuci kao što je radio prilikom velikog broja drugih nabavki. Roba, koja zbog lošeg kvaliteta često nije ni isporučena, plaćana je menicama "C marketa" koje nigde nisu ni evidentirane. Zato je teško utvrditi koliko je stvarno novca ukrao Radulović.
"C market" je 2003. od Brašnjovića kupio čokolade "milka", koje su stigle tek kada im je prošao rok trajanja. Mućka sa "milkama" je provaljena jer je prilikom prepakivanja ovih čokolada uočena "štamparska greška" na novoj ambalaži. Policija sumnja da su firme Radulovićevih ćerki u Španiji korišćene za pranje novca. Prema informacijama iz policije, Radulović je uzeo i kredit od tri miliona evra od LHB banke, zatim je taj novac prebačen na Brašnjovićevu firmu na Kirpu koja je trebalo da u toj vrednosti isporuči robu "C marketu". Roba nikad nije stigla, a novac sa Kipra seli u Španiju, prebacuje u legalne tokove i njime se kupuju nekretnine...